Lise öğrencisi İclal, yurt dışına çıkmadan 7 lisan öğrendi

Adanali

New member
Lise öğrencisi İclal, yurt dışına çıkmadan 7 lisan öğrendi Okulda öğrendiği Arapça ve İngilizce haricinde, rastgele bir kurs ya da eğitimci takviyesi almadan kendi imkanlarıyla yabancı lisan öğrenmeye karar veren 17 yaşındaki İclal Dağcı, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca, Almanca ve Rusça öğrendi.

11 AYDA ALMANCA VE RUSÇA ÖĞRENDİ

Dağcı, bilhassa salgın devrini yeni lisanlar öğrenmek için fırsata çevirirken, son 11 ayda Almanca ve Rusça lisanlarını birlikte öğrenerek iki lisan daha konuşmaya başladı.

Çocukluktan itibaren yabancı kültürlere ilgisi olduğunu lisana getiren Dağcı, insanların Türkçe konuşmadan da anlaşabiliyor olduğunu fark ettiği küçük yaşlarında epeyce heyecanlandığını söylemiş oldu.

İclal Dağcı, yabancı lisan merakının yaşı ilerledikçe kendisini farklı lisanlar öğrenmeye götürdüğünün altını çizdi.

11 YAŞINDA KENDİ KENDİNE FRANSIZCAYI SÖKTÜ

İngilizce ve Arapçayı ilkokulda öğrenmeye başladığını belirten Dağcı, “sonrasındasında bir lisanı okulda öğrenince herkesle birebir lisanı öğrenmiş olduğumu fark ettim. Bu yüzden kendi başıma yeni bir lisan öğrenmek istedim ve 11 yaşındayken kendi kendime Fransızca öğrenmeye başladım. Herbiçimde şu anda en düzgün konuşabildiğim lisan de Fransızca ve öteki lisanları öğrenme cüreti veren de Fransızca oldu.” dedi.

İLAHİ KOMEDYA İLE İTALYANCAYA İLGİSİ ARTTI

Lisan öğrenirken bir şeyler izleyerek evvel kendisini o lisana maruz bıraktığını anlatan Dağcı, şu ayrıntıları verdi:

“Fransızcayı öğrenirken küçük yaşlarda olduğum için gerçek sistemler kullanamadım. Ama çabucak sonrasında sistemli bir biçimde çalışmayı öğrendim ve elimden geldiğince bütün lisanları unutmamak için vakit ayırıyorum. örneğin Fransızca, benim daha hayli akademik olarak ilgilendiğim bir lisan, ideoloji ve tarih metinlerini oradan okumaya uğraş ediyorum. Dante’nin ‘İlahi Komedya’sını okuduktan daha sonra ise kitapla ilgili araştırmaları İtalyanca kaynaklardan yaptım bu süreçte İtalyan edebiyatına farklı bir ilgim doğdu.”

17 YAŞINDA, YURT DIŞINA ÇIKMADAN 8 LİSAN ÖĞRENDİ

Dağcı, Türkiye’de insanların genelde lisanlarla birinci vakit içinderda okulda tanıştığına değinerek, “Kendi başına lisan öğrenmek imkansız bir şey değil. Konutta interneti kullanarak lisan öğrenmek çok mümkün bir şey. bir hayli ülkede, birden çok lisan bilen beşere fazlaca rastlıyoruz. Ben 17 yaşındayım 8 lisan biliyorum ve yurt dışına hiç çıkmadım.” tabirlerini kullandı.

Öğrendiği her lisanın kişiliğinde yeni bir sayfa açtığını söyleyen Dağcı, “Çünkü bir lisanı öğrenmek yalnızca onun dersini çalışıp ezberlemek değil, bununla birlikte size yeni bir kültürün kapısını açıyor. Bu da beşere bir bakış kazandırıyor ve ön yargıları kırıyor.” diye konuştu.

KARANTİNADA YABANCI LİSAN ÖĞRENDİ

İclal Dağcı, salgın sürecini de lisan öğrenmek için fırsat olarak değerlendirdiğine dikkati çekerek, “Karantina başladığında bunu değerlendirmem gerektiğini fark ettim. İki lisanı birebir anda öğrenebilir miyim diye kendimi zorlamak istedim açıkçası. Sıkıntı bir müddetçti lakin 11 ayda Almanca ve Rusça öğrenmiş olmaktan dolayı fazlaca memnunum. Bilhassa Rus edebiyatına olan hayranlığım yardımıyla lisanı özelleştirmek daha kolay oldu diyebilirim.” değerlendirmesinde bulundu.

YOUTUBE VE INSTAGRAM’DA İÇERİK ÜRETİYOR

İki yıldır YouTube ve Instagram platformlarını kullanarak içerikler ürettiğini de kaydeden Dağcı, “Üniversite eğitimi için öğrendiğim lisanları sağlamlaştırmak istiyorum. Akademik olarak daha epeyce kullanmayı düşündüğüm Fransızca ve İtalyancayı da geliştirmek istiyorum.” dedi.