Kızılay Dostluk Kısa Sinema Şenliği ‘Neşet Ertaş’ ile açılıyor

EliteDizqn

Active member
Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Şenliği, 22-25 Aralık 2022 tarihleri içinde sinema severlerle buluşacak. Bu yıl ‘Neşet Ertaş’ anısına düzenlenen şenliğin açılış etkinliğinde Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ve yakın dostu Bayram Bilge Tokel konuşmacı olacak.

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün dayanaklarıyla düzenlenen 5. Memleketler arası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Şenliği başlıyor. Vefatının 10. Yılında Neşet Ertaş anısına düzenlenen şenlik boyunca beş başka yerde 27 ülkeden 48 kısa Sinema ve 16 belgeselin gösterimi gerçekleştirilecek.

“Neşet Ertaş Anısına” Sinema Gösterimi ve Panel

Festival açılışı ise Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu’nun Neşet Ertaş anısına yaptığı “Ah Palavra Dünyada” isimli belgesel gösterimi ile yapılacak. Gösterimin akabinde düzenlenecek panelde Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, yakın arkadaşı Bayram Bilge Tokel ve Atalay Taşdiken, Şenlik Lideri Faysal Shalbukil’ın moderatörlüğünde konuşmacı olacak. 22 Aralık Perşembe günü saat 18.00’da Atlas 1948 Sineması’nda başlayacak aktifliğe dileyen herkes katılabilecek.

Kızılay bir imale “İnsani Bakış Ödülü” verecek

Festivalde bu yıl birinci kere, ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir üretime Türk Kızılay tarafınca ‘İnsani Bakış Ödülü’ verilecek. Ana yarış seçkisinde de 3 imale ödül takdim edilecek. En güzel sinema mükafatı 30 bin TL, özel heyet mükafatı 15 bin TL, mansiyon mükafatı 10 bin TL olarak belirlendi. İnsani Bakış Belgesel seçkisinde yer alan sinemaya 15 bin TL kıymetinde ‘İnsani Bakış’ Mükafatı takdim edilecek. Şenliğin Fono Sinema Post Yapım mükafatı ise bu yıl 30 bin TL bedelinde olacak. “40 Yıllık Hatır” seçki kategorisinde yer alan bir sinemaya de Neşet Ertaş ismine dostluk mükafatı takdim edilecek. Şenlik kapsamında Onur Mükafatı sinemanın duayenlerinden Ayla Algan’a ve 60 yıllık mesleğine sayısız sinema sığdıran, dostlukla sevgimizi kazanan Türk sinemasının yıldız oyuncusu Yusuf Sezgin’e verilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı