Maxicells, 550 milyon euro yatırımla yerli plazma üretecek

Eurovision

Member
Sıhhatte dışa bağımlılığı azaltacak ‘Plazma Eserleri Elde Edilmesi Projesi’ kapsamında Türkiye’nin birinci dünyanın ise 13’üncü plazma eserleri tesisinin temeli atıldı. İstanbul Silivri’de 172 bin metrekarelik alanda kurulacak Maxicells Yerli Plazma Üretim Tesisinin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Tesisin temel atma merasiminde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları söylemiş oldu: “Bugün de 550 milyon avro yatırım kıymetine sahip plazma üretim tesisinin temel atma merasimiyle karşınızdayız. Yaklaşık 66 bin metrekare kapalı alana sahip olacak bu tesis, 172 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. Bu tesis ile birlikte dünyada yalnızca 12 merkezde üretilen, maalesef Türkiye’de üretimi daha evvel gerçekleştirilemeyen kan eserleri üretilecek. Yani bu fabrika dünyada bu alandaki 13. tesis olacak. Üretime geçtiğinde 450 vatandaşımıza ekmek kapısı olacak bu yüksek teknolojili tesis, Türkiye’den her yıl yurt dışına ödenen 1,2 milyar liralık sayının yurtarasında kalmasını sağlayacak. Plazma mamüllerindeki en değerli konu olan kan tedariki konusu da Türk Kızılay’ı ile yapılan muahede sonucunda çözülmüş olacak. Tam kan bağışından elde edilen fakat kullanılmayıp çöpe giden plazmalar bu fabrikada pahalandırılacak.”

“Sağlıkta dışa bağımlılığı azaltacak yatırımın temelini atıyoruz”

Maxicells İdare Heyeti Lideri Dr. Hakan Karı ise, “Türkiye’nin ilaçta yerlileşme atılımı ismine, sıhhatte dışa bağımlılığımızı azaltacak dev bir yatırımın temel atma merasimi için bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Bu heyecanımıza ortak olmak üzere buraya geldiğiniz, yanımızda olduğunuz için epeyce teşekkür ederiz. Ağustos 2018’de SGK ile Maxicells içinde imzalanan ‘Plazma Eserleri Elde Edilmesi Projesi Sözleşmesi’ kapsamında çalışmalarına başladığımız bu dev ve stratejik projemiz, birinci gün ki azim ve inançla devam etmektedir. Bugün ortamızda bulunan ve ağırlamaktan gurur duyduğumuz dünyanın önde gelen teknoloji firmaları, BIOTEST AG ve Camengineer ile ağır bir biçimde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” diye konuştu.

Yıllık 6 milyar TL tasarruf edilecek

Üretim tesislerinde kan eserleri antikor yetmezliği, hemofili ve kalıtımsal bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisi ile ağır cerrahi operasyonlar daha sonrası eksilen kan bileşenlerinin desteğinde kullanılan ilaçları üretmek ve hasta sahiplerine ulaştırmak için çalışmalar yapılacağını anlatan Yararı, “550 milyon euroluk yani yaklaşık 6 milyar TL üzerinde olan bu yatırım süratle yükselmeye başladı. 172 dönüm üzerine, 15 bin metrekare oturumlu, toplam 66 bin 600 metrekare kapalı alana sahip olacak olan üretim tesisimizde birinci etapta 400-450 kişi istihdam edilecektir. Bu yatırım tamamlandığında ise tesisimiz kendi alanında Türkiye’de birinci, dünya da ise 13’üncü tesis olacaktır.” dedi.

Silivri’de kurulacak olan tesiste içerik olarak 625 bin litre kapasiteli bir tesis planlandığını belirten ve daha sonrasında bu tesisi 1 milyon litre kapasiteye çıkabilecek biçimde planladıklarını kaydeden Karı, “Tesisimizin üretimi sürerken makine ve teçhizatımızı da üretime geçirerek 2023 sene sonunda üretim bandından çıkarmayı planlamaktadır. Tesisimiz üretime geçtiğinde yıllık 6 milyar TL tasarruf sağlamış ve cari açığa da büyük bir darbe vurmuş olacağız. Önceliğimiz iç piyasanın muhtaçlığını karşılayarak daha sonraki etaplarda bu eserlerimizi dünyaya ihraç etmektir.” dedi.