ÖSYM’nin imtihan fiyatları öngörülemez biçimde artıyor

EsraBetül

Member
Milyonlarca gencin iş yahut eğitim umuduyla ter döktüğü KPSS, YKS, ALES, YDS üzere imtihanlardaki fiyat artışına dikkat çeken Genç Memur-Sen Genel Lideri Mustafa Başkara, “Sınav müracaat fiyatlarının, tutarsız ve öngörülemez artışlar ile daha büyük bir sorun haline gelmeye devam ettiğini” söyleyerek “sınavlara birinci girişte 20 TL’yi aşmayacak sembolik bir müracaat fiyatı alınmalıdır” diyor.

Genç Memur-Sen ÖSYM imtihanlarındaki giriş fiyatlarında yaşanan artışa yayımladığı raporla dikkat çekti. ÖSYM ve TÜİK bilgilerine dayanarak hazırlanan rapora nazaran, her yıl 8 ila 14 milyon gencin katıldığı imtihanların fiyatları, son on yılda enflasyondan daha süratli yükseldi. 2006 yılı baz alındığında, TÜFE oranında yıllık artış olsaydı, 195 lira olması gereken KPSS fiyatı için adaylar bu sene 275 lira ödeyecek. Genç Memur-Sen Genel Lideri Başkara, ortadaki 80 liralık farkın rasyonel olmadığını savundu.

“SINAV GENÇLİĞİ YENİ BİR TOPLUMSAL TABAKA”

Raporu tanıtan Başkara, ÖSYM imtihan fiyatları ile ilgili şu değerlendirmeleri paylaştı:

“KPSS, YKS, ALES, YDS, DGS, TUS üzere kısa isimleriyle bilinen bu imtihanlara, lisans ve lisansüstü eğitim öğrencileri ile mezun/işsiz durumdaki bireylerden her yıl ortalama 8 ila 14 milyon aday katılıyor.

Kamuda memur olmak, akademik meslek yapmak, üniversiteyi kazanmak, tıpta uzman olmak, yabancı lisan bilgisini tescillemek üzere hayallerle tekraren girilen bu imtihanlar, adeta ülkenin genç kısmı için ortak bir hissede haline gelmiş, “sınav gençliği” denebilecek yeni bir toplumsal katman ortaya çıkarmıştır.

“SINAV FİYATLARI ‘YÜKSEK ENGELLER’ HALİNE GELDİ”

Arttırılan imtihan müracaat fiyatlarının, anayasal teminat altındaki eğitim ve tahsil hakkına ulaşmayı güçleştiren, eğitimde fırsat eşitliğini zedeleyen “yüksek engeller” haline geldiği de ortadadır.

KPSS, YKS, ALES, YDS üzere imtihanların müracaat fiyatlarının 2006’dan bu yana gerçekleşen yıllık artışları incelendiğinde, birtakım yıllar fiyatlarda artış olmadığı görülürken, mesela KPSS müracaat fiyatlarında 2006’da yüzde 22.2, 2010’da yüzde 36.4, 2013’te yüzde 60, 2015 ve 2019’da yüzde 25 üzere devasa yükseklikte ve tutarsız artışların gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

Bu yüksek artışların aslında rastgele bir biçimde yıllık Yİ-ÜFE, TÜFE, YDO (bir daha Değerleme Oranı) üzere piyasa şartlarını yansıtan yıllık ekonomik datalar ile temaslı gerçekleşmemiştir.

“ÖSYM TÜM GELİRİNİ İMTİHANLARDAN KARŞILIYOR”

ÖSYM’nin bütün masraflarını imtihanlara başvuran adaylardan karşılamasının, anayasada teminat altına alınan eğitim-öğrenim hakkı ve toplumsal devlet anlayışına da uygun olmadığı açıktır.

KPSS müracaat fiyatının, bir üniversite öğrencisinin bir aylık KYK bursu ortasındaki oranı olarak kabul edilmiştir. 2012’de yüzde 30’un altında olan bu hissenin, 2021 yılına gelindiğinde yüzde 42,3 düzeyine çıktığı görülmüştür.”

“TÜM İMTİHAN FİYATLARI BİRİNCİ GİRİŞTE 20 TL’Yİ AŞMAMALI”

Başkara, Genç Memur Sen olarak tahlil tekliflerini ise şöyleki sıraladı:

– Anayasal teminat altına alınan ve vatandaşlık hakkı olan “eğitim ve tahsil hakkı ve ödevi” bağlamında istisnasız herkesten üniversiteye geçiş imtihanı (YKS), KPSS, ALES, YDS, TUS vb. imtihanlara birinci girişte 20 TL’yi aşmayacak sembolik bir müracaat fiyatı alınmalıdır.

– Toplumsal devlet unsurunun bir gereği olarak işsiz adayların ikinci kere girecekleri YKS, KPSS, YDS, ALES, TUS vb. imtihanlara müracaatlarından bir daha 20 TL’yi aşamayacak sembolik bir fiyat alınmalıdır.

– Birinci ve ikinci teklifteki ölçütler haricinde kalan adaylar için imtihan müracaat fiyatları, piyasa koşullarının bile üzerinde olan mevcut fiyatlara nazaran raporda iki var iseyımı birleştirdiğimizde ortaya çıkan oran olan en az yüzde 42,5 daha indirimli uygulanmalıdır.

– e-YDS üzere elektronik imtihanlar yaygınlaştırılmalı ve müracaat fiyatları makul düzeylere düşürülmelidir.