Ekomaxi, Teknoloji Transferi ile Türkiye’de Bir Prensip İmza Attı!

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, Güney Kore’den yaptığı teknoloji transferi ile suyun kalitesini bozmadan koruma eden “Modüler GRP su depolama sistemleri”ni, artık yüzde 100’e yakın yerlilik oranı ile Türkiye’de üretiyor.

Şirket bu kapsamda Malatya’da bulunan üretim tesisinde yaklaşık 10 milyon dolar fiyatındaki “Kompozit – GRP Panel üretim bandı” yatırımını tamamladı.

Ekomaxi, Güney Kore’den ithal ettiği Modüler GRP Su Deposu teknolojisini, know-how transferi ile artık Türkiye’de üretmeye başladı.

Ekomaxi İdare Şurası Lideri Osman Yağız, hususla ilgili yaptığı açıklamada:

Ekomaxi olarak “Modüler GRP Su Depolama Sistemlerini” ülkemize kazandırmak gayesiyle kompozit panel teknolojisinde dünyada standartları belirleyen Güney Kore’den know-how transferi gerçekleştirerek, yüzde 100 yerli üretime geçmeyi başardık. Bu kapsamda Malatya’da bulunan ve 30 bin metrekare üretim alanına sahip olan tesisimizde 10 milyon dolartutarındaki yatırımla “Kompozit – GRP Panel üretim bandını” hayata geçirdik.

“Tesisimiz, Avrupa’da ve Ortadoğu’da başkan pozisyona ulaştı”

SMC – Kompozithammadde üretim bandı, hidrolik baskı presleri, izolasyonlu su deposu panel üretimi ve robotik delme – paketleme istasyonu üzere gerekli otomasyon yazılımlarına sahip kuvvetli makine parkurumuz ile tesisimiz, SMC – Kompozit Panel üretiminde Avrupa’da ve Ortadoğu’da başkan pozisyona ulaştı.

“Modüler su depolama sistemlerinde küresel bir üretim üssü olmayı hedefliyoruz”

GRP Su Deposu’nu yüzde 100 yerli teknolojilerle üretmek, artan hammadde ve nakliye fiyatlarından değerli ölçüde tasarruf sağlıyor. bu biçimdece iş ortaklarımıza epeyce daha kısa termin müddetleri ile birlikte rekabetçi fiyatlar sunabiliyoruz. Ayrıyeten daha evvel ithal ettiğimiz bu teknolojiyi, ülkemizde üretmekten ve bu sayede dış ticaret açığının azaltılmasına katkı sağlayacak olmaktan dolayı da memnunuz. Bundan daha sonraki süreçte ihracatımızı artırmayı ve dünyada GRP Modüler Su Depolama sistemlerinde ülkemizin isminin daha fazlaca duyulmasını sağlayarak, global bir lokomotif üretim üssü olmasını hedefliyoruz” dedi.

İnsanın ömür kalite endeksini arttıran bir yatırım

GRP Modüler Su Depolama sistemlerinin bununla birlikte insan sıhhatine yapılan bir yatırım olduğunu vurgulayan Osman Yağız, şunları kaydetti:

“Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan plastik ve betonarme su depoları insan sıhhatini tehdit ediyor. Çok sıcak ve çok soğuklarda dış ortam koşullarından etkilenen bu sistemlerde depolanan suyun kimyasal yapısı bozulabiliyor, suyun sıcaklığı değişebiliyor. UV ışınlarına dayanımı olmayan, güneşin zararlarından ve ortamdaki nemden etkilenen plastik ve betonarme su depolarında vakit içerisinde; pas, yosun ve bakteri oluşabiliyor. Suyun kimyasını bozan bakteriler, insan sıhhatini tehdit edebilecek kolera ve tifo üzere hastalıklara niye olabiliyor.

“Suyun kalitesinin korunmasında değerli rol oynuyoruz”

Üretim yatırımını tamamladığımız GRP su deposu teknolojisi ile depolanan suyun kalitesinin korunması noktasında değerli rol oynuyoruz. Ortadoğu’da ve Avrupa’da çok yaygın olan ama ülkemiz için çabucak hemen yeni olan GRP Su Deposu teknolojisini, geleceğin mühendislik materyali olarak bilinen SMC yahut Cam Elyaf Destekli Kompozit gereç ile üretiyoruz. Direnci ve yalıtım katsayısı çok yüksek olan GRP su depoları, çok sıcak ve çok soğuk dış ortam kurallarından etkilenmiyor. +5 0C ile +50 0C sıcaklık aralığında depolanan suyun içim kalitesinde hiçbir değişiklik yahut bozulma olmuyor.

Ayrıyeten GRP depo panellerinin pürüzsüz yüzey yapısı, cam elyaf içeriği ve UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor ve suyu kalitesini bozmadan koruma edilebiliyor.

“Uluslararası standartlara uygun üretim yapan sayılı firmalardan biriyiz”

Ekomaxi olarak, milletlerarası standartlara uygun üretim yapan sayılı firmalardan biriyiz. Dünyada içme suyu kalitesinin ölçüm ve denetim standartlarını belirleyen en kıymetli kalite idare kuruluşu olan WRAS (Water Regulations Advisory Scheme) tarafınca almaya hak kazandığımız kalite sertifikası ile suyun kalitesini koruduğumuzu milletlerarası standartlarla belgelendiriyor ve kanıtlıyoruz. Ayrıcakompozit panel mamüllerinde 50 °C’ye kadar WRAS evrakı alan birinci Türk şirketi olma unvanını da taşıyoruz. Eserlerimizin sağlamış olduğu bu bedelle de Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın itibarlı projelerinin tahlil ortağı konumundayız” dedi.

5 kıtada 50’den çok ülkeye ihracat

Ekomaxi’nin yüksek üretim kapasitesi ve stok kabiliyeti ile Türkiye’deki ve Dünyanın biroldukca ülkesindeki itibarlı projelerin tahlil ortağı olduğunu belirten Osman Yağız: “Bugün, dünyada 5 kıtada ve 50’den çok ülkeye modüler su depo sistemleri ihraç ediyoruz. Dalda sürekli birincilere imza atan Ekomaxi olarak, önümüzdeki devirde de daha fazla yatırım, istihdam ve ihracatla, ülkemizin iktisadına katkı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı