Engelli öğretmen atama müracaat tarihi 2021: 750 engelli öğretmen atama kontenjanları aşikâr oldu mu?

Adanali

New member
Engelli öğretmen atama müracaat tarihi 2021: 750 engelli öğretmen atama kontenjanları aşikâr oldu mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleştirilen Kabine toplantısının akabinde engelli öğretmen atamalarına ait açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada 750 engelli öğretmen atamasının 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapılacağını duyurdu.

Açıklamanın akabinde engelli öğretmen adayları, 750 engelli öğretmen atama tarihi ve kontenjanları hakkında bilgi almak için araştırmalarına başladı.

Bilindiği üzere atamalara başvuracak adayların girmiş oldukları Engelli Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (EKPSS) puanı baz alınarak elektronik ortamda müracaatlar gerçekleşecek.

Pekala 2021 750 engelli öğretmen atama müracaat tarihi ve kontenjanları aşikâr oldu mu? İşte 750 engelli öğretmen ataması ile ilgili ayrıntılar…

750 ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMA MÜRACAATLARI NE VAKİT?

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 750 engelli öğretmen ataması için ön müracaatların 8 – 12 Kasım tarihleri içinde alınacağını deklare etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı daha sonrasında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 750 engelli öğretmen atamasının yapılacağı müjdesinden daha sonra atama takvimini belirlediklerini söz eden Bakan Özer, ”2018 – 2020 senelerındaki Engelli Kamu İşçisi Seçme Sınavı’na katılanlar içinden atama yapılmak üzere, 8 – 12 Kasım tarihleri içinde ön müracaatlar alınacak. Tercihlerin yapılması ve onay süreci 22 – 26 Kasım 2021 tarihleri içinde, atamalar ise 3 Aralık’ta yapılacak.” dedi.

Takım ve branş dağılımı ayrıntıları ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ilerleyen günlerde kılavuz yayınlaması bekleniyor.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMA MÜRACAAT KURALLARI NELER?

2021 750 engelli öğretmen atama müracaat koşulları hakkında çabucak hemen açıklama gelmedi. Lakin daha evvelki alımlarda müracaat koşulları şu biçimdeydi:

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci unsurunda belirtilen genel koşulları taşıyor olmak,

2. Türk vatandaşı olmak, (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşıolma koşulu aranmayacaktır.)

3. 2018 ve 2020 senelerında yapılan Engelli Kamu İşçisi Seçme İmtihanından (EKPSSLisans Düzeyi) 50 ve daha üzeri puan almış olmak,

4. Lisans mezuniyetinin, öğretmenliğe atanacakların tespitine ait Talim ve Terbiye Konseyi Başkanlığının 20.02.2014 tarihindeki ve 9 sayılı Konsey sonucuna uygun olmak,

5. Yurt haricindeki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Konseyi Başkanlığınca, yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon dokümanlarının yurt ortasındaki yükseköğretim kurumlarına yahut programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

6. Pedagojik formasyon eğitimi sertifikası ile müracaat yapacak olanlar bakımından 1 Ocak 2021 tarihindilk evvel pedagojik formasyon eğitimi programını tamamlamış olmak. (Not: İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri alanına kaynak programlardan mezun olanlar, Yükseköğretim Konseyi Başkanlığı tarafınca belirlenen pedagojik formasyon eğitimini kapsayan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin tamamını lisans eğitimi esnasında aldığını belgelendirmeleri halinde, İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi alanına atanmak üzere yapacakları ön müracaatlarda, kendilerinden ayrıyeten pedagojik formasyon yerine geçen rastgele bir doküman istenmeyecektir.)

7. Devlet memurluğundan yahut öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

8. Rastgele bir toplumsal güvenlik kurumundan emeklilik yahut yaşlılık aylığı almıyor olmak,

9. Daha evvel öğretmenliğe EKPSS puanı haricinde atandığı hâlde bakılırsavine başlamamış olanlar bakımından, ön müracaat tarihinin son günü prestijiyle atama tarihinden itibaren 1 (bir) yıllık bekleme mühletini doldurmuş olmak,

10. Devlet memuru iken bakılırsavinden çekilen yahut çekilmiş sayılanlar bakımından ön müracaatın son günü prestijiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97’nci hususunun birinci fıkrasının A,B,C bentlerinde belirtilen bekleme mühletini tamamlamış olmak,

11. Sıhhat niçiniyle bakılırsavine son verilenler hariç olmak üzere, adaylık devri ortasında 2 misyonuna son verilenler bakımından, bakılırsavden ayrıldıkları tarih ile ön müracaatın son günü prestijiyle 3 (üç) yıllık bekleme mühletini doldurmuş olmak, koşulları aranacaktır.

12. Hala Bakanlığımız yahut öteki kamu kurumlarında öğretmen unvanlı takımlarda çalışmakta olanlar, 07/02/2014 tarihindeki ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Engelli Kamu İşçi Seçme İmtihanı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü unsurunun birinci fıkrası gereği bu duyuru kapsamında müracaatta bulunamayacaktır.

13. Adaylar tarafınca ön başvuruyu elektronik ortamda onaylatmak üzere bir vilayet ulusal eğitim müdürlüğü seçilecektir.