e-Okul karne notu görüntüleme ekranı 2021: e-Okul VBS dijital karne notu nasıl öğrenilir?

Adanali

New member
e-Okul karne notu görüntüleme ekranı 2021: e-Okul VBS dijital karne notu nasıl öğrenilir? Ulusal Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, karnelerin 18 Haziran Cuma günü e-Okul üzerinden erişime açılacağını bildirmişti.

Bu kapsamda, karneler için heyecanlı bekleyişini sürdüren ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, e-Okul üzerinden karne nasıl görüntülenir? sorusuna cevap aramaya başladı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca karne notu ekranı ile öğrencilerin periyot notu muvaffakiyet puanları erişime açılmış olacak. Öğrenciler ve veliler, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da karneleri dijital olarak görüntüleyebilecek.

Peki dijital karneler ne vakit ve nasıl açıklanacak? e-Okul VBS dijital karne notu nasıl öğrenilir? İşte e-Okul karne notu görüntüleme ekranı 2021…

DİJİTAL KARNELER NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ait karne ve muvaffakiyet evrakları, 18 Haziran’da e-Okul’dan erişime açılacak, akabinde telafi eğitimi programı uygulanmaya başlanacak.

e-Okul sayfasında dijital olarak erişime açılacak karne notlarını, veliler ve öğrenciler ”e-okul.meb.gov.tr” sayfasından VBS sistemi aracılığı ile görüntüleyebilecek. Öğrenciler, “takdir ve teşekkür” evraklarına de sistem üzerinden erişebilecek.

E-OKUL VBS GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde öğretmenler öğrencilerin muvaffakiyet durumunu, devamsızlık, imtihan sonuçları, kelamlı sonuçları üzere durumları sisteme girmektedir.

Öğrenciler ve veliler tıpkı ekrandan bu bilgilere ulaşabilmektedir. Sisteme aşağıdaki linkten öğrencinin T.C. kimlik numarası ve öğrenci numarasıyla giriş yapılmaktadır.

NOT GÖRÜNTÜLEME

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin (VBS) en sık kullanılan hizmetinden birisi de not görüntüleme ekranıdır. Öğretmenler imtihan sonuçlarını sisteme girdikten daha sonra, öğrenci ve veliler de e-Okul VBS sistemine giriş yaparak sistemdeki notları görüntüleyebiliyor.

DİPLOMA PUANI

Diploma puanı bilhassa mezuniyet kademesinde olan öğrencilerin sık sık ziyaret ettiği sayfalar içinde yer alıyor. Mezun olacak ve olan öğrenciler e-okul’a giriş yaparak mezuniyet puanlarını öğrenebilirler.

DEVAMSIZLIK DURUMU

Okula kayıtlı olup okula gitmeyen, özürlü yahut özürsüz devamsızlık yapan, geç kalan öğrencilerin e-okul sisteminden takip edildiği sayfadır.