Facebook hesaplarını ve kripto para cüzdanlarını çalan kimlik avı hücumlarına dikkat

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Yeni PHP bilgi çalan ziyanlı yazılımlar Facebook hesaplarını amaç alıyor

Siber güvenlik şirketi ESET, yeni bir kimlik avı saldırısına karşı ikazlarda bulundu. ESET Türkiye Teknik Müdürü Gürcan Şen saldırganların maksatlarında kripto para cüzdanlarının da olabileceğini paylaştı.

Bleeping Computer‘a bakılırsa, yeni bir Ducktail kimlik avı kampanyası, Facebook hesaplarını, tarayıcı datalarını ve kripto para ünitesi cüzdanlarını çalmak için kullanılan PHP’de yazılmış daha evvel hiç görülmemiş bir ziyanlı yazılım yayıyor. Kullanıcıları cezbetmek için kampanyanın modülü olarak oyunlar, altyazı belgeleri, yetişkin görüntüleri ve kırık MS Office uygulamaları vaad ediliyor. Bu belgeler ZIP formatında yasal web sitelerinde barındırılıyor. Çalıştırıldığında, heyetim art planda gerçekleşirken, kurban ön uçta uydurma bir ‘Uygulama Uyumluluğunu Denetim Etme’ penceresi görürken art planda dolandırıcılar tarafınca gönderilen düzmece uygulama yükleniyor.

ESET Türkiye Teknik Müdürü Gürcan Şen, yeni kimlik avı saldırısı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; LinkedIn ve başka iş iletileşme platformlarındaki anlık iletiler kelam konusu olduğunda kullanıcıların son derece dikkatli olması gerekiyor. Bu platformlardan gelen bildiriler, alışık olduğumuz ve kullandığımız standart e-postalar kadar sık. Gelen bildiriler, bilhassa evrak indirme istekleriyle size ulaşıyorsa, muhtemel kimlik avı e-postalarında olduğu üzere kuşkuyla yaklaşmalısınız. Makûs maksatlı yazılım, birfazlaca bilgiyi süratle çalabilir. Kurbanın şirketindeki reklamları yöneten Facebook hesaplarına bağlı bilgilere özel olarak odaklanarak tarayıcılarından bilgi çalar. Maksatlarını dikkatli bir biçimde seçer. Bu hem maddi tıpkı vakitte prestij kaybına yol açabilir. Bu kimlik avı taarruzunda, saldırganların kripto para cüzdanlarıyla da ilgilendikleri görülüyor. Kullanıcıların korsan yazılım ve oyun modlarından, hilelerden kaçınmalarını bir sefer daha hatırlatmak istiyorum.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı