Hıdırellez Bayramında Lider Büyükakın’dan birlik ve birliktelik iletisi

EliteDizqn

Active member
Kocaeli Kent Kurulu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği tarafınca Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin dayanaklarıyla düzenlenen Klasik Hıdırellez Şenliği, Balören’de bayram havasında kutlandı

Kocaeli Kent Kurulu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği tarafınca Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin takviyeleriyle düzenlenen Klasik Hıdırellez Şenliği İzmit’in Balören Köyü’ndeki bayram havasında geçti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Balören Köyü’nde inşa ettiği futbol alanı ve etrafında düzenlenen etkinliklere vatandaşlar ağır ilgi gösterdi. Şenliklerde çocuklar oyun alanlarında doyasıya eğlenirken semah grubu gösterisi ise ilgiyle izlendi. Balören Köyü Muhtarı Ahmet Demir, köyüne yapılan hizmetler ve programa iştirakinden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a plaket takdim etti.

BÜYÜKAKIN: HORON DA BİZİM HALAY DA BİZİM SEMAHTA BİZİM

Programda konuşan Lider Büyükakın, “Buradaki çeşitlilik, renklilik aslında Türkiye’nin ve Kocaeli’nin hoşluğudur. Buraya hoşluk katan canlarımızı yürekten kutluyorum. Burada emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Halay da bizim horon da bizim semahta bizim. Bunlar ülkemize zenginlik katıyor. Hızır ile İlyas’ın buluştuğu bir günde bizim de burada buluşmamız, yapmamız gereken bir davranıştı. bu biçimde günlerde bir ortaya gelmeyi ve bir olmayı başarmalıyız. Başardığımızı görmekten gurur duyuyorum” dedi.

“BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”

‘’Bir ve birlikte olmayı kendimize borç biliyoruz’’ tabirini kullanan Lider Büyükakın, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklar uğruna şehit düşen ve gazi olan vatan evlatlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu vatan bize yurt oldu. Buradan onlara selam olsun. Bu kültürleri daha sonraki kuşaklara aktarmak için buradayız. Bayramımız kutlu olsun. Allah sizleri ve sevdiklerinizi berabern, birliktelikten ayırmasın. Hızır’ın rahmeti ve yardımı her dem üzerinizde olsun. Birliğimize ve birlikteliğimize kast edenlerin oyunları da Hızır ve İlyas’ın nefesiyle bozulsun” halinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KÜTÜPHANE, FIRIN VE FUTBOL SAHASI

İki yıldır pandemi niçiniyle şenlikleri yapamadıklarını belirten Balören Köyü Muhtarı Ahmet Demir, “Bu sene en hoşunu yaptık ve 2 yılın acısını çıkardık. Bugün Tahir Liderimizin köyümüze kazandırdığı 3 tane yerin açılışını da yaptık. Kütüphane, fırın ve futbol alanının açılışını bugün yapıyoruz. Köy halkımız ismine Tahir Liderimize teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların akabinde Cemevi Dedesi Burhan Safi, lokma duası okudu.

BİRBİRİNDEN FARKLI KLASİK OYUNLAR SERGİLENDİ

Birbirinden farklı klasik oyunlar, halaylar ve şovların yer aldığı aktifliklerin yanı sıra semah takımı gösterisi ve Türk Halk Müziği sanatkarı Serpil Efe konser verdi. Ayrıyeten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafınca vatandaşlara mancarlı pide, lokma, tatlı ve içecek ikramları yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı