Edirne’deki zat Kürtleri sömürüyor

Dogecoin

Active member
DİYARBAKIR DHA, İHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Her gecenin bir sabahı olduğu üzere Diyarbakır’ın yaşadığı karanlık da geride kalmıştır. Edirne Cezaevi’nde yatan zat (Selahattin Demirtaş) Kürt değil, lakin Kürtleri sömürüyor. Bir tane eş liderleri var Kürt mü değil, ancak Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Bunların oyununa gelmeyeceğiz” dedi.

Erdoğan, dün Diyarbakır’da toplu açılış merasimine katıldı. Konuşması sırasında alana asılan, “Diyarbakır etrafında bağlar var, altılı masa size buradan ileti var. Sahiplerinize fırsat vermeyeceğiz, Kürtleri masanıza meze etmeyeceğiz” yazılı pankartı okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“senelerdır ne diyoruz? Türk’üyle Kürt’üyle Laz’ıyla Çerkez’iyle Gürcü’süyle Abaza’sıyla ne diyoruz, yaratılanı yaratandan ötürü severiz. Ayrım yok. Öyleyse daima birlikte bir olacağız, iri olacağız, canlı olacağız, kardeş olacağız, daima birlikte Türkiye olacağız. Bizi bölenlere de fırsat vermeyeceğiz. Biliyorsunuz bir periyot kucaklaşmamızı engellemek için her yolu denediler lakin bilmiyorlardı ki kalpten kalbe giden, görülmeyen yollar vardır. Biz, ‘Gerekirse serden, gerekirse yardan, gerekirse candan geçeriz fakat Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönül beraberliğimizden vazgeçmeyiz’ dedik ve yolumuzdan asla dönmedik. Diyarbakır’ın sembol olduğu koskoca bir coğrafyayı, ideolojik hezeyanların mezesi haline getirmek isteyenlere meydanı bırakmadık.

‘Onlar sahne artisti’

Avrupa’dan, Amerika’dan beslenen zehirli köklerini coğrafyamızın kalbine bir bıçak üzere saplamaya çalışanlara eyvallah etmedik. Diyarbakır annelerini, Batı’nın şempanzelerine bırakmadık. Nerede bu batının insan hakları savunucuları? Nerede bunlar? Bir sefer gelip de Diyarbakır annelerini, evlatları Kandil’e kaçırılan Diyarbakır annelerini gelip ziyaret ettiler mi? Gördüler mi? Niçin? Onların insan hakları savunuculuğuyla alakası yok. Onlar yalnızca sahne artisti. Benim Diyarbakır annesi kardeşlerim bunlara prim vermediler, dik durdular, eğilmediler ve peyderpey evlatları da dönüp geldi. Milletimizle ortamıza fitne sokmak için her yolu deneyenlerin, her şeyi istismar edenlerin kirli yüzlerini tek tek ortaya çıkardık.

‘Kardeşlik ve birlik’

Buradan tüm dünya ile tüm Türkiye ile altını çizerek paylaşmak istiyorum, Diyarbakır’ın rengi terör değildir, muvaffakiyetle tamamlanan Sur Kültür Yolu Festivali’dir. Diyarbakır’ın rengi, baskı, zulüm, acı değildir, bugün yenilerinin açılışlarını yaptığımız, üreten, istihdam eden fabrikalardır. Diyarbakır’ın rengi, PKK’nın istismarı yahut HDP’nin sapkınlığı değildir, bugün sizlerle bir arada sergilediğimiz işte bu kardeşliktir, muhabbettir, birliktir, birlikteliktir. Diyarbakır’ın rengi, bu kentin halkını neredeyse zincirli kölesi üzere nazarann terör ve siyaset baronları değildir. Kökenine, inancına, kültürüne, medeniyetine sahip çıkan asil insanlardır.”

‘Bunlar kan emici’

“Şu Diyarbakır Surları’nın, Dicle Nehri’nin, ecdad yadigarı mezar taşlarının, Diyarbakır sokaklarının lisanı olsa da konuşsa” sözlerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti: “Konuşsa da bir yandan mirasçısı olduğumuz medeniyetin ihtişamını anlatsa. Başka yandan daha düne kadar bu coğrafyanın tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, endüstrisiyle, ticaretiyle, en kıymetlisi insanıyla en seçkin kenti olan Diyarbakır’ın kolunu, kanadını kıranların ihanetini anlatsa. Ağızlarından ‘demokratik siyaset’ lafını eksik etmeyenlerin, nasıl emperyalistlerin kucağından hiç inmediğini anlatsa. Her nutuklarını ‘hak, hukuk, özgürlük’ lafıyla bitirenlerin, nasıl baskının, zulmün, kan emiciliğin tabanına vurduklarını anlatsa. Daima ‘Kürt’ lafı ederek, Kürtleri sömürenlerin, sizlerin evlatlarının kanı ve canı üzerinden kendilerine ultra lüks hayat kuranların riyakarlıklarını anlatsa. Bunların ismi Kürt, kendilerinin Kürtlükle alakası yok. Kürt kardeşlerime en büyük zulmü yapan bunlar. Kandil’e benim Kürt kardeşlerimin çocuklarını kaçıranlar bunlar değil mi? Onlara oralarda zulüm edenler bunlar değil mi? Her türlü tacizi yapan bunlar değil mi? Öyleyle işte 7 ay var. 7 ay daha sonra yapılacak seçimlerde bunlara bütün bunların hesabını sormaya var mıyız?”

“Yasin Börü evladımızı Diyarbakır Caddesi’nde şehit eden alçaklar bunlar değil mi?” diye soran Erdoğan, “İşte bunun hesabını Diyarbakırlı kardeşlerim Allah’ın müsaadesiyle soracaklar” tabirlerini kullandı.

‘Karanlık geride kaldı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu biçimde devam etti: “Her gecenin bir sabahı olduğu üzere Diyarbakır’ın yaşadığı karanlık da geride kalmıştır. Şu anda Edirne Cezaevi’nde olan zatın Kürtlükle alakası var mı? Yok, bu adam Kürt değil. Lakin Kürt kardeşlerimi ne yapıyor? Sömürüyor. Bunun hesabını benim Kürt kardeşlerim sormayacak mı? Soracak. Şu anda bir tane eş liderleri var, Kürt mü? Değil. Lakin o da bir daha tıpkı biçimde ne yapıyor? Benim Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Bunların oyununa gelmeyeceğiz. Bunların hesabını ben inanıyorum ki benim Diyarbakırlı kardeşlerim soracaklar.”

‘Türkiye Yüzyılı’nı gençlerle yükselteceğiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’daki programı kapsamında Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İlk Oyum Erdoğan’a, Birinci Oyum AK Parti’ye” etkinliğinde gençlerle buluştu. Türkiye Yüzyılı’nı gençlerle yükselteceklerini belirten Erdoğan, şunları söylemiş oldu: “Her gayretimizi gençlerle bir arada gerçekleştiriyoruz. Ben gencim. Niçin? Zira gençlerle birlikteim. Sizinle birlikte yol yürüyenlerin ihtiyarlaması mümkün değil. Gençler; biz Diyarbakır’ın ciğeri, meftunesi varken birileri üzere FETÖ’cülerle akaryakıt istasyonlarında hamburger yemenin, kapalı kapılar arkasında iş çevirmenin kaygısında değiliz. Gençlerimizin heyecanından ve coşkusundan ne kadar fazlaca istifade edersek kendimizi o kadar bahtiyar addediyoruz. Diyarbakır’da birinci sefer oy kullanacak 172 bine yakın gencimiz var. Bu buluşmalarla bununla birlikte gençlerimizle ortak geleceğimizi şekillendiriyoruz.”

Diyarbakır Anneleri’ne ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstasyon Meydanı’ndaki toplu açılış merasiminde HDP Vilayet Binası önünde bin 147 gündür evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya gelerek, bir süre sohbet etti.

‘Diyarbakır Cezaevi müzeye dönüşüyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında son ziyaretinde, Diyarbakır Cezaevi’ni boşaltma ve kültür merkezi yapma kelamı verdiğini hatırlattı. “Sözümüzü tuttuk. Adalet Bakanlığımız cezaevini büsbütün boşalttı. Bugün prestijiyle cezaevi, Adalet Bakanlığımızdan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza devredilmiştir” diyen Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, eski cezaevinin onarımı için gereken projeleri hazırladığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte birçok acılara, zulümlere, makus anılara husus olan Diyarbakır Cezaevi binası artık hem hafıza birebir vakitte farklı alanlarda faaliyet yürütme yeri olarak hizmet verecektir. İçinde müzeden kütüphaneye, kültür ve sanat ünitelerine kadar bir fazlaca kısmın yer alacağı bu yapıtın şimdiden Diyarbakır’ımıza güzel olmasını diliyorum. Diyarbakır Cezaevi müze oluyor. Kütüphanesiyle, sanat şov alanlarıyla artık bu acının yaygınlaştığı bu cezaevi ortadan kalkıyor” dedi.