‘Dışarıdan takviyeye gereksinimimiz yok’

Dogecoin

Active member
HABER MERKEZİ – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD seyahatini takip eden gazetecilere yaptığı açıklamada seyahatin düşündüğünden daha başarılı geçtiğini söylemiş oldu.

Kılıçdaroğlu, bir ortaya geldiği bilim insanlarının “Türkiye’den bir hayli siyasetçinin Amerika’ya geldiğini lakin lütfedip kendilerini ve üniversiteyi ziyaret etmediklerini, bunun birinci olduğunu” söylemiş olduklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bilim insanları esasen Türkiye’ye geliyor, seyahat bunun için miydi” üzere tenkitlere de “Ufku dar olanların bu tenkitleri yapmasını doğal kabul etmek lazım. Onun dünyası o kadar aslına bakarsanız. Sabahtan akşama kadar partililer arbede etsin, o da oturup bir makale yazsın. O kadar… Dünya nereye gidiyor, teknolojik gelişmeler ne, Türkiye’nin önündeki amaç ne? Bunları düşünmüyorlar” karşılığını verdi.

‘Güzel örnek olur’

Kılıçdaroğlu, ABD’de siyasetçilerle görüşmemesini ise şu biçimde deklare etti: “Tercih etmedim. Gittiniz görüştünüz diyelim. Siyasilere ne diyeceksiniz? Bugün bir genç arkadaş ‘Dışarıdan takviye almanız gerekir’ üzere bir söz kullandı. söylemiş oldum yani, dışarıdan takviyeye muhtaçlığımız yok. Özgür irademizle ülkemize demokrasiyi getirebiliriz. Demokrasiyi ülkeye getirmek için birisinden icazet almanın mantığı yok. Kendi irademizle dikta idaresini demokratik yollarla sonlandırabiliriz. Bu da siyaset tarihine giren hoş bir örnek olur.”

Kılıçdaroğlu, Temsilciler Meclisi’nden üç üyenin kendisiyle görüşmek istediği lakin reddettiği tezlerini da
“Siyasilerle görüşmeyeceğim’ diyorsunuz, geldikten daha sonra görüşürseniz hakikat olmaz” kelamlarıyla yanıtladı.

‘Kayıp 8 saat’ iddiası

Kılıçdaroğlu “Sekiz saat kaybolması” ile ilgili tenkitlerin sorulması üzerine de TİPKEN Vakfı’nın binasına giderek görüntü çektiği cevabını verirken “Arkadaşlarımla oturduk otel odasında, evvel onlara açtım, fikrim var diye. Doğrusunu isterseniz onlar da heyecanlandılar. ‘Kimsenin haberi olmaması lazım, olağan çalışmanıza devam edin, havaalanına arkadaşları gönderin. Havaalanında ‘Genel Lider öteki yere gitti, yetişirse gelecek’ diye söyleyin’ dedim. Bindik otomobile, New York’a geldik” dedi. Kılıçdaroğlu, FETÖ’cülerle görüştüğü iddalarını da “Düzeysiz bir tartışma. Olayı bilmeden, araştırmadan, hatta uydurma haritalar icat ederek yapıyorlar. Parayı veriyorsunuz, istediğiniz haberi yazdırıyorsunuz. Onlar gazeteci değil. Tetikçiden gazeteci olmaz. Pensilvanya nerede, bizim geldiğimiz yol nerede” diye yanıtladı.

‘Programa dönüşecek’

Kılıçdaroğlu, seyahatinde edindiği izlenim ve ayrıntıların hazırlayacakları hükümet programındaki “bilim ve teknoloji” başlığı içerisinde de yer alacağını tabir ederken “Aslında bu seyahat kuracağımız hükümet programının açılımı olacak” dedi.

‘Sağlıklı bir tenkit olması lazım’

Kılıçdaroğlu, Meclis’ten geçen dezenformasyon yasası konusunda “Özgür medyadan korkan bir iktidarın bu ülkeye hiç bir faydası olmaz. Nokta. Bir siyasetçinin muhtaçlık duyduğu şey sağlıklı tenkittir. Tenkide tahammül edemiyorsanız, herkesi susturacağınızı sanıyorsanız olmaz..” sözlerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Mehmet Ali Çelebi’nin AK Parti’ye katılmasıyla ilgili olarak da “bu biçimdeki Çelebi ile şimdiki Çelebi içinde dünya kadar fark var. Ben bu biçimdeki Çelebi’ye nikah şahitliği yaptım” diye konuştu.

CHP’den 81 vilayette eş vakitli tepki

CHP teşkilatları 81 vilayette eş vakitli olarak dezenformasyonla gayret maddesine eş vakitli basın açıklamasıyla reaksiyon gösterdi. CHP İzmir Vilayet Başkanlığı’ndaki basın açıklaması CHP İzmir Vilayet Sekreteri Ahmet Yıldız, CHP Vilayet İdaresi ve ilçe liderlerinin iştirakiyle gerçekleşti. Yıldız, yasanın 29’uncu hususunda “muğlak ve ucu açık” tabirlerin yer aldığını belirterek “40 unsurluk bu maddeyle, başta niyet ve tabir özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin, gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün altına son bir dinamit daha koymak istediği açıktır. CHP olarak, ülkemizin gerçeklerini, halkımızın problemlerini ve hakikati her yerde haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. l DHA