Ergenlik periyodunda olan çocuğa nasıl davranılmalı?

EliteDizqn

Active member
Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, ergen çocuk anne babasından daha hayli arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ya da odasında yalnız kalmaktan hoşlandığını söylemiş oldu.

Yahşi, çocuğun anne babası tarafınca kendisine fırsat verilmesi gerektiğini ve toplumsallaşmasına müsaade verilmesini belirterek kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“ONU KORUMALIDIR”

“Ergen çocuğun zihnini karıştıran cinsel roller, dini ve felsefi hususlar var. Ergen çocuk, “Acaba ben eşcinsel miyim, yaratıcı kim, vefattan daha sonra ömür var mı? ” üzere sorulara karşılık arayabilir. Ebeveynler bu biçimde bir durum hissederse ergene hoşgörülü üslubu ile rehber olarak yanlış kararlar vermesinden onu korumalıdır.

Ergen çocuğun cinsel dürtüleri ve karşı cinse olan ilgisi başladığı için ebeveynlerin ergenin mahremiyet alanına hürmet duymalı. Ebeveynler ergen çocuğun özel hayatı ile ilgili birşeyler paylaşmasını istiyorlar ise örneğin “Biliyor musun ben de senin yaşlarındayken birinci sefer birinden hoşlanmaya başlamıştım ve bu his bana tuhaf hissettirmişti senin de bu biçimde tuhaf hissettiğin oldu mu?” üzere…onu korkutmadan ona empatik yaklaşmalıdır.

Çocukluk periyodunda gereğince ilgi ve sevgi hissettirilmeyen, bağırılıp çağrılarak bedelsiz ve yetersiz hissettirilen yani aidiyet duygusu ziyan nazarann bir ergen çocuğun, daha fazlaca husus kullanmasına, teknolojik bağımlılığa ve riskli uğraşlara yönelebileceğini unutmamalıdır.

“BAĞ GÜÇLENDİRİLEBİLİR”

Ebeveyn sevmese bile ergenin sevdiği aktivitelere dahil olarak ergen çocukla ortalarındaki bağı güçlendirebilirler. örneğin ebeveyn sinemaya gitmekten hoşlanmasa da ergen çocuğu ile bir arada sinemaya giderek ya da ebeveyn basketbol oynamayı sevmese de ergen çocuğu birlikte basket oynayarak ortak ilgi alanı oluşturabilmelidir.

Ebeveynler; her şeye muhalif ve her şeye karşı çıkıyor üzere görünen ergen çocuğun aslında bu reaksiyonlarının altına kişiselleşme dileği yattığını bilmeli. Birey olduğunu artık daha kuvvetli biçimde hisseden ergen çocuk ile çatışmak yerine onun yetişkinliğe hazırlanan bir birey olduğunu hatırlamalıdır.

”Sen ne biçim çocuksun,senden adam olmaz” üzere…eleştirilerden uzak durulmalı tersine ergen çocuğu çokça takdir ederek onun görüşlerinin de bedelli olduğu hissettirilmeli.

Saydığım bu birkaç öneriyi dikkate alıp hayata geçirebilen ebeveynler, ergenliğin de başka gelişimsel devirler üzere bir devir olduğunu unutmamalıdır ve ergene müsamaha ile yaklaşabilmelidir.”