Dorsay ile keyifli bir söyleşi

EsraBetül

Member
İzmir Milletlerarası Sinema ve Müzik Şenliği değerli buluşmalara, renkli anlara sahne olmaya devam ediyor. Sinema eleştirisi denince Türkiye’de akla gelen birinci isim olan ve geçen ay 57. kitabını yayımlayan Atillâ Dorsay da şenlik bünyesinde bir söyleşi ve imza aktifliğine katıldı. İzmir Sanat’ta yapılan söyleşide sahnede Dorsay’ın yanında Şenlik Yöneticisi Vecdi Sayar da vardı.

Kendisi de uzun yıllardır sinema müellifliği yapan Sayar “Biz hepimiz Atillâ Dorsay’ın yazılarını okuyarak büyüdük” diyerek kelam Dorsay’a bıraktı; Dorsay da olağan olarak çabucak karşılık vererek başladı kelamlarına: “Ben de o yazılarak yazarak yaşlandım.” Kendisi de İzmir Karşıyaka doğumlu olan Atillâ Dorsay söyleşi uzunluğuna hem kendi gençliğinden anılar aktardı birebir vakitte hayatını şekillendiren tercihleri anlattı. Galatasaray Lisesi’nde epeyce düzgün derede Fransıza öğrendiğini ve akabinde İngilizcesini de bir çok ilerlettiğini söyleyen Dorsay “Aslında diplomat olmak istiyordum lakin kendisi de bir devlet memuru olan babam karşı çıktı. Devlet memuru olmayacaksın sen, devlet asla yaptığın işin karşılığını vermez dedi. Bana üç seçenek sundu ailem, mühendis, mimar ya da doktor… Tabip olamazdım esasen, zira kan görmeye dayanamıyordum. Mühendis ya da mimar seçenekleri içinde mimarlık bana daha yakındı, sanata daha yakın olduğu için. O sıralarda bir arkadaşım bana ‘Akademi’ye gir, mimarlık oku; en hoş kızlar Akademi’dedir’ deyince karar verilmiş oldu.”

Dorsay’ın salonda vakit zaman kahkahalar yükselmesine yol açan keyifli söyleşisi yaklaşık bir saat sürdü. Yazmak, sinema, müzik, seyahat üzere biroldukca tutkusu olduğunu anlatan usta kalem yıllar ortasında oluşturduğu sinema koleksiyonunu İzmir’de kurulacak bir sinema müzesinde bağışlamayı düşünebileceğini de kelamlarına ekledi. Bu fırsatı kaçırmayan Vecdi Sayar “Tarihi Yıldız Sineması için bu biçimde bir müze projesi var. Öyleyse İzmir ismine bu vaadin takipçisi olalım ve onarım daha sonrası Dorsay koleksiyonunu bu özel müzeye kazandıralım” diyerek bir kelam almış oldu. Dorsay’ın anlattığı kimi fazlaca renkli öteki anıları ise kendi isteği ile yazamıyorum; orada olanların bildiği bir sır olarak kalacak artık.

Atillâ Dorsay söyleşi daha sonrası tüm iştirakçilere son kitabı “yaşamımızı Aydınlatan Mükemmel Bayan Dostlarım” isimli kitabını imzaladı.