Dijitalleşmenin öğrenme ve iş modellerinde yarattığı değişim adayların üniversitelerden beklentilerini de değiştirecek

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Dijitalleşmenin tesiriyle adayların üniversite ve meslek seçimi ile ilgili evvelari de değişecek. Mesleklerin dijitalleşme ile nasıl evrileceği, ortaya çıkan yeni iş modellerinin meslek seyahatini dönüştürmesi üniversitelerden beklentileri de değiştirecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge Alyu, “Üniversite beni bu yeni sisteme nasıl hazırlayacak” sorusunun karşılığını iki başlıkta sıralıyor: Dijitalleşmeye uygun eğitim metotları ve yetkinlik gelişimi

Dijitalleşme, toplumsal ve sektörel gereksinimlere yeni tahliller sunarak ömür ve iş yapış biçimlerini değiştirdi. Bu değişim süreci, pandemi tesiriyle ömrün her alanında hızlandı. Bu durum üniversite adayları için imtihan hazırlığının son evresine geldiğimiz bu günlerde üniversite imtihanları ile birlikte, üniversitelere dair soruları da gündeme getirdi. Pandemi şartları ve dijitalleşme kavramı adayların üniversiteler hakkındaki görüşlerinde de tesirini gösterecek.

Dijitalleşmenin eğitime ulaşmayı kolaylaştırdığını söyleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge Alyu, bu sistemin internet üzerinden dünyanın en âlâ üniversitelerinin en uygun akademisyenlerinden ders alabilmeyi mümkün kıldığını belirtti. Alyu, “Dijital dünyanın yerlileri olarak tanımlanan üniversite adayları üniversiteleri web siteleri ve toplumsal medya hesapları üzerinden tanıyor, üniversite imtihanı ve tercihlerinde nasıl ilerleyeceklerini YouTube’a ya da Google’a sorabiliyor. Pandemi kaynaklı süratli dijitalleşme süreci eğitimde de besbelli hale geliyor. Üniversite imtihan hazırlığının sınıfta değil, online ortamda yapıldığı bir devirdeyiz. Şu anda pandemi ile ilişkilendirilen bu durum pandemi daha sonrası da büsbütün ömrümüzden çıkmayacak. Zira erişilebilirlik, sürat, vakitten tasarruf üzere sağladığı birfazlaca kolaylık var” dedi.

Üniversitelerin teknoloji yatırımları değerli hale geliyor

Adaylar için bilginin en aktüel haline, uygulamanın son teknoloji ile yapılış biçimine ulaşmak paha kazandı diyen Alyu, şöyle konuştu: “Bu kapsamda üniversitelerin teknoloji yatırımları daha da değerli hale geliyor. Sıhhatte, mühendislikte, mimarlıkta, bağlantıda son teknolojiye nazaran hazırlanmış uygulama alanlarının yanı sıra, toplumsal bilimlerde bilgiye dijital erişim ve simülasyon araçları adayların tercihlerini etkiliyor. Yapay zekâ ve otomasyon sistemlerinin iş yapış biçimlerini büyük ölçüde değiştirdiği iş dünyasında, çalışanların yetkinliklerine verilen değer her geçen gün artıyor. İş dünyasının mezunlardan beklentileri konusunda yapılan bir hayli araştırma gösteriyor ki mezunların ahenk, esneklik, sorun çözebilme ve kadro çalışmasına uygunluk üzere yetkinlikleri iş bulmalarında kilit role sahip. Yetkinlik gelişimi ismine yapılan çalışmalar üniversitelerin tercih edilmesinde kıymetli bir öge oluyor. Üniversitelerin akademik bilginin yanı sıra; yeteneğin tespiti, performansa dönüştürülmesi ve yetkinlik gelişimi konusunda öğrencilerine sağladığı imkanlar adayların üniversite tercihlerinde sorguladıkları alanlardan biri oluyor. Günün sonunda dijitalleşme ile bilgiye her yerden ulaşmanın rahatlığını yaşayan üniversite öğrencisi, üniversite çatısı altında yetkinlik ve toplumsal maharet alanlarında gelişim sağlamayı hedefliyor.”

Dijitalleşmeye uygun eğitim formu beklenecek

Pandemi şartlarının gündelik hayatımızda dijitalleşmeyi hızlandırmasının, üniversite adaylarının tercih biçimlerini de etkileyeceğini belirten Alyu, “Sınav hazırlığını sıklıkla online olarak yürüten adaylar, üniversiteden de dijitalleşmeye uygun bir eğitim hali bekleyecek. Her şeyin baş döndürücü bir süratle geliştiği dünyada, gençlerin de bu değişime uyumlanabilecek yetkinliklere sahip mezunlar olmasını gerekiyor. Üniversite imtihanları değerli bir etap olmakla bir arada, akabinde adayları tahminen daha da değerli bir tercih süreci bekliyor” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı