Nilay Erdönmez, ‘bayanın Kelamı Var’ dijital tiyatronun direktörlüğünü üstlendi

EsraBetül

Member
Bu proje Gedik Sanat’ın daha evvel yapmış olduğu “hanımın Kelamı Var” koro projesinin bir devamı niteliğinde.

hanımın Kelamı Var, 28-29-30 Ocak tarihlerinde Gedik Sanat ve İstanbul Gedik Üniversitesi YouTube kanallarında eşzamanlı olarak saat 21.00’de yayında olacak.

Gedik Sanat Genel Sanat Direktörü Caner Akgün, Nilay Erdönmez’den bu başlık altında izleyeceğimiz yeni bir dijital tiyatro projesi yapmasını istemiş. Geçen dönem da bir daha Karantina Halleri başlığı altında bir diğer dijital tiyatro projesi daha yapmışlardı ve “hanımın Kelamı Var, Tiyatro” bu biçimdelikle Gedik Sanat’ın ayrıyeten ikinci dijital tiyatro projesi olmuş oldu. Bu epey pahalı bir fikir ve epey kıymetli bir başlık.

HASSAS BİR CÜMLE…

Erdönmez’e “bayanın Kelamı Var cümlesi”… dediğimde şöyleki cevaplıyor: “bayanın Kelamı Var cümlesi benim için de ziyadesiyle hassas bir cümle ve bu başlık altında bir proje tasarlayacaksam ve bir öykü anlatacaksak, bu karakter yahut karakterler kim olmalı, hangi bayanı ya da bayanları anlatacağız soruları epeyce kıymetli. “hanımın Kelamı Var” cümlesinin yapısı ve manası gereği, şayet kelamını söyleyebilen bir bayan karakterin dünyasına gidersem bu cümlenin hakkını veremeyeceğimizi hissettim daima. Zira bayanın kelamı hâlâ varsa bu demektir ki söylenmesi gereken cümleler çabucak hemen gereğince söylenememiştir, veya söylendiyse de ulaşması gereken şahıslara ya da yerlere gerçek manada gidememiştir ve o cümle bir daha kurulmalıdır. Uzun taramalardan daha sonra Gaye Boralıoğlu’nun ‘Ömrüm gayet’ hikayesindeki Nurhayat karakterinin konuşmuyor oluşu epey dikkatimi çekti.”

Nurhayat, erkek şiddetine maruz kalan bayanlardan sırf biri ve bu şiddet onun öyküsünde, ne yazık ki Nurhayat’ın tüm ömrünü apayrı bir yere evrilten bir nefsi müdafaa ile sonlanıyor. Nurhayat, öykünün öteki kahramanı olan erkek karakterin çocukluğunda, annesinin altın günlerine gelen mahalleden bir abla bu ortada. Ve biz oyunda erkek karakterin ağzından tüm öyküyü takip ediyor ve öğreniyoruz.

YAŞANAN ACI

Erdönmez, “Hayal edebileceğimiz en hoş dünya, erkek- bayan diye bir ayrışıklığın âlâ yahut makûs olanı tanımlayamayacağı kadar, kutupların bunlar üzerinden çizilmeyeceği bir dünya olmalı ve ben de sahnede bunun görülmesi gerektiğini düşündüm. Ve biz bayanın yaşadığı acıyı ve bunun tartışmasını bir o kadar sahiplenen bir erkeğin de olabileceğini görüyoruz bununla birlikte bu yapıtta. Bu karakterlere tiyatro sanatkarları Alara Turan ve Ozan Erdönmez sözün tam manasıyla incelikle hayat verdiler. Ve ben bu uyarlamada bu hikayenin bu iki karakterini alıp Adalet Ağaoğlu’nun ‘Evcilik Oyunu’ oyunundaki bayanların buluştukları altın günlerinden birine götürdüm” diyor.

Oyun, bir öznel öyküden çıkıp bu haliyle olayın geçtiği mahalleyi ve o mahallelerdeki biroldukça kapalı kapıyı daha aralayıp gorebilmemize vesile oluyor. Ve bir daha bu vesileyle bu coğrafyanın kültürüne de hem acı hem tatlı yanlarıyla bir bakış atabiliyoruz izlerken.

ÖĞRENCİLER DE ROL ALIYOR

Erdönmez, altın günündeki bayanları, Gedik Üniversitesi’nin tiyatro kulübü öğrencilerinin canlandırdığını söylüyor ve ekliyor: “Bu da bir yandan; alanlarında tanınan oyuncularla öğrenci oyuncuları performans alanında bir ortaya getirerek bir öteki disiplinlerarası lisan daha geliştirmemize sebep oluyor. Bu oyuna özel olarak Emircan Pehlivan ve Deniz Aslan tarafınca yazılan besteler ve Kıvanç Fındıklı’nın da bir daha bu oyuna özel olarak yapmış olduğu bir öbür düzenleme ile müziği de performans alanına katarak bu disiplinlerarası duruşu bundan evvelki tiyatro projesinde olduğu üzere bu projede de sürdürdüğümüzü söyleyebilirim” diyor.

“BU HEPİMİZİN KONUSU”

– bayanın ne kadar kelamı var sizce?

Her gün toplumsal cinsiyete dayalı şiddet sebepli yaşananlarla dolu dünyamız. İçimize işlemiş olan kimi kültürel kodlardan arınmadığımız sürece bu mevzuyu basamağız. Bayan erkek hepimiz bunun sorumluluğunu üzerimizde taşımak ve birinci evvel kendimize “Ben bu işin neresinde ve nasıl duruyorum” sorusunu her vakit sormak ve de karşılık verirken de dürüst kalmak zorundayız. Zira bu hepimizin konusu.