Otizmli Ulusal Yüzücümüz Hikmet Cem Sezgin’den VİRTÜS Dünya Yüzme Şampiyonası’nda Büyük Başarı!

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Otizmli Ulusal Yüzücümüz Hikmet Cem Sezgin’den VİRTÜS Dünya Yüzme Şampiyonası’nda Büyük Başarı!

2021 VİRTÜS Dünya Yüzme Şampiyonası’nda 24 Madalya İle Özel Sportmenler Yüzme Branşı Tarihinde

Bir İlk!

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu mezunlarından Hikmet Cem Sezgin, erken teşhis ve eğitimin, otizmli bir bireyin ömründe nasıl fark yaratabileceğinin en hoş örneklerinden biri olarak isminden başarılarıyla kelam ettirmeye devam ediyor. Sportmen kimliğiyle muvaffakiyetten muvaffakiyete koşan Hikmet Cem, VİRTÜS Dünya Yüzme Şampiyonası’nda 4x200m özgür bayrakta ikinci, 4x50m özgür bayrakta üçüncü, 400m hür tarzda üçüncü, 200m hür tarzda üçüncü, 4x50m karışık bayrakta üçüncü, 4x100m karışık bayrakta üçüncü olarak yüzme alanındaki madalyalarına yenisini ekledi.

10-18 Aralık 2021 tarihleri içinde Fransa Montluçon’da gerçekleşen Virtüs Dünya Şampiyonası’nda, Özel Sportmenler Para Yüzme Ulusal Grubumuz 3 altın, 6 gümüş ve 15 bronz madalya kazanarak toplamda 24 Madalya ile Özel Sportmenler Yüzme Branşı tarihinde bir birincisi başardılar.

Hikmet Cem ve onun üzere bir hayli çocuk ve gencin muvaffakiyet haberlerini gurur ve memnunlukla takip ettiklerini belirten Hikmet Cem Sezgin’in annesi, Tohum Otizm Vakfı Kurucu Lider Yardımcısı Aylin Sezgin “Otizmle 23 yıl evvel oğlum Hikmet Cem’in dünyaya gelmesiyle tanışmış, yaşadığım zorluklar daha sonrasında onun üzere olan bir fazlaca otizmli çocuğa umut olmak, otizmli çocuklarımızın derecesi ne olursa olsun eğitimle ilerleyebileceklerine birlikte şahit olmak için model okul kurmaya karar vermiştik. Bugün bir epeyce öğrencimizin, mezunumuzun muvaffakiyet haberleri ile gururlandığımız günler yaşıyoruz. Bu başarıda emeği olan Tohum Otizm Vakfı Okulu bedelli öğretmenlerine teşekkürlerimi sunuyorum. VİRTÜS Dünya Yüzme Şampiyonası’nda Özel Sportmenler Para Yüzme Ulusal Kadrosu fevkalade bir tarih yazdı. Yüzme Ulusal Takımı’nda ülkemizi temsil eden oğlum Hikmet Cem, VİRTÜS Dünya Yüzme Şampiyonası’nda büyük bir muvaffakiyete imza atarak madalyalarla döndü ve bizlere büyük memnunluk yaşattı. Bilhassa Türkiye Özel Sportmenler Spor Federasyonunu, antrenörlerimizi, aileleri kutluyor; bugüne kadar oğlumu destekleyen onu antrene eden değerli hocamız Cevahir GÜRLER’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Otizmin bilinen tek dermanı, erken teşhis ile ağır, daima, özel eğitim!

Doğuştan gelen ve hayatın birinci 3 yılında fark edilen gelişimsel farklılık olan otizmin esas belirtileri içinde; diğerleriyle göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen objelere karşı çok ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında tıpkı yaşlarındaki öteki akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Bilimsel araştırmalar, erken teşhis ve hakikat bir eğitim usulü ile ağır olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin denetim altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta kimi otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde öbür arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı