Futbolun efsaneleri Ankara’da Pepsi ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nde genç futbolseverlerle buluştu

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Pepsi, TSYD iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Pepsi’nin, Türkiye Spor Müellifleri Derneği (TSYD) ve ÇEVKO işbirliği ile genç futbolcuların gelişimlerine katkı sağlamak hedefiyle Eskişehir ve İzmir’den daha sonra ‘Yıldız Futbolcu Seminerleri’nin üçüncüsü Ankara’da gerçekleşti.

TSYD Ankara Şubesi’nde gerçekleşen seminerde; son vakit içinderın en başarılı teknik yöneticileri içinde gösterilen Samet Aybaba, Ulusal Takım’ın eski golcüsü ve Teknik Yönetici Ümit Karan ile Spor Müellifi ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere tecrübelerini aktardı. Spor Hekimliği Uzmanı Uzm.Dr.Savaş Kudaş, futbolcu sakatlıklarıyla ilgili bilgi verirken ÇEVKO’dan Fatih Arslan, geri dönüşüm konusunda kıymetli bilgiler verdi. Seminerlere katılan genç yeteneklere pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar ikram edildi.

PepsiCo’nun içecek kümesi markalarından PepsiUEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğu ile futbola olan dayanağını uzun yıllardır sürdürüyor. Pepsi, Türkiye Spor Muharrirleri Derneği (TSYD) ve ÇEVKO iş birliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyor. Futbola gönül vermiş ve bu alanda meslek yapmak isteyen genç yeteneklerin gelişmeninin maksat alındığı proje kapsamında genç yetenekler, 23 Aralık Perşembe günü TSYD Ankara Şubesi’nde, üç fazdan oluşan eğitim ve tecrübe seminerlerine katıldı.

Üç evreli eğitim seminerleri

Bir gün süren seminerde, son vakit içinderın en başarılı teknik yöneticileri içinde gösterilen Samet Aybaba, Ulusal Takım’ın eski golcüsü ve Teknik Yönetici Ümit Karan ile Spor Muharriri ve Yorumcu Atakan Kurt, genç futbolseverlere tecrübelerini aktardı.

TSYD Ankara Şubesi’nde gerçekleşen seminerde, son vakit içinderın en başarılı teknik yöneticileri içinde gösterilen Samet Aybaba, “Sizler bizim evlatlarımızsınız ve sizler epeyce değerlisiniz, bu ülkenin geleceğisiniz” diyerek şu biçimde devam etti: “Sizleri yanlışsız yönlendirmemiz lazım. Vatan sevgisi, aile bağları, arkadaşlık bağları, takımdaşlık duygusu fazlaca kıymetli. Biraz yeteneği var ise herkes futbol oynayabilir. Brezilya’ya epeyce giderdim, orada bütün futbol kulüplerinin kapısında şu biçimde bir şey müellif; ‘Yetenek sporcuyu şöhret yapar, karakter efsane yapar’. Bu kelamı sakın unutmayın. Şayet efsane olmak istiyorsanız karakterli olmanız lazım. Bu ülkeyi ve işinizi sahiplenmeniz lazım. 16-17 yaşında hayli fazla oyuncu oynattım. Zira ben bizim evlatlarımızı seviyorum. Onların uygun yerlere gelmesini istiyorum. Onlar da karşılık veriyor arkadaşlar, kıymetli olan sizin de yanıt vermeniz. Şayet işi önemli yaparsanız hocanıza bu işi yapabileceğiniz inancını verirseniz hocanız da sizi tercih eder. Gençler Birliği’nde Aydoğdu vardı biliyorsunuz Göztepe’de oynuyor. Aydoğdu 17 yaşındaydı ve alt yapıdaydı bu biçimde. Çok yeterli futbol oynadığı için A ekibine aldık ve o hafta oynattım. Şu an Göztepe’de ve fazlaca düzgün işler yaptı. Bir de Serkan Balcı’yı aldık Gençler Birliği’ne. 6 ay alt yapıya gönderdim onu. 6 ay alt yapıda oynadı 6 aydan daha sonra geldi ve 17 yaşınaa daha yeni giriyordu. Gençler Birliği’nin futbolcusu oldu. daha sonra Ulusal Takım’a ve Fenerbahçe’ye gitti, Trabzon Spor’da oynadı. İşinizi hakikat yaparsanız, disiplinli olursanız, emek verirseniz, saygılı olursanız hocalarınızın söylemiş olduklerini yapmaya uygulamaya ne vakit daha süratli daha çabuk bir biçimde başlarsanız hepinizin futbolcu olma bahtı var. Futbolcu olamadığınız vakit futbolu bırakmayın ortasında olun. Spor en değerli şeydir. Bütün makûs alışkanlıklardan sizi uzaklaştıracak şey spordur. Arkadaşlarınızı, yanınızdakileri, ailenizi teşvik edin bu işin ortasında olun kesinlikle. Çok çalışın nazaranceksiniz hepinizden bir şeyler çıkar bu ülkede” dedi.

Ulusal Takım’ın eski golcüsü ve Teknik Yönetici Ümit Karan, “Ben sokakta büyüdüm ne param vardı ne kramponum vardı. Maç izlemek dünyanın en değerli şeyi, kucak kucak maç izleyin. Futbol beraberinde bir cümbüş. Biz futbolu niye oynuyoruz biliyor musunuz, biz sunum yapıyoruz. Şu an sizinle sohbet ederken bile eğleniyorum. Ben futbol oynarken de eğleniyorum. Ben keyiflenmek için yapıyorum bu işi, beşerler beni izlesin benden hoşlansın biraz da güzel olayım diye değil. Ben bu top ile 24 saat yatıp kalkıyordum sizin yaşınızdayken. Ondan vazgeçerseniz o da sizden vazgeçer. Futbol topunun ruhu var o ruha inanmazsan, dalga geçersen, topla idmanla ona ihanet edersen o da sana ihanet eder, futbol hayatınız biter. Topa hürmet göstermelisiniz. Ne yaparsanız yapın topa hürmet gösterin. Hakikaten çalışmadan hiçbir şey olmuyor arkadaşlar. Türkiye’de şu an büyük fırsat var elinizde bunun için fazlaca çalışmanız lazım. Bu fırsatı güzel değerlendirin. Ben günde 3 sefer egzersiz yapıyordum. Okula koşarak gidip geliyordum. İdman her şey demektir. Antrenman şayet olmazsa olmaz. Sizin alanınız var hocanız, antrenmanlarınız, fitness salonlarınız var. Ferdî hoca tutabiliyorsunuz artık. Bunları hayli düzgün değerlendirin. Bizim bu biçimde fırsatlarımız yoktu. 10 yıldır spor yapmıyorum lakin kaslarım duruyor niye biliyor musunuz zira sizin yaşınızda yaptım bu kasları. Bu yaşta yapabiliyorsunuz 25-30 yaşında yaptınız mı olmaz zira bu yaşlarındaki kaslar kalıyor” dedi.

İkinci kısımda ise Spor Hekimliği Uzmanı Uzm.Dr.Savaş Kudaş, gelecekte yıldız bir futbolcu olmak isteyen genç yeteneklere, yeteneklerini sürdürülebilir kılmak için eğitimler verdi. Sakatlanmalarının önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve spor hayatlarının devamlılığı için gerekli olan vücut disiplinleri uygulamalı olarak anlattı.

Son kısımda ise ÇEVKO Vakfı’nın uzman eğitmenleri futbolcu adaylarının hem de etraf şuuruna sahip olmaları için sürdürülebilirliğin değeri ve geri dönüşümün faydaları hakkında eğitim verdi. Ayrıyeten proje kapsamında ÇEVKO Vakfı takviyesi ile pet şişelerden geri dönüştürülmüş formalar, eğitim alan genç yeteneklere armağan edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı