İOKBS müracaat formu 2022: Bursluluk İmtihanı başvurusu nasıl yapılır, kuralları nelerdir?

Adanali

New member
İOKBS müracaat formu 2022: Bursluluk İmtihanı başvurusu nasıl yapılır, kuralları nelerdir? 2022 yılı İOKBS müracaatları başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca düzenlenen ve 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10, 11’inci sınıfların katıldığı İOKBS Bursluluk İmtihanı için müracaat formunun doldurulması gerekliyor.

Burs almaya muhtaçlığı olan öğrenciler imtihan tarihi ve başvurusu için gerekli bilgiler MEB İOKBS 2022 kılavuzunda yer alıyor.

Tüm sınıf düzeylerine dörder seçenekli 100 sorunun sorulacağı İOKBS müracaatları için son gün belirli oldu.

Peki OKBS müracaat formu 2022 nasıl doldurulur? İOKBS (Bursluluk sınavı) müracaat ne vakit, kurallar neler?

2022 İOKBS ne vakit?

Resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları yahut özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflarında eğitim goren öğrenciler özelinde düzenlenen imtihan, 4 Eylül Pazar günü yapılacak.

Sınav sonuçları, 23 Eylül 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

İOKBS başvurusu nasıl yapılır?

Adaylar imtihan müracaatlarını, 21 Nisan-13 Mayıs 2022 tarihleri içinde gerçekleştirecek.

Başvuru koşullarını taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

Öğrenci velisi, çocuğunun müracaat kurallarını taşıması hâlinde, öğrencinin tahsil gördüğü okul müdürlüğünde imtihan başvurusunu yapabilecek.

Öğrencinin imtihan giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı imtihan önlem hizmeti üzere bilgiler imtihan tarihinden en az 7 gün evvel yayımlanacaktır.

2022 İOKBS müracaat formu

İOKBS müracaat kaideleri 2022

Türkiye Cumhuriyeti yahut Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul kaidelerini taşımak,

Ortaokullar, imam hatip ortaokulları yahut özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, imtihanın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak,

Ailenin bundan evvelki mali yıla ilişkin yıllık gelir toplamından fert başına düşen net ölçünün, ortasında bulunulan mali yılın Merkezî İdare Bütçe Kanunu’nda belirtilen Ulusal Eğitim Bakanlığı okul pansiyon fiyatının en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan mahrum bulunmak.

Ailenin 2021 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam ölçünün 2022 Mali Yılı için tespit edilen 18.160 (onsekizbinyüzaltmış) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2021 yılında elde ettiği tüm gelirleri temel alınacaktır.