New York Times, Biden’ın Afganistan’dan geri çekilme planının motamot devam edeceğini yazdı

Trendio

Active member
Taliban’ın Afganistan’da ele geçirdiği kent sayısı 5’e yükselirken, ABD Lideri Joe Biden’ın Afganistan’dan geri çekilme planını birebir biçimde sürdüreceği bildirildi.

Taliban’ın ülkedeki süratli ilerleyişi karşısında nasıl bir adım atacağı merak edilen Washington idaresinin geri çekilme planına sadık kalacağını kaydeden yetkililer, Kunduz kentindeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yetkililer Taliban’a yönelik yalnızca hudutlu hava akınlarının düzenlendiğini, lakin bunun ötesinde daha kapsamlı bir adım atılmasının beklenmediğini söz etti.

Gazeteye konuşan bir yetkili, Afganistan’da 650 civarında Amerikan askerinin kaldığını ve geri çekilme planının belirlendiği biçimde sürdüğünü belirtti.

Afgan hükümet güçlerinin Taliban’a karşı denetimi kaybettiği vilayet merkezi sayısı, kuzeydoğudaki Tahar vilayetinin merkezi Talukan kentinin de örgütün eline geçmesiyle 5’e yükselmişti.

Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den çoksını denetim ettiğini öne sürüyor.

Vakit zaman savaş uçaklarıyla Afgan ordusuna takviye veren ABD’nin askeri faaliyetleri, ay sonunda bitecek.

Birleşmiş Milletlere (BM) nazaran, Taliban atakları ve çatışmalarda, son bir ayda binden çok sivil hayatını kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Kurulu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin meskenlerinden olduğunu deklare etti.