Mahmut Özer: Aşılanan öğretmen oranımız yüzde 90’a ulaştı

Adanali

New member
Mahmut Özer: Aşılanan öğretmen oranımız yüzde 90’a ulaştı Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir’e giderek vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürleri ile kıymetlendirme toplantısı yaptı.

Okullardaki aşılanma ve eğitim durumu hakkında da bilgi veren Özer, hadiselerin olduğu sınıflarda kapatma durumu olmadığını hatırlattı.

Sınıflarda yüz yüze eğitime 14 gün orta verildiğini söyleyen Bakan Özer, aşılamanın ehemmiyetine de değindi.

“AŞILI VE ANTİKORLU ÖĞRETMEN ORANI YÜZDE 90’A ULAŞTI”

Aşı olan öğretmenlerin sayılarının arttığına da değinen Bakan Özer, “Her geçen gün öğretmenlerimizin aşılanma oranı yükseliyor. Şu anda tüm Türkiye’de 2’nci doz aşısını tamamlamış öğretmen sayımız yüzde 85’e ulaştı. Antikor oluşturan öğretmen sayımız da yüzde 5 düzeyinde. Şu an aşılanmış ve antikor oluşturmuş öğretmen oranımız yüzde 90’a ulaşmış durumdadır.” sözlerini kullandı.

“14 GÜNLÜK YÜZ YÜZE EĞİTİME ORTA VERİLME MÜHLETİ 10 GÜNE DÜŞTÜ”

Bugün prestijiyle 5’inci haftayı geride bıraktıklarını söyleyen Bakan Özer, “Süreci, Sıhhat Bakanlığı’mız ve Bilim Heyeti’yle koordineli bir biçimde yürütüyoruz. Defaatle açıklama yaptığımız üzere okul kapatma değil olayın olduğu sınıflarda yüz yüze eğitime 14 gün orta veriyoruz. Geçen hafta sonu prestijiyle Sıhhat Bakanlığı’mız ve Bilim Kurulu’muz 14 günlük yüz yüze eğitime orta vermeyi 10 güne düşürdü.” dedi.

NEGATİF OLURSA OKULA VELİ İSTEĞİYLE YÜZ YÜZE DEVAM EDEBİLİR

Bakan Özer, yüz yüze eğitime orta verilen sınıflarda rastgele bir semptom göstermeyen öğrencilerden 5 günün sonunda velinin isteği olması kararı PCR yapıp, kararı negatif çıktığı vakit yüz yüze eğitime dönme imkanı getirildiğini söylemiş oldu.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME ORTA VERİLEN SINIFLARIMIZ BULUNMAKTA”

Bakan Özer, açıklamalarında şu tabirlere de yer verdi:

“ötürüsıyla şu anda süreç, eylül ayındakine nazaran epey daha rahat bir biçimde, epey daha kısa periyodik ortalarla başarılı bir biçimde devam ediyor. Geçen hafta prestijiyle 71 bin 320 okulumuzdan yalnızca 2 adedinde yüz yüze eğitime orta verilmişti. Bugün prestijiyle yüz yüze eğitime orta verilen okulumuz bulunmamaktadır. şüphesiz hadise ve yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verilen sınıflarımız bulunmakta.”