Karşıyaka’da eğlenceli ‘Fen Bilimleri’ şenliği

EliteDizqn

Active member
Karşıyaka Belediyesi, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Öğretmen Kulübü ve Fen Öğretmenleri Derneği iş birliğinde Karşıyaka Fen Bilimleri Şenliği’ni gerçekleştirildi. Belediyeye ilişkin Taypark Binicilik Okulu’nda düzenlenen aktiflikte ilköğretim öğrencileri, gün uzunluğu yapılan deney atölyelerinde eğlenceli anlar yaşadı.

Öğretmen Kulübü tarafınca kurgulanan “Maceralı Oyun” aktifliklerine Ege Üniversitesi Sınıf Eğitimi Anabilim kolunda okuyan 2. Sınıf öğretmen adayları rehberlik etti. Şenliğe 6 ilkokuldan olmak üzere 3. ve 4. sınıf öğrencisi katıldı. Öğrencilerin fen bilimlerine ilgisi arttırmak ve yeni tecrübeler kazandırmak emeliyle yapılan şenlikte en epeyce ilgiyi “Hazine Avı” ismi verilen oyun gördü. Gün sonunda şenlikte yer alan üniversite öğrencileri ve öğretmenlere sertifika verildi.

ŞENLİĞE ÖZEL KİTAP YAZILDI
Şenlikte yapılan etkinlikler hakkında konuşan Öğretmen Kulübü takımından Yusuf Çağlayan şunları kaydetti: “Öğretmen Kulübü olarak tertipte; Taypark’ın bir haritasını çizerek Hazine Avı aktifliği düzenledik. Dört seans halinde bunu gerçekleştirdik. Her seansta gelen öğrencilerimize, Ege Üniversitesi’nde okuyan öğretmen adayları ‘kolaylaştırıcılık’ yaptılar. Çocuklarımızı 16 kümeye ayırarak bir macera oyunu kurgusu içine dahil ettik, 90 dakika boyunca bu etkinliğimiz devam etti. Alanda bulunan 9 amaç noktayı her grup ziyaret etti. Bunlardan 6 tanesi sabit hedeflerdi, üç tanesi de çadırlarda yer aldı. Çocuklarımız çadırları ziyaret etti, oradaki bakılırsavleri tamamladılar, etkinliklere katıldılar, soru karşılıklara dahil oldular ve daha sonra oradaki şifreyi kadro önderlerinden aldılar. bu türlü 9 tane şifre buldular. İş bittikten daha sonra grup başkanları onlara cevap anahtarlarını gösterdi, şifreyi çözdüklerinde Karşıyaka sözcüğünü buldular. daha sonrasında ise Öğretmen Kulübü’nden arkadaşımız Uğraş Demir’in yazdığı Karşıyaka Macerası isimli bir kurgu kitaba ulaştılar.”

“BEKLEDİĞİMİZ MUVAFFAKİYETE ULAŞTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”
Fen Öğretmenleri Derneği Lideri Erdoğan Demirci ise aktiflik ile ilgili şunları aktardı: “Fen Öğretmenleri Derneği olarak Karşıyaka Belediyesi’nin organizatörlüğünde Ege Üniversitesi öğrencileri ve Fen Öğretmenleri Derneği üyeleri ile birlikte paylaşımda bulunmaya çalıştık. Bunda öncülük eden Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Gayemiz çocuklara küçük yaşta bilimi sevdirmek, bilime dayanak olmak; bilim nasıl yapılır, niye ve sonuç alakasını kavramalarını sağlamaktır. İlkokul 3. ve 4. sınıf seviyesinde etkinlikler planladık ve beklediğimiz muvaffakiyete ulaştığımızı düşünüyorum.”

Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Kısmı, Sınıf Eğitimi Anabilim Kısmı öğretim üyesi Dr. Türkan Ercan Özaydın ise, “Etkinliğin temel maksadı; kimi devlet okullarında eğitim goren ilköğretim öğrencilerinin fen okuryazarlığını arttırmak ve bilimsel süreç hünerlerinin gelişmenine katkıda bulunmaktır. beraberinde fırsat eşitliğini sağlamak maksadıyla fen deneylerini ilköğretim öğrencileri ile etkileşimli bir biçimde yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlamaktır. Bu etkinlikler kapsamında, Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Kısmı, Sınıf Eğitimi Anabilim Kısmı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Pınar Çavaş ve Prof. Dr. Şengül Anagün ve Dr. Türkan Ercan Özaydın tarafınca alandaki 10 deney atölyesi, 11 deney atölyesi de Fen Öğretmenleri Derneği’nde vazife yapan fen bilimleri öğretmenleri tarafınca yapılandırılmıştır” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı