Marlenka Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Aydinc

Global Mod
Global Mod
Marlenka Tatlısı Nasıl Yapılır?

Merhaba tatlı severler! Bugün sizlere, lezzeti ve görüntüsüyle göz dolduran bir tatlı olan Marlenka’yı nasıl yapacağınızı anlatacağım. Marlenka, Çek mutfağından gelen ve hem çocukların hem de büyüklerin bayılacağı bir tatlı. Bu tatlı, bal ve ceviz gibi doğal malzemelerle hazırlanıyor, üstelik yapımı da oldukça keyifli. Hadi gelin, Marlenka tatlısının tarifine ve yapım aşamalarına birlikte göz atalım.

1. Adım: Gerekli Malzemeler

Marlenka yapımına başlamadan önce gerekli malzemeleri hazırlamak gerekiyor. İşte ihtiyacınız olan malzemeler:

* Hamur için:

- 400 gram un

- 200 gram tereyağı

- 1 su bardağı şeker

- 2 adet yumurta

- 2 yemek kaşığı bal

- 1 tatlı kaşığı karbonat

* Krema için:

- 500 gram süt

- 3 yemek kaşığı un

- 200 gram tereyağı

- 1 su bardağı şeker

- 1 paket vanilin

* Üzeri için:

- 100 gram ceviz içi (ince kıyılmış)

- 2 yemek kaşığı bal

Malzemeleri hazırladıktan sonra, şimdi adım adım Marlenka tatlısını yapmaya geçebiliriz.

2. Adım: Hamurun Hazırlanması

Hamur, Marlenka tatlısının temelini oluşturur ve doğru kıvamı tutturmak önemlidir. İşte hamurun hazırlanışı:

1. Tereyağını eritip soğutun.

2. Derin bir karıştırma kabında un ve karbonatı karıştırın.

3. Ayrı bir kapta şeker ve yumurtaları çırpın. Çırptığınız karışıma balı ekleyin ve karıştırmaya devam edin.

4. Şeker ve yumurta karışımına eritilmiş tereyağını ekleyin.

5. Tüm sıvı malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra, unlu karışımı yavaş yavaş ekleyin ve yoğurun. Hamur, ele yapışmayan, yumuşak bir kıvamda olmalıdır.

6. Hazırladığınız hamuru streç filme sarın ve buzdolabında en az 1 saat dinlendirin.

3. Adım: Krema Yapımı

Marlenka tatlısının en önemli kısımlarından biri de kremasıdır. Krema yapımı şu şekilde:

1. Sütü tencereye alın ve kaynatın.

2. Başka bir kapta un ve şekeri karıştırın.

3. Kaynayan sütten bir kepçe alarak unlu karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.

4. Karışımı yavaş yavaş tencereye dökün ve sürekli karıştırarak pişirin.

5. Karışım koyulaşınca ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

6. Soğuyan kremaya tereyağı ve vanilini ekleyin, mikserle iyice çırpın.

4. Adım: Hamurun Pişirilmesi

Hamurumuzu hazırladık ve dinlendirdik, şimdi sıra pişirmeye geldi:

1. Fırınınızı 180 dereceye ısıtın.

2. Dinlenen hamuru dört eşit parçaya bölün.

3. Her bir hamur parçasını un serpilmiş tezgah üzerinde ince açın.

4. Açtığınız hamurları yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin.

5. Hamurları önceden ısıtılmış fırında her birini 8-10 dakika, üzeri hafif pembeleşene kadar pişirin.

6. Pişen hamurları fırından çıkarıp soğumaya bırakın.

5. Adım: Katların Hazırlanması ve Birleştirilmesi

Şimdi en heyecanlı kısma geldik! Marlenka’nın katlarını hazırlayıp birleştiriyoruz:

1. Soğuyan hamur katlarını tezgaha alın.

2. İlk hamur katının üzerine bolca krema sürün.

3. Krema sürdüğünüz katın üzerine ikinci hamur katını yerleştirin.

4. Bu işlemi tüm hamur katları bitene kadar tekrarlayın.

5. En üst katı yerleştirdikten sonra kalan kremayı tatlının tamamına, yanları da dahil olacak şekilde sürün.

6. Kıyılmış ceviz içini tatlının üzerine ve yanlarına serpiştirin.

6. Adım: Dinlendirme ve Servis

Marlenka tatlısı, en iyi lezzeti dinlendikten sonra verir. İşte son adımlar:

1. Hazırladığınız tatlıyı buzdolabında en az 4 saat, mümkünse bir gece dinlendirin.

2. Dinlenen tatlıyı dilimleyerek servis tabağına alın.

3. Üzerine biraz bal gezdirerek servis edin.

Ve işte Marlenka tatlısı hazır! Tatlı severler için nefis bir lezzet olan bu tarifi denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Hem yapımı keyifli hem de sonucu muhteşem olan bu tatlıyı, sevdiklerinizle paylaşarak mutlu anlar yaratabilirsiniz. Afiyet olsun!

Marlenka Tatlısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Marlenka tatlısı kaç katlı olmalı?

- Marlenka genellikle dört katlı yapılır, ancak kat sayısını kendi zevkinize göre artırabilirsiniz.

2. Hamur neden buzdolabında dinlendirilir?

- Hamurun buzdolabında dinlendirilmesi, daha kolay açılmasını ve pişerken şeklinin bozulmamasını sağlar.

3. Krema neden soğutulmalıdır?

- Krema soğutulmadan hamur katlarına sürülürse, hamurlar yumuşar ve istenilen katlı yapı elde edilemez.

4. Ceviz dışında hangi malzemeler kullanılabilir?

- Ceviz yerine fındık, badem veya fıstık kullanabilirsiniz. Her biri farklı bir lezzet katacaktır.

5. Marlenka tatlısı ne kadar süre saklanabilir?

- Marlenka, buzdolabında saklandığında 4-5 gün tazeliğini korur.

6. Bal kullanmak şart mı?

- Bal, Marlenka’nın özgün lezzetini veren ana malzemelerden biridir, ancak bal yerine pekmez de kullanılabilir.

Marlenka tatlısını denemek isteyen herkese şimdiden kolay gelsin! Sorularınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Afiyetle kalın!