‘Her karışı inançlı hale getireceğiz’

Dogecoin

Active member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Konya’da ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası, Büyükşehir Yatırımları ve Afşar Barajı ile başka tesislerin toplu açılış merasimine katıldı. Konuşmasına Pençe-Kilit Harekat bölgesinde şehit düşen üç askere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Erdoğan, özetle şunları söylemiş oldu:

GÜVENLİ HALE GETİRMEKTE KARARLIYIZ: Milletimizin ve devletimizin bekası, huzurlu ve kuvvetli geleceğimiz için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı şükranla yad ediyoruz. İnşallah bu harekatlarla adım adım ülkemizi hudutları ötesinden başlayarak her karışıyla inançlı hale getirmekte kararlıyız.

DÜNYA ÇAPINDA ÜRETİM: Sanayinin kenti Konya’ya, ASELSAN öncülüğünde 470 milyon liralık yatırımla kurduğumuz dünya çapında üretim yapacak bir silah sistemleri fabrikasının açılışını bugün yapıyoruz. Bu fabrikamız uzaktan kumandalı silah sistemleri başta olmak üzere, her türlü çap ve kalibredeki silah üretimiyle ülkemize savunma endüstrinde fazlaca üstün özellikler kazandıran bir tesistir. Konya, av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüvenini global bir oyuncu düzeyine çıkartarak hem kendisinin hem ülkemiz önünde orijinal pencereler açmıştır.

YENİ BİR TİCARET KANALI: Konya ülkemizin ulaşım ağlarının kıymetli merkezleri içinde yer alıyor. Bugün 64 kilometreyi bulan yolu 1371 kilometrelik Eğiste Hadimi Viyadüğü, 420 metrelik tüneli 6 kilometrelik Çumra kontağıyla sahiden iftihar verici bir yapıtın açılışını yapıyoruz. Eğiste Hadimi Viyadüğü, yükseklikleri 42 ile 166 metre içinde değişen 8 orta ve 2 kenar ayakları ile kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsüdür. bu biçimdece, İç Anadolu ile Akdeniz bölgelerimiz içinde yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın tamamladığı Yüksek Süratli Tren Garı ile çeşitli yol kavşak ve onarım projelerini de hizmete açıyoruz.

KAPSAMLI İHYA PROJESİ: Konya Avşar Hadimi Barajı 127 metre yüksekliği ve 1 milyar liralık maliyeti ile ülkemiz tarımına değerli katkılar yapacak bir yapıttır. Sulama projeleri tamamlandığında 290 bin hektar yere rahmet getirecek Avşar Hadimi Barajımız bu açılışla su toplamaya başlayacaktır. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Konya Büyükşehir Belediyemiz birliktece kapsamlı bir ihya projesini hayata geçirdi. Kentin 20 farklı noktasında kentsel yenileme, dönüşüm ve onarım çalışmalarıyla kentin mazisiyle, bugünü ve geleceği içindeki köprüler tahkim edilmiştir.

MUSLUK AÇMIYORUZ: Kentin tarihi bölgesinin dokusuna uymayan yapıların tümü yıkılıp bir daha inşasıyla ortaya çıkan 564 milyon liralık bir yatırımı buraya yaptık. TOKİ’nin inşa ettiği Selçuklu’da 1057, Taşkent’te 142, Karapınar’da 603, Emirgazi’de 142, Halkapınar’da 170, Yunak’ta 94 konutun resmi açılışlarını da yapıyoruz.

20 İLÇEYE DOĞAL GAZ: Yunak, Hadim, Çumra ve Karatay ilçelerimize kurulan yeni trafo merkezleri ile Altınekin, Yunak, Tuzlukçu, Hadim ve Emirgazi’ye getirilen doğal gaz sınırlarını da resmen hizmete açıyoruz. bu biçimdece Konya’da doğal gaza kavuşan ilçe sayımız 20’ye yükseliyor.

RIZA GÖSTERMEYİZ: Geçtiğimiz günlerde aslında ülkemizin en çağdaş tesisi olan, belediyemizin hayvan barınağında, vazifeli 2 vicdansızın sebep olduğu imajları ne yazık ki biz de hüzünle takip ettik. Haklarında çabucak isimli ve idari takibat başlatılan sorumlular tutuklanmış, gereken önlemler alınmıştır. Hayvanlara zulmetme hakkına kim, nerede olursa olsun sahip değildir. Hayvanların korunmasıyla ilgili en ileri yasal düzenlemeleri, uygulamaları hayata geçirmiş bir idare olarak diğer aksi istikamette hiç bir davranışa istek gösteremeyiz.

18 MİLYAR 466 MİLYONLUK YATIRIM: Özel dalımızın yatırım bedeli 7 milyar 143 milyon lirayı bulan Selçuklu Organize Sanayi’deki 50 farklı fabrika ile Karatay’da 1065 dükkanlı 7 başka sanayi sitesinin resmi açılışını bir daha bugün buradan yapıyoruz. bu biçimdece Kamu, belediye ve özel bölüm olarak bugün Konya’mızda 18 milyar 466 milyon liralık eser ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Tüm bu yatırımların Konya’mıza, ülkemize güzel olmasını diliyorum.

‘Enflasyon da inecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış merasiminin akabinde Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Erdoğan sonrasındasında Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen partisinin Vilayet Müracaat Meclisi toplantısına katıldı. Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizine değinerek, “Biz kimselerle arbedeli olmadık. Biz dost kazanma üzerine siyasetler oluşturduk. Artık Karadeniz tahılı geliyor mu? Geliyor. Her tarafa gidiyor mu? Gidiyor. Biz artık buğday alıp, un yapıp, bu unu yoksul fukara garip guraba ülkelere göndermenin hazırlığı içerisindeyiz. Türkiye bu. Bay Kemal buna senin hayalin bile ulaşamaz. Güç krizi sebebiyle Avrupa ülkeleri kışı nasıl geçileceklerini düşünürken, hamdolsun biz İçimiz rahat bir biçimde kışa giriyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu’na yönelik tenkitlerini sürdüren Erdoğan, şu biçimde konuştu: “Suriye’deki harekatımızdan, faiz sıkıntısına, en sonunda ne demiştim ‘tek haneliye ineceğiz’. Faizde tek haneliye indik mi indik. Bundan daha sonra da bu bu biçimde devam edecek. ‘Ya işte enflasyon şöyleki bu biçimde.’ Merak etmeyin o da inecek. Bay Kemal senin aklın bu işlere ermez. O da olacak. 18 Mart Çanakkale Köprüsü nasıl olduysa, Kanal İstanbul’da o denli olacak. Denizin altından Marmaray’ı geçirdik. Engellemeseydiler Marmaray 4 yıl erken bitecekti. Artık biz bu orta ne yaptık bir de Artvin’de Yusufeli barajını ve Hidroelektrik Santralini yaptık. Kaça mal oldu yaklaşık 35 milyara mal oldu. İnşallah her yıl 5 milyar oradan geri dönüş olacak ve 7 yılda kendi kendini finanse edecek. 7 yıldı. Bay Kemal’in aklı buna erer mi? Ermez.”