Genç Piyanist İlyun Bürkev Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası İle Sahne Alacak

EliteDizqn

Active member
Ülkemizi milletlerarası yarışlarda kazandığı biroldukça mükafatla gururlandıran ‘harika çocuk’ İlyun Bürkev, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile vereceği ikinci konserine hazırlanıyor. Pandemi öncesi 11 yaşındayken birinci sefer Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birebir sahneyi paylaşan piyanist Bürkev, 2 yıl daha sonra Adana’da sanatseverlerle buluşacak. 22 Ekim Cuma günü Mozart’ın 13 No’lu Piyano Konçertosuyla dinleyicilerin karşısına çıkacak olan İlyun Bürkev, son düzenlenen Memleketler arası Chopin Yarışması’nda birinciliğin yanı sıra En Düzgün Chopin Yorumcusu, En Uygun Ulusal Beste alanlarında mükafata layık görüldü.

Klâsik olarak gerçekleşen ve Türkiye’nin kıymetli müzik etkinliklerinden sayılan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası pandemi daha sonrası konser dönemini açtı. 2019 yılında birinci sefer Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile sahne alan genç piyanist İlyun Bürkev, 2 yıl daha sonra bir daha Adana’da dinleyicilerin karşısına çıkacak. 22 Ekim Cuma günü Mozart’ın 13 No’lu Piyano Konçertosunu, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte Eray İnal’ın şefliğinde icra edecek olan Bürkev, Milletlerarası Chopin Yarışması’nda birinciliğin yanı sıra En Yeterli Chopin Yorumcusu, En Güzel Ulusal Beste alanlarında mükafata layık görülmüştü.

“bir daha sahne almaktan gurur duyuyorum”

Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda gerçekleşecek konseri öncesi açıklamalarda bulunan 13 yaşındaki Bürkev, “Pandemidilk evvel 2019 yılında birinci konserimi Adana Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte verme onurunu yaşadım. 11 yaşında, Mozart’ın 11 yaşındayken bestelediği Mozart’ın Piyano Konçertosu No:1 birinci kısım ile seyircinin karşısında çıkmıştım. Pandemi daha sonrası bir daha 13 yaşında, Mozart’ın 13’nolu Piyano Konçertosunu Adana Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile bir arada dinleyicilerle buluşturacağım için heyecan duyuyorum” sözlerini kullandı.

11 yıldır klasik müziği dinleyicilerle buluşturuyorlar

Ülkemizin saygın müzik etkinliklerinden olan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası konserleri, 2010 yılından beri Türkiye ve Dünya çapındaki değerli sanatkarları Adana halkı ile bir ortaya getiriyor. Pandemi niçiniyle konserlerine geçtiğimiz yıl orta veren orkestra bu yıl konserlerine kaldığı yerden devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı