“Ne için özür dilemem gerekiyor?”

berkecan

New member
Müsteşar Vittorio Sgarbi’nin Maxxi’de konuşmasının ardından tartışma çıktı. Calenda: “Zavallı vatan”.

İle ilgili Valentina Mericio Yayınlanan 2 Temmuz 2023

Kültür Müsteşarı Vittorio Sgarbi, Morgan ile birlikte, Maxxi’de gerçekleşen bir olayın kahramanıydı, Roma’daki XXI Yüzyıl Ulusal Müzesi. Sgarbi, konuşması sırasında hemen tartışmalara yol açan bir dizi küfür ve kaba ifade kullandı. Ancak birkaç saat sonra, olanlar için özür dilemesi gerekmediğini beyan ederek konuya geri döndü.

Ne ayıp. Sağcı kültürden başka. Ne yazık ki, Giuli’nin kibar biri olduğunu düşündüm. Fakir ülke. pic.twitter.com/GGOH8PUKbf

— Carlo Calenda (@CarloCalenda) 1 Temmuz 2023
Maxxi’deki müdahale üzerine Sgarbi: “Ne için özür dilemeliyim?”

Programın bir parçası olarak canlı bir Instagram sırasında Molfetta’da gerçekleştirilen “Denizden Sohbetler” adlı kültürel etkinlik, Vittorio Sgarbi tereddüt etmeden şunları söyledi: “Bütün günü, bana şu soruyu soran Corriere ve la Repubblica gazetelerine cevap vererek geçirdim: “Özür dilemiyor” mu? Ne halt için özür dilemem gerekiyor? Eğlendim mi?”.

Calenda: “Zavallı İtalya”

Eylem Bakanı Carlo Calenda, son birkaç saat içinde Twitter’da şunları yazdı: “Ne yazık. Sağcı kültür dışında. Çok kötü, Giuli’nin kibar biri olduğunu düşündüm. Zavallı ülke”.

Müze çalışanları, Maxxi’nin başkanı Alessandro Giuli’ye dönmüştü: “Müsteşar Sgarbi’nin ön yargılara karşı özgür, kapsayıcı ve eleştirel bir kültüre sahip bu kurum bünyesinde çalışmalarımızı her zaman farklılaştıran değerlerle hiçbir şekilde örtüşmeyen konuşmalarının içeriklerinden memnuniyetsizliğimizi üzüntüyle ifade ederiz. klişeler”.

Bunu takiben, aynı çalışanlar göstererek meseleye bir unsur daha eklemişlerdi. “Kolektif bir düşüncenin ifade edildiği gizli ve kişisel bir mektubun medya ve siyasi sömürü için başkan Alessandro Giuli ile dayanışma”. sonunda bu mektuba vurgulandı “Başkanın yanıtı, önemli ve önemli bir toplantıya davetle hemen ardından geldi”.