ÖSYM’den YKS 2. ek tercih açıklaması: 2021 YKS 140 puan alanlar ne vakit tercih yapacak?

Adanali

New member
ÖSYM’den YKS 2. ek tercih açıklaması: 2021 YKS 140 puan alanlar ne vakit tercih yapacak? 2021 YKS ek tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde gözler, YKS 2. ek tercih açıklamasına çevrilmişti.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YKS 2. ek tercih ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu.

ÖSYM tarafınca yapılan açıklamada, 2021 YKS ikinci ek tercih için TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların yerleştirme puanlarının sonuç evraklarına yansıtıldığı bildirildi.

Pekala, YKS 140 puan alanlar ne vakit tercih yapacak? Kimler 2. ek tercih yapabilecek? İşte ÖSYM’nin açıklaması…

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRME PUANLARI SONUÇ DOKÜMANINDA

2021 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) neticelerina nazaran 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ikinci ek yerleştirme süreçleri, 29.09.2021 tarihindeki Yükseköğretim Yürütme Heyetinin belirlediği asıllar doğrultusunda Başkanlığımızca yapılacaktır.

2021-YKS neticelerina göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP’leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP’leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç evraklarına yansıtılmıştır.

Adaylar, sonuç dokümanlarına 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.

KİMLER YKS İKİNCİ EK TERCİH YAPABİLECEK?

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan fakat yerleştirilen adaylardan kimilerinin kayıt yaptırmaması niçiniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan çeşidinde programın en küçük puanına eşit yahut daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç dokümanlarında,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için muvaffakiyet sırası yer almamaktadır.

2021 YKS 140 PUAN ALANLAR NE VAKİT TERCİH YAPACAK?

ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından YKS ek tercih için paylaşımlarda bulundu. Aygün, açıklamasında şunları kaydetti:

”Değerli YKS adaylarımız, Birinci ek yerleştirme kararına bakılırsa yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan daha sonra aşikâr olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak.

İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar ile TYT puanı en az 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar tercih yapabilecek.”

Ek tercih ile yerleştirilen öğrencilerin kayıtları 4-7 Ekim içinde gerçekleştirilecek. Bugün sona erecek ek tercih kayıt sürecinin tamamlanmasının akabinde 140 puanlı 2. ek tercih süreci başlayacak.