Harran Üniversitesi, Hayvancılık Alanındaki Yazılımla Türkiye’de Bir Birincisi Gerçekleştiriyor

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde çiftlik hayvanlarının genetik değerlendirmesini yapabilen bir bilgisayar yazılımı geliştirildi.

Ziraat Fakültesi Zootekni Kısmı tarafınca geliştirilen yazılım, Türkiye’de birinci defa kullanılmaya başlanacak.

Ziraat Fakültesi birfazlaca ulusal ve milletlerarası kurum, kuruluş ve üniversitelerle gerçekleştirdiği başarılı projelere imza atmanın yanı sıra kendi akademisyenleri tarafınca geliştirilen bilimsel, uygulamalı ve teknik çalışmalarla akademik arenada kelam sahibi oluyor.

Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri en son yaptıkları “Dijital Tarım Projesi” kapsamında mamüllerin dijital ortamda takibinin yapılabilmesi için yapay zekâ tabanlı bir sistem geliştirerek ilaçlama ve arazi takibi yapabilen otonom araç ve sürü dronlarıyla isminden kelam ettirmişti.

Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Koordinatörlüğü tarafınca desteklenen yeni bir proje kapsamında Ziraat Fakültesi Zootekni Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Yazgan’ın yürütücülüğünde çiftlik hayvanlarının genetik değerlendirmesini yapabilen bir bilgisayar donanımı olan “BUGA” ismi verilen bir yazılım geliştirildi.

Bilgisayar, donanım ve yazılım manasında gelişmiş teknolojiye sahip Ziraat Fakültesi laboratuvarlarında yaklaşık beş yıllık çalışma kararında geliştirilen BUGA yazılımı bilhassa koyun, keçi ve sığır tipi hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerde çeşitli periyot randıman kayıtları, soy kütüğü kayıtları ve etraf faktörlerine ait kayıtları kullanarak bilgileri hazırlayabiliyor.

Yazılım, sahip olduğu gelişmiş algoritması yardımıyla bilgileri işleyip en nitelikli hayvanları seçebilme ve etraf faktörlerinden kaynaklanan kusurları tespit edebilme özelliği yardımıyla işletme bazlı randıman artışı için çok kıymetli bir araç olma niteliği taşıyor.

Yabancı muadillerinde olmayan gelişmiş bir orta yüze sahip olması, kullanması için uzmanlık bilgisi gerektirmemesi başka bir değişle ortalama bilgisayar kullanma mahareti olan herkes tarafınca rahatlıkla kullanılabilir oluşu ve lisanının Türkçe olması üzere özellikleri yardımıyla yazılımın alanda aktif bir biçimde kullanması bekleniyor.

Ülkemiz hayvancılığında en büyük sıkıntılardan birisinin üstün nitelikli damızlık hayvan seçimi ve üretimi olduğunu belirten Doç. Dr. Kemal Yazgan, “Yapılan çalışmayla ülkemizdeki değerli bir meseleye tahlil bulunması amaçlandı. Geliştirilen yazılım büsbütün yerli ve lisanı Türkçe olup alanda çalışan hayvan ıslahı ve seleksiyon üzere konularda uzman olmayan bireyler tarafınca kullanılabilecek biçimde tasarlandı. İşletme kayıtlarını kullanarak genetik olarak üstün bireyleri tespit edip hangi hayvanların çiftleştirildiğinde randımanın ne kadar artabileceğini hesaplayıp bize çıktı olarak verebiliyor. Sistemimiz yardımıyla daha az yem girdisi ile daha yüksek randıman artışı sağlanabiliyor.

Ülkemizde TİGEM ve TAGEM üzere kuruluşlarda devlet eli ile yürütülen, bunun dışında üreticilerimiz tarafınca 60 vilayette 23 koyun ile 8 farklı keçi ırkında ve toplamda bir buçuk milyona yakın hayvanla icra edilen hayvan ıslahı projelerinde kullanıldığı takdirde üstün damızlık kıymeti taşıyan hayvan üretiminde daha süratli ve kesin sonuç alınabilecek. Projemizin özel dala de katkısı epey büyük olacaktır” diye konuştu.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ise; “İnsan beslenmesinde bitkisel üretim haricinde hayvansal üretim de değerli yer almaktadır. Artan nüfusun besin muhtaçlığının karşılanmasında ehemmiyet kazanan hayvansal üretimin arttırılması damızlık pahası yüksek olan verimli hayvanların makul yazılımlar aracılığıyla denetim altına alınması ve izlenmesi gerekmektedir. Fakültemiz Zootekni Kısmı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Kemal Yazgan tarafınca geliştirilen yazılım yardımıyla ülkemizde bulunan hayvan çeşitleri, verimlilikleri ve potansiyel kullanım durumları izlenebilecektir.

Ülkemizde randımanı yüksek olan hayvan ırklarının denetim altına alınması ve daha yüksek verimliliğin devam ettirilmesi durumunda insan beslenmesi yanında, verimli hayvanların korunması ve iktisada değerli katkıları olacaktır” dedi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafınca geliştirilen yazılımın, yabancı muadillerinde olmayan orta yüz yapısı ve kullanım kolaylığı yardımıyla sırf ülkemizde değil dünyada da geniş bir kullanım alanına sahip olacağı öngörülüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı