Kırklareli’nde, 4 bin öğrenciye fiyatsız yemek veriliyor

Adanali

New member
Kırklareli’nde, 4 bin öğrenciye fiyatsız yemek veriliyor Kırklareli’nde farklı eğitim kademeleri ve okul tiplerinde öğrencilere her gün sıcak yemek sunuluyor.

Okul öncesi, taşımalı ve okul pansiyonlarında kalan öğrenciler, fiyatsız yemek hizmetinden yararlanıyor.

Kent genelinde Kırklareli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Lüleburgaz Öğretmenevi, Babaeski Mesleksel Teknik Anadolu Lisesinin mutfaklarının yanı sıra, pansiyonlu okulların mutfağında öğrenciler için hijyenik ve sağlıklı yemekler aşçılar tarafınca hazırlanıyor.

Sabaha karşı aşçıların mesaiye başlamasıyla hazırlanan yemekler, sabahın birinci ışıklarıyla termal kutulara konularak okullara dağıtılıyor.

Yemekler, okul ve kurumların mutfaklarında itinayla hazırlanıyor

AA’nın haberine göre; Kırklareli Ulusal Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan, fiyatsız yemek uygulamasının kentte başarılı biçimde yürütüldüğünü, öğrencilerin yemeklerinin okul ve kurumların mutfaklarında ihtimamla hazırlandığını, her gün farklı çeşitlerde sıcak yemekler üretildiğini belirtti.

Kalkan, fiyatsız yemek uygulamasından 4 bin 204 öğrencinin yararlandığını bildirdi.

Özenle hazırlanan yemeklerin öğrencilere sıcak ve taze bir biçimde ulaştırılması için çalıştıklarını söz eden Kalkan, “Okullarımızın pansiyonlarında kalan öğrencilerimiz de bu uygulamadan yararlanıyor. Pansiyonlarda kalan öğrencilerimize ayrıyeten sabah kahvaltısı ve akşam yemeği veriliyor.” diye konuştu.

“Yemeğin bana olan katkısı epey önemli”

Kırklareli Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ali Özhan ise fiyatsız yemek uygulaması ile sağlıklı ve istikrarlı beslendiklerini belirtti. Öğle içinde yemek yemesinin akabinde arta kalan vaktini de epeyce âlâ kıymetlendiğini anlatan Özhan, her fırsatta imtihanlara hazırlık testleri çözebildiğini kaydetti.

“Zaman bizim için epeyce değerli”

Son sınıf öğrenciler için vaktin fazlaca değerli olduğunu lisana getiren Özhan, “Milli Eğitim Bakanlığımızın bize sağlamış olduğu imkanlar yardımıyla öğlenleri burada fiyatsız bir biçimde yemeğimi yiyebiliyorum. Bunun bana olan katkısı da fazlaca kıymetli. Biz 12. sınıf öğrencisi olduğumuz için vakit bizim için fazlaca pahalı. Yemekten arta kalan vakti de ders çalışmak yahut soru çözmek için kendime ayırmış oluyorum.” diye konuştu.

12. sınıf öğrencisi Zeynep Eren ise okulun pansiyonunda kaldığı için fiyatsız yemeklerden faydalandığını belirtti.

“Büyük bir vakit yararı olduğunu düşünüyorum”

Sabah, öğlen ve akşam yemeği gereksinimini okulda giderdiğini anlatan Eren, şöyleki konuştu:

“Öğlenleri dışarı çıkmak benim epeyce fazla vaktimi alıyor. Lakin burada öğle yemek yediğimde yaklaşık 15-20 dakikadan daha sonra derslerime vakit ayırabiliyorum. Bu bize fazlaca faydalı oluyor ve öbür öğrenciler için de büyük bir vakit karı olduğunu düşünüyorum.”

Öğrenci Selin Eren de yemeklerin son derece hoş ve lezzetli olduğunu tabir etti.