İBB, Haldun Taner Sahnesi’nde onarım çalışmalarına başlayacak

EsraBetül

Member
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) Kadıköy’ün sembol yapıları içinde bulunan Haldun Taner Sahnesi’nde onarım çalışmasına temmuzda başlayacak.

Tıpkı binada eğitim vermekte olan devlet konservatuvarı öğrencileri ve velileri ise konservatuvarın bağlı olduğu İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün yeni bina bulma konusunda harekete geçmediği kaygısı ortasında. Eğitim yılının başlamasına az bir vakit kalmasına rağmen rektörlük ne İBB’ye ne öğrenci velilerine açıklama yapmıyor.

Seslerini duyurmak isteyen veliler nereye başvuracaklarını şaşırdı. Tiyatro sanatkarı Ayşegül Yalçıner, “Oğlum 10 yaşında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tam vakitli piyano kısmında okuyor. Lakin bu yıl eğitim gorebileceği bir okul binası hâlâ ortada yok. Rektörün kapısı duvar, ulaşılamıyor” diyor ve ekliyor: “1.5 sene evvel İBB sarsıntı riski olduğunu ve binanın restore edilmesi gerektiği için okulun binayı boşaltması gerektiğini söylemiş oldu. İBB, öğrenciler açıkta kalmasın diye Göztepe Özgürlük Parkı’nda bir binayı konservatuvara tahsis edebileceklerini, Haldun Taner Sahnesi’ndeki mevcut eğitim alanının ise yetersiz olduğunu söylemiş oldu. Okul, İBB’ye Göztepe için proje çizdi. Lakin son anda rektör okula, İBB’nin teklifini geri çevirin, biz size yer tahsis edeceğiz diyor. Okul da kendi çizdiği projeden vazgeçip İBB’nin teklifini reddediyor. Temmuzda Kadıköy’deki bina boşaltılacak ve onarıma girecek. Rektör ise ne İBB ile ne de Veli İnisiyatifi ile görüşüyor. Yüzlerce müzik, bale, tiyatro, opera öğrencisinin durumu belirsiz” diyor.

ZELZELE TEDBİRİ…

Binada eğitim goren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri, okullarının Göztepe’ye taşınacak bulunmasına reaksiyon göstererek hareketler düzenlemişti. Beş ay evvel mevzuyla ilgili açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat ise binada çürümelerin tespit edildiğini ve raporlar olduğunu belirtmiş “Depreme karşı İstanbul’da ivedilikle tedbir almamız gerekiyor. Yaşanacak can kayıplarını önlemek için nazaranvliler sorumluluklarının gereğini bugünden yapmalı” açıklamasında bulunmuştu. Haldun Taner Sahnesi’nin konservatuvar olarak kullanılan kısmının, binada çürüklerin oluştuğu riskli alanda bulunduğunu belirten Polat, “Yeni projede ne yazık ki konservatuvara yer yok. Zira, konservatuvarın bulunduğu alanlar, binanın daha sonradan içine eklenmiş beton asma katlar. Liderimiz Ekrem İmamoğlu’nun direktifiyle, İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı’nı sahipsiz bırakmayacak bir tahlil önerisi de getirdik. Göztepe Parkı’nda ofis olarak kullandığımız binaları, hayli büyük bir gönüllülükle, İstanbul Üniversitesi Konservatuvarı öğrencilerine sunuyoruz. Üniversite, öğretim bakılırsavlileri ve öğrencilerle görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuşmuştu.

BOĞAZİÇİ 2007’DE UYARMIŞTI

Haldun Taner Sahnesi’nin çürük olduğuna ait birinci ihtar 2007’de Boğaziçi Üniversitesi’nin verdiği raporla yapıldı. Binanın birinci zelzelede yıkılacağı ve can kaybı oluşacağı belirtilmesine karşın bir tedbir alınmadı. 2017 yılına gelindiğinde, bina hakkında bir onarım projesi hazırlanarak kabul edildi ve buraya konservatuvara ayrılan kısım çıkarılarak biri 600, biri 100 kişilik iki sahne içeren bir kültür merkezi yapılması sonucu alındı. Temmuzda başlayacak olan onarımda bu proje uygulanacak.