Katma Pahası Yüksek Projeler Geliştiren Rise X, 1 Milyon Euro Değerleme İle TTAF Elektronik’ten Yatırım Aldı!

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Rise X Teknoloji A.Ş. 1 milyon euro değerlemeyle ise TTAF Elektronik A.Ş.’den yatırım aldı. Yatırım kapsamında; 10 kişilik takım için bilgisayarlar, bilgisayar aksesuarları, gerekli lisanslar, teşebbüsün elektronik Ar-Ge süreçleri için gerekli olan Osiloskoplar, Güç Kaynakları, üç boyutlu Yazıcılar, Hassas ölçüm aygıtları, Kalite ve Test Ekipmanları üzere tüm ekipmanlar sağlanırken 300 m2’lik alan Rise X’e tahsis ediliyor. Ayrıyeten Rise X değişen teknolojinin geliştirmelerini yapabilmesi için 6 bin m2’lik bir üretim parkuru da teşebbüsün hizmetine sunuldu. Bunların yanı sıra teknik işçi dayanağı, proje takviyesi, finansman dayanağı de TTAF Elektronik tarafınca sağlanacak. Devam eden süreçte TTAF Elektronik’in tüm Ar-Ge süreçleri Rise X Teknoloji A.Ş. tarafınca yürütülecek.

Cube Incubation’da katma pahası yüksek projeler geliştirmeyi hedefleyen Rise X; sistem mühendisliği, elektronik donanım tasarımı, gömülü yazılım geliştirme, mekanik üretim, yüksek teknoloji yazılım geliştirme yetenekleri ile entegrasyon ve üretim yeteneklerine sahip bir Ar-Ge şirketi olarak dikkat çekiyor. Bilhassa savunma sistemleri, otomotiv, sıhhat ve endüstriyel teknoloji tahlillerinde yabancı kaynak alımlarını minimuma indirerek yerli üretimi ve yerli endüstriyi desteklemeyi maksat edinen teşebbüs yeni devirde TTAF Elektronik’le birlikte bu Ar-Ge süreçlerinin üretime dönmesini sağlayarak ihracata yönelik projeler geliştirmeye odaklanıyor.

Rise X Teknoloji Genel Müdürü Reha Atabey Açıkgöz: “Rise X olarak bilgi birikimimiz ve deneyimimizle ulusal ve milletlerarası pazarlara yenilikçi eserler geliştirme ve tahliller üretme misyonuyla hareket ediyoruz. Giderek dijital hale gelen dünyada başarılı bir tahlil oluşturmak için hakikat teknolojiyi kullanmanın gerçek stratejiyi kurgulamada kilit rol oynadığına inanıyoruz. Bu kapsamda TAFF Elektronik’ten aldığımız yatırım, Ar-Ge geliştirmelerimiz için kullanacağımız teknoloji parkuru ve ekipman dayanağıyla ülkemiz için global arenada kritik kıymete sahip alanlarda akıllı tahliller geliştirmeye odaklanacağız. Bu yatırımla Ar-Ge basamağını gerçekleştirip ve prototip doğrulamalarını yaptığımız projeler TTAF Elektronik tarafında süratle seri üretime geçecek ve devamında iç ve dış piyasaya satışları gerçekleştireceğiz. Seri üretim her startupta olduğu üzere bizim için de epey kritik. Lakin bir teşebbüsün imkanlarıyla bunu yapmamız pek mümkün olmuyordu. Artık ise TTAF Elektronik aracılığyla seri üretim, kalite, sertifikalandırma ve pazarlama evrelerini daha verimli yöneteceğiz.” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı