Harabe gecekonduyu ‘atölyeye’ çevirdi

EliteDizqn

Active member
Kendisini ‘ileri geri dönüşüm sanatçısı’ olarak isimlendiren Adnan Ceylan, tabiattan kopup, ırmak yolları ile sürüklenerek, bir ortaya toplanan odun ve ağaç modüllerinden heykel ile mesken aksesuarları yapıyor.

Muratpaşa ilçesi Sinan Mahallesi’nde harabe gecekonduyu atölyeye çeviren Ceylan, burada hazırladığı 20 heykeli özel stant ile sanatseverlere sunacak.

Heykel üretiminin büyüklüğüne göre 2,5- 3 ay sürdüğünü anlatan Adnan Ceylan, “Antalya, Türk turizminin başşehri. Burada o denli bir stant hazırlamak istiyorum ki turistler bu heykelleri gördüğünde ‘Evet, bu kentte sanatın ruhu’ var desin. Koleksiyonda 4 metre uzunluğunda at heykeli de 5 santimetrelik fare heykeli de bulunuyor. Tüm heykeller, büsbütün geri dönüşümle elde edilen ham husustan, sedir ormanlarından adım adım yürüyerek toplanan ağaç modüllerinden yapıldı” dedi.

At, boğa, kartal, balık, köpek, geyik ve fare üzere hayvanların odundan heykellerini yaparak farklı koleksiyon oluşturduğunu aktaran Ceylan, “Modern materyal ile seri üretilen değerli eşyalar yerine doğal ve sıradan gereçlerden yapılmış nesnelerle insanın temel muhtaçlıklarının karşılanabileceğini göstermek istiyorum. Suda sürüklenmiş ağaç kolları üzere sıradan materyalleri kullanıp, hayli pahalı nesneler yapılabileceğini göstermenin memnunluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

ALİ KOÇ’UN OFİSİ İÇİN AT HEYKELİ YAPTI

Dünyada driftwood sanatıyla ilgilenen sayılı kişilerden olduğunu belirten Adnan Ceylan, Rahmi Koç’un konutu için kartal, Ali Koç’un ofisi içinse at heykeli yaptığını belirtti.

Ceylan, “Son yaptığım 2 at heykeli sergilendikten daha sonra Orta Doğu’nun kıymetli bir ülkesini yöneten önderin sarayının önünde sergilenecek. Bunlar bir sanatçı olarak benim madalyalarım. Oraları binlerce insan ziyaret ediyor; geri dönüşüm heykellerimi görüyor, inceliyor. Bu da beni fazlaca keyifli ediyor” dedi.

Uygun kesim bulabilmek için sedir ormanlarında arama yaptığını da anlatan Ceylan, bir boğanın tasarımı için 2 bin 500 metrede yıkılmış ağaçların modüllerini topladığını söylemiş oldu.

Ceylan, “İşin özünde insan eli değmemiş, tabiatın ruhunu taşıyan odun kesimleri var. Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldığım özel müsaadeyle yalnızca ölmüş yahut uzun müddet evvel yıkılmış ağaçların modüllerini topluyorum ve heykelimi yapıyorum” diye konuştu.