Diva 19 Aralık İstanbul’dan

melegimsin

Member
Üst üste 3 defa kazandığı BBC Mükafatları (“Avrupa’nın En Güzel Sanatçısı”) ve 3 Grammy adaylığı ile dünya müziğinin divalarından biri olan ve tüm dünyada dinleyenlerine müzikal bir seyahat yaşatan Mariza, 19 Aralık’ta Kuvvetli PSM’de müzikseverlerle buluşacak.

Mariza, mesleğinin yirminci yıldönümü ve merhum Fado Kraliçesi Amália Rodrigues’in doğumunun yüzüncü yılında, Lizbon ve Rio de Janeiro’de kaydedilen albümü “Mariza Sings Amália”yı sevenleriyle buluşturdu.

Unesco’nun Kültürel Miras listesine aldığı Portekiz’in Fado geleneğine çağdaş yorumuyla Mariza’yı ve müzik söyleyişini anlatmak için 4 söz kâfi. Tutkulu, Şık, Hisli ve Buğulu…

Mariza ise niye Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor: “Fado sadece bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Grammy Mükafatlarına aday gösterilen birinci Portekizli sanatçı olan Mariza, birinci Dünya Müzik Mükafatını de bir daha Fado söyleyerek almıştı. Paris’te Fen Edebiyat Akademisi’nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatkarın “Terra” albümü de En Düzgün Folk Müzik ve En Güzel Prodüktör kısımlarında Latin Grammy Ödüllerinin sahibi oldu.

Portekiz Devleti tarafınca Portekiz külçeşidini yurtharicinde en âlâ temsil eden sanatçı unvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado müzikçisi Amalia Rodrigues’in ismini taşıyan Vakıf tarafınca “Fado’nun Sesi” unvanını aldı.

Portekiz geleneği Fado müziklerini tüm dünyaya ulaştıran, tüm dünyada 1 milyondan fazla albüm satışıyla Fado’nun 1 numaralı temsilcisi olmayı sürdüren Mariza, 19 Aralık’ta Güçlü PSM’de müzikseverlerle buluşacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı