Erdoğan: Faizin yükseltilmesini savunmadım, savunmuyorum ve savunmayacağım

Trendio

Active member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, iktisattaki gelişmeleri, faiz tartışmaları ve taban fiyata yönelik soruları da yanıtladı.

Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan tabirler şunlar oldu:

Bu ülke bizdilk evvelki senelerda dünya ortalamalarının fazlaca üstünde oranlarla, yüksek maliyetlerle borçlanmak zorunda bırakıldı. Bu bağımlılık demekti. Ekonomik olarak bağımlı bir ülke kendi siyasetlerini olağan olarak hayata geçiremez. Belirlenmiş çizginin dışına çıkmaya çalıştığınız vakit karşılaşacağınız şey şantajdır. Buna karşı koyacak dirayetiniz yoksa istikrarsızlığa mahkum edilirsiniz.

“Faiz sebep, enflasyon neticedir” tezim değişmedi

Son günlerde kur üzerinde iktisadi temelleri bulunmayan hareketler niçiniyle yaşanan fiyat artışlarının oluşturduğu meseleleri da milletimizin lehine yatırım, istihdam ve üretimle çözeceğiz. Büyüyeceğiz, büyüdükçe milletimiz kazanacak. Şunu epey açık net söylemem gerekiyor. İktidara geldiğimiz birinci günden bu yana iktisattaki tezimiz bilhassa düşük faizdir ve bir de faiz-enflasyon münasebetini ben devamlı “faiz sebep, enflasyon neticedir” diye işlemişimdir. Bu tezim değişmedi. Bugün de ben bir daha tıpkı tezi savunuyorum ve buna inanıyorum.

Tabi burada kimileri bunun tam aksini savunuyorlar. Bunlar enflasyonun sebep, faizin sonuç olduğunu savunuyorlar. Pekala bu biçimde dünyaya şu biçimde bir bakalım; şu anda global iktisadın hükümran olduğu dünyada sanki enflasyon sebep, faiz sonuç midir; yoksa faiz mi sebep, enflasyon mu sonuçtur? Şu anda işte Amerika’da enflasyonun geldiği nokta ortada. Avrupa’da enflasyonun geldiği nokta ortada. İsrail’e bakalım… İsrail’de faiz nedir, enflasyon nedir, oranlar ne durumdadır? Buna bakalım. Buna baktığımız vakit bizim tezimizin hakikat olduğunu oralarda esasen görüyoruz. Şu anda da ben bir daha iddiamdayım.

“Faizin yükseltilmesini savunmayacağım”

Tayyip Erdoğan, esasen en başından beri düşük faizden bahsediyor ve “Bu faiz inecek” diyor. Ben hiç bir vakit faizin yükseltilmesini savunmadım, savunmuyorum ve savunmayacağım. Farklı düşünenler de çıksa Tayyip Erdoğan birebir noktadadır. Asla bu mevzudan taviz vermem. Zira bu benim bununla birlikte pahalar silsilesi ortasındaki üretimdir. Bundan taviz veremem ve vermeyeceğim. bu türlü gidişle de biz bu işi başaracağız.

“Başta kamu bankaları olmak üzere yatırımcılara gerekli dayanakları vermeye hazırız”

bakılırsaceksiniz enflasyon inşallah seçim öncesi nerelere düşecek; fazlaca açık net bütün kanıtlarıyla her şeyiyle ortada. Zira faiz lobileri kuduruyor. Ben ne dedim TÜSİAD’a? “Hadi buyurun, para sizde, finans bölümü sizde. Niçin yatırım yapmıyorsunuz? Arkadaş sen güçlü misin, para sende mi, finans sende mi? Biz sizden bir şey istiyoruz; yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme… Ancak biz size bunu söyleyince siz tam aksini söylüyorsunuz.” “Faizi düşürelim”, yok… Başta kamu bankaları olmak üzere biz yatırım yapacak olanlara gerekli dayanakları vermeye hazırız. Kâfi ki yatırım yapın, mevcut yatırımlarınızı büyütün ve tıpkı vakitte de istihdam oluşsun. İşsizliğin en değerli tahlili istihdam, üretim, ihracat. Arttan da büyüme geliyor. Büyümede de biz şu anda çok uygun bir pozisyondayız ve bu bu biçimde gidecek. Bu işi de başaracağız.

“15 gün ortayla televizyon yayınlarına çıkacağım”

İnşallah, 15’er gün ortayla kimi televizyon kümelerinde ortak yayınlara şahsen çıkacağım. Kimi arkadaşlarımı ayrıyeten çıkaracağım. Onlar da birtakım açıklamalar yapacaklar. Şu anda biz örneğin ihracatta hiç bir devirde olmayan bir sıçramayı yaptık. Çıkacak Ticaret Bakanım ve bunlarla ilgili nereden nereye geldiğimizi anlatacak. Tıpkı biçimde Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanım çıkacak, güçte neredeydik, nerelere geldik, bunu gösterecek. Düşünün, güçte bırakın bir gemiyi bir sandal yoktu. Artık sismik araştırma gemilerimiz var. Üç tane sondaj gemimiz vardı, artık ona bir de dördüncüyü ek ettik ve bu dördüncü de sıfır kilometre. Bunları çok uygun fiyatlarla aldık ve bunlar kendimize ilişkin. bu biçimde bir şey yoktu. Kiralama ile gidiyorduk. Diyelim ki BP ile anlaşıyorduk, BP geliyordu bizde araştırma yapıyordu. Ancak tabi uyanıklık bizdeydi; biz para vermezdik, araştırmayı yap, kazanırsan yarısı senin yarısı benim. Shell’e de birebirini söylerdik. Fakat artık biz kendi gemilerimize sahip çıktık. Onlarla birlikte kendi sularımızda hamdolsun keşifler yapıyoruz. Dünyaya da gemilerimizi kiralama yaparız ve bu kiralamayla bir daha paramızı kazanmaya devam ederiz.

“Asgari fiyat arttı diye emekçi çıkarma üzere bir durumla karşılaşacağımızı da zannetmiyorum”

Görüşmelerin akışına göre inşallah biz de sonucumızı iyisiyle vereceğiz. Minimum fiyat arttı diye personel çıkarma üzere bir durumla karşılaşacağımızı da zannetmiyorum. Biz alt gelir kümeleri başta olmak üzere milletimizin bütün kesitlerinin hayat kurallarını uygunlaştırmak için uğraş ediyoruz. İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Kimsenin mağdur bulunmasına müsaade etmeyiz.

“Stokçuluk yapılması katiyen yasaktır”

Bu hususla ilgili başta Ticaret Bakanlığımız gerekli önlemleri alıyor, adımları atıyor. Bu çeşit stokçuluğun yapılması muhakkak yasaktır. Örneğin şekerle ilgili yapılan açıklamaların akabinde Tarım ve Orman Bakanlığımız depolarda ne kadar şeker olduğunu oralarda göstermek suretiyle rastgele bir kasvetin olmadığını epey açık net ortaya koydular. bu biçimde bir ıstırap yok. Bunun haricinde endüstride bakıyorsunuz kimi kesimlerin, yedek modüllerin vesaire satışı yahut bunların piyasaya sürülmesi noktasında da ne yazık ki depolama sistemiyle bunu piyasadan çeken ve bu konularda da üretimi engelleyen ahlaksızlar var, edepsizler var. İlgili Bakanlıklarımızla bütün bunların üzerine gitme kararlılığımız var. Arkadaşlara şunu da söylemiş oldum; şayet cezai müeyyideleri düşükse, bunların cezai müeyyidelerini artırmak suretiyle biz bu işin üzerine gidelim. Stokçuluk dinimizde de yasaktır.