Mevlana vuslatının 749’ncu yılında anıldı

EliteDizqn

Active member
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Vuslat’ının 749’ncu yılını Şeb-i Arus’u Sema Töreni’ ile andı. Geceye katılan Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Mevlana’nın sevgi, hürmet, müsamaha ve kardeşlik mirasının Anadolu’dan tüm dünyaya yayılan bir rehber niteliğinde olduğunu söylemiş oldu.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hakk’a vuslatının 749’uncu yıldönümünde Antalya’da Sema Merasimi ile anıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Daire Başkanlığı Antalya Valiliği, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Konyalılar Federasyonu, Antalya Konyalılar Derneği, Konyalı Endüstrici ve İş İnsanları Derneği Antalya Şubesi, Karaman Ayrancılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen aktifliğe ilgi ve iştirak ağır oldu.

MEVLANIN MİRASI İNSANLIĞA REHBER OLUYOR

Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen aktiflikte konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Başkan Muhittin Böcek, Mevlana’nın Anadolu topraklarının değerli bedellerinden biri olduğunu söyleyerek, “Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerini Vuslatının 749. Yılında rahmetle anıyorum. Sevgiyi kardeşliği saygıyı merkeze alan öğretisi ile yaşadığımız toprakları manevi manada zenginleştiren Mevlana’nın mirası Anadolu’dan tüm dünyaya yayılan bir rehber niteliğindedir” dedi.

Mevlana’nın özünde aşkı barındıran ideolojisiyle Anadolu medeniyetinin özünü oluşturduğuna işaret eder Lider Böcek, “Zulmün adaletsizliğin savaşların tüm insanları kasıp kavurduğu bu çağda kötülük ateşini lakin Mevlana üzere manevi başkanlarımızın davetlerine kulak vererek söndürebiliriz. Karanlıkları lakin onların ışığıyla aydınlatılabiliriz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek istedim, bugün ise bilgeyim kendimi değiştirdim” kelamından hareketle dünyayı değiştirmenin kendimizi değiştirmekten başladığını unutmamalıyız” diye konuştu.

DERNEK LİDERLERİNE PLAKET

Başkan Böcek konuşmasının akabinde geceye iştirakçi olarak katılan derneklere plaket verdi. Türk Sanat Müziği Kısım Lideri Aydemir Tuncer, Akdeniz Konyalılar Federasyonu Lideri Hasan Hüseyin Cengiz, Konyalılar Derneği Lideri Nebi Sezgin, Konyalı Sanayi ve İşadamları Derneği Lider Vekili İsmet Cengiz Baştoklu, Anadolu Konyalılar Dernekleri Federasyonu Lideri İbrahim Teşhis, Karaman Ayrancılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Lideri Ahmet Dikici’ ye Lider Muhittin Böcek tarafınca plaket takdim edildi.

Mevlana’yı anma aktifliği Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu eşliğinde düzenlenen Semâ Merasimi ile devam etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı