Geçmişten Geleceğe Kültür Sanat Sentezi Standı SKSM’de

EliteDizqn

Active member
GEÇMİŞİN MÜSAADEDEN GELECEĞE KÜLTÜR SANAT SENTEZİ BU SERGİDE

Dört ressamın tuvaldeki izlerini bir ortaya getirdiği ’Geçmişten Geleceğe Kültür Sanat Sentezi’’ isimli fotoğraf standı, Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını araladı. Ressam Sevinç Erdoğan Karatape’nin verdiği küçük konserle renklenen açılışa, sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Ressam Sevinç Erdoğan Karatepe, Ekber Yeşilyurt, Aysel Koçak ve İsmet Korkmaz’ın; Osmanlı Periyodu ve günümüz gelenek bakılırsaneklerinin yer verildiği natürmort, yağlıboya, kaligrafi tekniğiyle oluşturduğu eserler fotoğraf meraklılarının beğenisine sunuldu. Stant açılışına Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Güney Özkılınç’ın yanı sıra epey sayıda sanatsever katıldı.

‘’Öğrencilerimin geçmişin izinde kalmasını istiyorum ’’

Serginin mimarlarından Sanat Danışmanı Ekber Yeşilyurt, ‘’İkisi benim öğrencim olmak üzere 4 arkadaş bu standa katıldık.Konumuzu dünden bugüne yöresel giysi kuşam aracılığı ile sağlanan irtibat ve Türk gelenekleri olarak işledim. değişen teknolojinin çabucak hemen gelişmediği devirlerde mesela bayanların baş bağlamalarıyla verdikleri iletileri kaleme aldım. örneğin bir gelin mutsuzsa bir biber oyası işleyip başına takıyordu ve etrafındakilere eşim bana acı kelamlar söylüyor demek istiyordu ve bu türlü irtibat sağlanıyordu. Ben öğrencilerime empresyonist çalışmalar yaptırıyorum ve çağdaş fotoğraftan uzak tutmaya çalışıyorum zira geçmişin izinde kalmalarını istiyorum. Ayrıyeten bize yapıtlarımızı sergilememizde dayanak olan başta Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

28 Eylül’e kadar ziyaret edilebilir

Sergide, Mustafa Kemal Atatürk portreleri, Osmanlı ve Türk kültürü, yöresel giysi kuşam ve tabiat fotoğrafları yağlıboya ve akrilik tekniğiyle, Nâzım Hikmet, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Mevlana ve Can Yücel üzere ünlü isimlerin en bilinen ve sevilen şiir ve özlü kelamlarının ise kaligrafi tekniğiyle çalışıldığı toplam 60 eser yer alıyor. Geçmişle gelecek içinde büyüleyici bir seyahat vaat eden stant 28 Eylül’e kadar Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı