Murat Serezli 1 saat kör kaldı

melegimsin

Member
Dünya’da birinci kez 2003 yılında Paris’te kapılarını ziyaretçilerine açan Sessizlikte Diyalog, İstanbul Social Enterprise tarafınca 31 Ocak 2016 yılında Gayrettepe Metro İstasyonunda hayata geçirilen Diyalog Müzesi dünya üzerinde 130’dan fazla kentte 8 milyondan fazla beşere “dokunmuş” Karanlıkta Diyalog tecrübesini ünlü tiyatro sanatkarı Metin SEREZLİ katıldı.

Social Business Küresel lideri İsmail Hilmi ADIGÜZEL ile bir arada Görme Engellilerin yaşadığı meseleler için farkındalık yaşatmak emeliyle kurulan diyalog müzesinde tiyatro ve dizi oyuncusu ünlü sanatçı Murat SEREZLİ 1 saatliğine kör oldu. SEREZLİ, “senelerdır toplumsal farkındalık aktifliklerine dayanak oluyorum ancak bu katıldığım aktiflik en etkileyici olanıydı. Apayrı bir dünyanın içine girip büsbütün kapkara bir ömrün ortasında olmak inanılmazdı. Ve inanın adeta gerçek körlüğü yaşadım, her insanın buraya gelip bu deneyimin içerisinde yer almasını tavsiye ediyorum. bu biçimde etrafımızda ki engelli vatandaşlarımızı daha güzel anlayacaksınız” formunda konuştu.

Sessizlikte Diyalog tecrübesi, özel bir alanda işitme engelli rehberler ile bir arada, büsbütün sessiz bir ortamda kelamsız bağlantının keşfini yaşatmaktadır. Empati kurma yeteneği ile bir arada farkındalığın da artmasını sağlayan Sessizlikte Diyalog, hayat uzunluğu yaşanabilecek en olağanüstü tecrübelerden biri olmayı garanti etmektedir. Özel kısımlardan oluşan Sessizlikte Diyalog standında, yüz sözlerinin ve beden lisanının nasıl aktif kullanılabileceği ve işitme haricindeki duyular ile neler başarılabileceğini iştirakçilere deneyim ettirmektedir. Sessizlikte Diyalog, iştirakçilerin zorlukları fırsata dönüştürme yeteneğini güçlendirirken, kendi ve etrafıyla ilgili tüm önyargılarını sonsuza dek geride bıraktırmayı amaçlamaktadır. Bir öbür tabirle, iştirakçilerin hayata bakış açısı değişmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı