Mersin Yenişehir Belediyesi dayanak verdi, amacını büyüttü

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
Mersin’in başarılı Master atleti 71 yaşındaki Nevzat İçyer, 30 yılı aşkın müddettir maratonlara katılıyor, neredeyse katıldığı her maratondan muvaffakiyetle dönüyor. İçyer, elde ettiği dereceleri nizamlı ve disiplinli çalışmaya borçlu olduğunu söylemiş oldu. Son bir yıldır Mersin Yenişehir Belediyesi ismine yarışlara katılan ve Yenişehir’e 6 madalya getiren Mersin Yenişehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği üyesi Nevzat İçyer, bundan daha sonraki maksadının dünya şampiyonluğu olduğunu söz etti.

30 yılı aşkın müddettir maratonlara katılan ve epeyce sayıda kıymetli dereceler alan 71 yaşındaki Master atlet Nevzat İçyer, son bir yıldır Yenişehir Belediyesi ismine maratonlara katılıyor. Yenişehir Belediyesinin takviyesi ile amacını büyüten İçyer, Mersin Yenişehir’e bir dünya şampiyonluğu getirmek istediğini söylüyor. İçyer, “Şimdiye kadar şimdi 80’in üzerinde madalya kazandım. 30 tane kupam var. Üç tane Balkan şampiyonluğum var, Avrupa ikinciliği, dünya dördüncülüğüm var, memleketler arası fazlaca şampiyonluklarım var. Antalya’da, İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da, Tarsus’ta şampiyonluklarım var. Gaziantep’te ikinci oldum, Kayseri’de birinci oldum, Toroslar’da ikinci oldum” dedi.

“Hedefim dünya şampiyonu olmak”

50 yıldır sporun ortasında olduğunu ve bugün olduğu üzere geçmişte de Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in kendisine her vakit dayanak verdiğini anlatan İçyer, “50 yıldır sporun ortasındayım, 50 yıldır sporun ortasında olduğum için devamlı koşuyorum. Kayak, futbol sporlarının hepsini yaptım. En sonunda karar verdim atlet oldum. 30 yıl evvel Belediye Liderimiz Abdullah Özyiğit Beyefendi ile tanıştım. bu biçimde kooperatifler birliği lideriydi, beni destekledi, cüret verdi onun yardımıyla spora başladım. Avrupa şampiyonlukları, Balkan şampiyonlukları, Türkiye Şampiyonlukları aldım. Lider beyefendi çağırdı beni, Yenişehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne üye yaptı. Artık de kulüp ismine müsabakalara katılıyorum. Kulüp ismine katıldığım yarışlarda şimdiye kadar 6 madalya kazandım. Bundan daha sonra da hedefim dünya şampiyonu olmak. Daha evvel dünya şampiyonasına katıldım, 95 yaşındaki beşerler 42 kilometre koşuyorlardı, bende niye bu biçimde olmayayım dedim azmim biraz daha gelişti en sonda bu düzeye geldim. Artık maksadım kupa ve madalya getirmek” diye konuştu.

“Çok çalışmazsam derece alamam”

Muvaffakiyetini sistemli idman yapmaya borçlu olduğunu kaydeden İçyer, “Her sabah şimdi 40 kilometre koşuyorum. Maksadım Yenişehir Belediyesi ismine atlet yetiştirmek, Türkiye şampiyonu ve memleketler arası yarışlarda şampiyon çıkarmak. Master sporcuyum fakat gençlerin yüzde 98’ini geçiyorum. örneğin on bin atletin katıldığı yarışlarda birinci iki yüzün içerisinde oluyorum. Master atletiz lakin çalıştığımız için, epey efor sarf ettiğimiz için gençleri yarışlarda geçiyoruz. Şayet hayli çalışmazsak aslına bakarsan derece alamayız. Çok güçlü yaş gruplarımız var. Şimdiye kadar şimdi 80’in üzerinde madalya kazandım. 30 tane kupam var. Üç tane Balkan şampiyonluğum var, Avrupa ikinciliği, dünya dördüncülüğüm var, milletlerarası epey şampiyonluklarım var. Antalya’da, İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da, Tarsus’ta şampiyonluklarım var. Gaziantep’te ikinci oldum, Kayseri’de birinci oldum, Toroslar’da ikinci oldum. Yenişehir Belediyesi ismine yarışa başladığım bir yıldan bu yana Türkiye şampiyonasında 4 birinciliğim,2tane ikinciliğim var. Bundan daha sonraki amacım gençleri spora kazandırmak ve dünya şampiyonasına katılmak. Liderimiz Abdullah Özyiğit’e sonsuz teşekkür ediyorum. Onun takviyeleri yardımıyla bu düzeye geldim. Bundan daha sonra hedefim gençlere hizmet etmek, onları çalıştırmak ve onları şampiyon yapmak” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı