EÜ DTMK’de “Keman Resitali”

EliteDizqn

Active member
“Paganini Kaprisler & Türk Kaprisleri”

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) tarafınca “Paganini Kaprisler & Türk Kaprisleri” aktifliği düzenlendi. Ege Üniversitesi Konservatuar Aktiflik Salonunda gerçekleştirilen ve koordinatörlüğünü EÜ DTMK Öğr. Gör. Atilla Okan’ın üstlendiği aktiflikte konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Kısmı Öğr. Gör. Ozan Sari yer aldı. Aktifliğe DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kemanın kozmik bir enstrüman olduğunu vurgulayarak halk müziğinde de kullanıldığını lisana getiren Öğr. Gör. Ozan Sari, kapris denilen modüller hakkında bilgiler verdi. Öğr Gör. Sari, “Kapris, bir solo enstrüman için yazılan güç nitelikte teknik gerektiren kısa modüllerdir. Kaprislerin her birinde farklı teknikler kullanılıyor. Bestekarların özelliklerinden biri de enstrümanı güzel çalıyor olmaları. Bu özeliklerinden dolayı, kendi virtüözlerini öne çıkarmak ismine kapris denilen kesimleri yazıyorlar” dedi.

“Ağaçların bir ruhu olduğuna inanıyorum”

Kemanlar ve virtüözlerin içinde farklı bir bağ olduğundan bahseden Öğr. Gör. Sari “Ağaçların bir ruhu olduğuna inanıyorum. Kemanlar da ağaçtan yapıldığı için ben de kemanımın bir ruhu olduğuna inanıyorum, bu sebeple ortamızda fazlaca kuvvetli bir bağ var” dedi. Öğr. Gör. Sari, aktiflikte Öğr. Gör. Atilla Okan tarafınca el emeği ile üretilen kemanın birinci sahne performansını sergiledi.

Öğr. Gör. Ozan Sari, “Hisarlı Ahmet” türküsünü, Paganini’nin “No.14, No 13, No 20” ve üç kısımdan oluşan 9 No’lu kaprislerini, Talip Özkan’ın “Rumeli Horonu”nu, Kırat ismini koyduğu “Köroğlu Koçaklaması” yapıtlarını ve Yağcılar Zeybeğini sahnede icra etti.

Katılımından dolayı Öğr. Gör. Sari’ye teşekkür eden DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Çalgı üretimi fazlaca eşsizdir ve üretmek fazlaca kıymetli. Çalgı olmadan icraatçılar olamıyor. Bestekarlar olamıyor” dedi. Aktifliğin sonunda Öğr. Gör. Ozan Sari ve Öğr. Gör Atilla Okan’a Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta tarafınca teşekkür dokümanları takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı