Kulüp dizisi, dolup taşıyor!

EsraBetül

Member
Raşel. İlkokulda bir sıra arkadaşımdı. Yaygın bir Yahudi ismidir. Kulüp’te, yetimhanede büyüyen bir genç kızın hayata direnme biçimi olarak, asi, delidolu, hırçın. Birinci defa izlediğim Asude Kelebek, seçilmiş olmanın hakkını veriyor. Ve natürel Salih Bademci, Erol Büyükburç’u andırıyor diyen olmuş. “Hep birlikte, Matilda!” repliği Metin Ersoy’undur. Biraz Zeki Müren güya, biraz üçünün karışımı? Çok başarılı. Birebir dönemde üç farklı karakteri canlandırmak her oyuncunun altından kalkacağı iş değil, Bravo Salih Bademci. Barış Arduç, uzun bir ortadan daha sonra yeniden karşımızda, bir daha güzel, bir daha gönül çalan? Periyodun sigara tiryakiliğini yaşatacağım diye ciğerlerini paralıyor! “Yahudisin diye değil, palavra söylemiş oldun diye vurdum sana, Aysel. Bayanlar niçin palavra söyler?”

Fırat Tanış, evet makûs. Senaristlerin haksızlığı. Bu kadar simsiyah çizilmiş rollere kızıyorum. En berbat karakterin bile yeterli olduğu anlar vardır, baştan sona da makûs olmamalı. Çelebi, Matilda’dan nefret mi ediyor, yoksa aşık mı? Daima mi makûs, yoksa kimi vakit yüreği yumuşuyor mu? Metin Akdülger, İşveren Orhan’da, bence aksayan tek başrol.

İSTANBUL’UN MUSEVİLERİ

Netfix’in bu son dizisi, dış pazarlarda epeyce tutacak ve rekora koşacaktır. Dünyanın her yerindeki Musevilerin yüreklerine dokunacak biçimde bir periyodun acılarına parmak bastığı için. Türkiye’nin ortasında bulunduğu milliyetçi muhafazakâr iklimde bu biçimde bir dizi yapmak yürek işi olduğu için. Eleştirmen Viktor Apalaçi’nin yorumunu bilhassa merak ediyordum. “Sinemamızda bugüne kadar 50’li yılların gayri müslimleri hakkında yapılmış en gerçekçi sinema. Diziyi izlerken ailemin yaşadıklarından izler buldum” diyor. Onun da babası Balkan Harbi’nden geri dönmediği için yetim kalmış. çabucak sonrasında da Varlık Vergisi’ni ödeyemediği için Erzurum Aşkale’de ölmemiş fakat epey acı çekmiş. Viktor Beyefendi, 6-7 Eylül olaylarını da çocukken hayatış ve vefattan tesadüfen kurtulmuş! Bunlar tarihimizin utanç duyduğumuz noktaları, bir tek bu değil ki esasen!

İHTİMAMLI BİR TAKIM

Size diziyi anlatmamak için kendimi nasıl da sıkıntı tutuyorum, sağından solundan çekiştiriyorum. Zira geçin izleyin, tadınızı kaçırmayayım diyorum. Neredeyse katilin kim olduğunu yazan sinema muharrirlerinden olmak istemiyorum! Ancak şu kadarını söyleyebilirim: Kulüp, adeta Maksim Gazinosu. Çalışanların birden fazla gayri müslim. Bayanlar her zamanki üzere örseleniyor, acılar çekiyor; aşkları da anne oluşları da memnunluk değil, acı veriyor. Bayanlar mutsuz da erkekler memnun mu, onların da baba çatışması, her devir sürüyor.

YENİ KISMI BEKLİYORUZ

Birinci altı kısım su üzere akıp gidiyor. Dizi tuttu, koşmuyor, uçuyor. Dünyada TOP 10’da birinci oldu! İkinci altı kısım için sağdan soldan duyduğum tek eleştiriyi yazarak sonlandırmalıyım: Hiç mi uygun Türk yoktu? Tahminen 6-7 Eylül yağmalamalarında komşularını saklayan, meskenlerinin önünde durup “Burası Müslüman evi!” diye saldırganlara mahzur olanları gösterirler. Raşel İsrail’e gitti, dönecek mi? Matilda Kulis’in patroniçesi oldu. O fare deliğinden çıkacak, daha güzel yaşayacak mı? Orhan’ın gerçek kimliği afişe olacak mı? Netflix güzel ki var. Fatma ve Bir Başkadır’dan daha sonra KULÜP! İkinci kısmı için şimdiden heyecanlıyım, aksiyon yüksek olacak, Türkler ise daha kötü!!!