Futbolun efsaneleri İzmir’de Pepsi ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nde genç futbolseverlerle buluştu

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Pepsi, TSYD iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Pepsi’nin, Türkiye Spor Muharrirleri Derneği (TSYD) ve ÇEVKO işbirliği ile genç futbolcuların gelişimlerine katkı sağlamak maksadıyla Eskişehir’de başlayan ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nin ikincisi 23 Kasım Salı günü İzmir’de gerçekleşti. Altınordu Metin Oktay Tesisleri’nde gerçekleşen seminerde; Ümit Ulusal Grup Teknik Yöneticisi ve Genç Ulusal Ekipler Sorumlusu Tolunay Kafkas, unutulmaz futbolculardan İbrahim Yattara ile Spor Muharriri ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere tecrübelerini aktardı. Uzman Dr. Şerafettin Özdoğan, futbolcu sakatlıklarıyla ilgili bilgi verirken, ÇEVKO’dan Fatih Arslan, geri dönüşüm konusunda şuur kazanmak ve bunun kıymeti hakkında bilgi verdi. Seminerlere katılan genç yeteneklere pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar ikram edildi. Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ İzmir’den daha sonra Ankara ile devam edecek.

PepsiCo’nun içecek kümesi markalarından PepsiUEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğu ile futbola olan dayanağını uzun yıllardır sürdürüyor. Pepsi, Türkiye Spor Muharrirleri Derneği (TSYD) ve ÇEVKO iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Futbola gönül vermiş ve bu alanda meslek yapmak isteyen genç yeteneklerin gelişmeninin maksat alındığı proje kapsamında genç yetenekler, 23 Kasım Salı günü Altınordu Metin OktayTesisleri’nde üç fazdan oluşan eğitim ve tecrübe seminerlerine katıldı.

Üç evreli eğitim seminerleri

Bir gün süren seminerde, Türk futbolunun renkli simalarından olan Ümit Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi ve Genç Ulusal Ekipler Sorumlusu Tolunay Kafkas, unutulmaz futbolculardan İbrahim Yattara ile Spor Muharriri ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere tecrübelerini aktardı.

Altınordu Metin Oktay Tesisleri’nde gerçekleşen seminerde, Ümit Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi ve Genç Ulusal Gruplar Sorumlusu Tolunay Kafkas
, “Ben de uzun bir yoldan geçerek futbolcu oldum.Altınordu gençliğe yaptığı yatırımlardan dolayı Türk futbolunun göz bebeği pozisyonunda. Bizim için başka bir sevinç, gurur kaynağı. Benim ısrarla üstünde durduğum iki kıymetli mevzu var. Bunlardan bir tanesi genç oyuncu gelişimi, oburu de antrenör eğitimi. Bilhassa ehil ve kendi alanında fazlaca güzel olan antrenörlerin elinin genç oyunculara değmesi epey değerli. Ruhsal olarak hem de saha ortasında nasıl davranacağını bilmesi konusunda bir antrenörün bir oyuncuya verebileceği epey fazla şey var. Bizim bilhassa genç ulusal ekiplerdeki oyuncu havuzumuzda yapmaya çalıştığımız işlerden bir tanesi farkındalık yaratmak. Ülkesini seven, futbolu seven, ülkesi için bir şeyler yapma uğraşı içerisinde olan, hoş ve yanlışsız davranan oyuncular yetiştirmek istiyoruz. Bu bir yol, bir müddetç. Bu yolda lütfen ekstra fazlaca çalışın. Üst seviye bir futbolcu olmak istiyorsanız ekstra ekstra ekstra epeyce fazla çalışın. Neyiniz eksikse hocalarınızla konuşun. Daha fazla çalışmaktan hiç korkmayın, yorulmayın bir şey olmaz. Kim ekstra fazla çalışıyorsa seçkin oyuncu, üst seviye futbolcu olur. Sık sık hocalarınızla konuşun. Neyi şuurlu yaparsanız neyi şuurlu öğrenirseniz o kadar epeyce amaçlarınıza ulaşırsınız ve büyük oyuncu olursunuz” dedi.

Unutulmaz futbolculardan İbrahim Yattara, “Afrika’da doğdum. Afrika’da büyüdüm. Trabzon o kadar hoştu ki cennet üzere bir yer. Trabzon’a geldiğimde hiç adaptasyon sorunu yaşamadım. Benim saha haricinde biraz rahat bir tarafım vardı. O yüzden saha haricinde yaptığım şeyleri yapmayın lakin saha ortasında benim yaptıklarımı yapmaya çalışın. Sizler hayli şanslısınız. Örneğin biz Afrika’da yolda büyüdük. Ben her gün 5 kilometre yürüyerek okula kendim gidip geliyordum. Hafta sonu sabah annem beni saat 07.00’de kaldırıyordu. Benim, babamın, annemin ve kardeşlerimin kıyafetlerini 4-5 saat yıkıyordum daha sonra futbol oynamaya gidiyordum. Siz nitekim çok şanslısınız zira bizim durumumuz epeyce zordu. O yüzden siz lütfen hocalarınızı, annenizi, babanızı fazlaca âlâ dinleyin. Profesyonel oyuncu olmanın artık tam vakti. Tam bir profesyonel olsaydım Barcelona’da, Real Madrid’de oynardım. Saha haricinde da profesyonel olsaydım daha büyük oyuncu olurdum. Lütfen vakit kaybetmeyin” dedi.

İkinci kısımda ise Uzman Dr. Şerafettin Özdoğan, gelecekte yıldız bir futbolcu olmak isteyen genç yeteneklere, futbolcu sakatlıklarıyla ilgili bilgi verdi. Sakatlanmalarının önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve spor hayatlarının devamlılığı için gerekli olan vücut disiplinleri uygulamalı olarak anlattı.

Son kısımda ise ÇEVKO Vakfı’nın uzman eğitmenleri futbolcu adaylarının beraberinde etraf şuuruna sahip olmaları için sürdürülebilirliğin ehemmiyeti ve geri dönüşümün faydaları hakkında eğitim verdi. Ayrıyeten proje kapsamında ÇEVKO Vakfı takviyesi ile pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar, eğitim alan genç yeteneklere ikram edildi.

İzmir’den daha sonra Ankara ile devam edecek ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’nde, eğitmen takviyesini bir daha TSYD veÇEVKO sağlayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı