Defektli ne demek

Mr.T

Administrator
Yetkili
Admin
Defektli kelimesi, ürünlerin kusursuzluk durumlarını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Ürünlerin üretim öncesi ve üretim sırasında oluşan kusurlar ve bozukluklar, defektli olarak nitelendirilir. Defektli ürünler, üretim sırasında veya üretim sonrasında, teslim alınan ürünlerin kusurlarının yer almasıdır. Bu kusurlu ürünler, ürünlerin kalitesini bozabilir veya kullanım süresini kısaltabilir.

Kusurların Nedenleri

Defektli ürünlerin oluşmasının nedeni, üretim sırasında veya üretim sonrasında ortaya çıkan kusurlar olabilir. Üretim sırasında, ürün malzemesinin kalitesinin düşük olması, üretim sürecinin hatalı yönetilmesi, üretim makinelerinin ve ekipmanların arızalanması, üretim sürecinde kullanılan araçların kötü kullanımı, üretim kontrol süreçlerinin yetersiz olması gibi nedenler bu kusurlu ürünlerin oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, üretim sonrasında ürünlerin taşınması veya depolanması sırasında da bu kusurlu ürünlerin oluşmasına neden olabilecek nedenler arasında, sıcaklık ve nem koşullarının uygun olmaması, kötü yönetim veya kötü hava koşulları gibi nedenler sayılabilir.

Kusurların Önlenmesi

Kusurlu ürünlerin oluşmasını önlemek için, üretim sürecinin sağlıklı yönetilmesi gerekir. Üretim sürecinin detaylı bir şekilde planlanması, üretim sırasında kullanılan malzemenin kalitesinin yüksek tutulması, üretim sırasında kullanılan ekipmanların sürekli kontrol edilmesi ve gerektiğinde onarılması, üretim sürecinin sıkı bir şekilde kontrol edilmesi, üretim sürecinde kullanılan araçların kullanımının doğru biçimde yönetilmesi bu kusurlu ürünlerin oluşmasını önlemek için önemlidir. Ayrıca, üretim sonrasında ürünlerin taşınması ve depolanması sırasında da gerekli önlemlerin alınması, kusurlu ürünlerin oluşmasını önlemek için önemlidir.

Defektli kelimesi, ürünlerin üretim sırasında veya üretim sonrasında oluşan kusurları ifade etmek için kullanılan bir terimdir.