Çumra’da Tarım Bayramı Ağır İlgi Gördü

EliteDizqn

Active member
Çumra’da yıllar daha sonra bir daha düzenlenen Çumra Çatalhöyük Tarım Bayramı ilçe halkı ve esnafının yanında etraf vilayet ve ilçelerden de gelen ziyaretçiler tarafınca da ağır ilgi gördü.

Çumra Belediyesi geçmiş senelerda ilçede yapılan Tarım Bayramı geleneğini uzun bir ortadan daha sonra bu yıl bir daha canlandırdı. Çiftçi memleketi olarak anılan mümbit topraklara sahip Çumra’da bu geleneğin devam etmesi ve başta Çumra kavunu olmak üzere; şeker pancarı, kabak, mısır ve biroldukça eserin tanıtılması maksadıyla belediye tarafınca geniş kapsamlı bir program düzenlendi. Üç gün boyunca devam eden Çumra Çatalhöyük Tarım Bayramı ekinlikleri kapsamında; zirai eserler, tarım araçları ve mahallî tarım mamüllerinin olduğu stantlar geniş bir fuar alanında sergilendi. bununla birlikte çiftçilerin yetiştirdikleri Çumra’ya has lokal tarım eserleri farklı kategorilerde yarıştı. Ayrıyeten mahallî sanatkarların sahne aldığı konserler halk tarafınca coşkuyla karşılandı. Tarım Bayramı müddetince yapılan faaller ve fuar alanı ilçe halkının olduğu üzere etraf vilayet ve ilçelerden gelen vatandaşlarında ilgi odağı haline geldi. Çumra halkı ve esnafı beğeniyle karşıladıkları Tarım Bayramı tertipleri niçiniyle Çumra Belediye Lideri Av. Recep Candan’a teşekkür etti.

Çumra Çatalhöyük Tarım Bayramının Açılış Programına; TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Uzbaş, PANKOBİRLİK Genel Lideri Ramazan Erkoyuncu, Güneysınır Belediye Lideri Ahmet Demir, AK Parti Çumra İlçe Lideri Ebubekir Çam, MHP Çumra İlçe Lideri Recep Yıldırım, STK’lar, muhtarlar, daire amirleri ve meclis üyeleri katıldı.

“2021 Yılında Ülkemiz Ziraî Eserlerin Üretim Pahası 132 Milyar Tl’ye Ulaştı”

Çumra Çatalhöyük Tarım Bayramının açılışını yapan TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Lideri Sayın Ziya Altunyaldız, Çumra’nın ziraî ve sanayi kalkınma istikametiyle son senelerda büyük bir ivme kat ettiğini belirtti. Altunyaldız konuşmasında; “Tarımın, üretimin ve uygarlığın özünde olan nasır tutan ellerin içerisinde olmak ve üretimin kıymetini bir kere daha hatırlatan bu hoş aktifliği birlikte idrak etmek son derece değerli.. Belediye Liderimize bu tertip niçiniyle teşekkür ediyorum. Konya’mız ülkemizin tahıl ambarıdır sözünü daima fazlaca duyarız. Konya Allah’a şükür bu ziraî üretim vasfını bir sanayi ve kültür kenti olmasıyla zenginleştirmiş durumda… 2021 yılında ülkemiz genelinde tahıl ve öbür bitkisel mamüllerin üretim bedeli 34 milyar TL artışla 132 milyar TL’ye ulaştı. 2021 yılı toplam bitkisel üretim 24 artışla 305 milyar TL’ye ulaşmış. Çumra 1.4 milyon dekar 80’ni sulanabilir tarım toprağı ile; kabak, mısır, arpa, ayçiçeği, buğday ve pancarın merkezi konumunda… Çumra, 2.75 milyon ton bitkisel üretimi ve genişleyen üretim havzası ile yatırımcıların cazibe merkezi pozisyonuna gelen Organize Sanayi Bölgesi ile de bugün ikili bayram yaşıyor Elhamdülillah… Ülkemizi global alanda 20 yıldır muvaffakiyet ile yöneten ve ülkenin üretimini kat ve kat arttıran, her ailenin refahı için gece gündüz çalışan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ülkemize hizmet eden herkese yürekten şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“TÜM İMKANLARIMIZLA ÇİFTÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Son senelerda Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ziraî üretimde verilen dayanaklarla çiftçiye ve kırsal kalkınmaya dönük pek epeyce değerli çalışmaya imza attıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Uzbaş, “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizin sahip olduğu üretim potansiyelini daha ileri dönük bir noktaya taşımak topraklarımızı global iklim değişikliğinin tesirlerinden korumak ve ilçelerimizin tamamında ziraî ve kırsal kalkınmayı hızlandırarak bir epeyce çalışmayı hayata geçiriyoruz. Tüm imkanlarımızla ve desteklerimizle çiftçi kardeşlerimizin yanındayız. Kentimizin ve ilçemizin bu ziraî potansiyelini tanıtmak maksatlı düzenlenen bu aktiflik için Belediye Liderimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Çumra Türkiye’deki Çağdaş Tarım Yapılan Bölgelerden Birisi”

Çumra’nın ziraî üretiminde ülke geneli içerisinde epeyce kıymetli bir yere sahip olduğunu rakamsal bilgiler ile sunan PANKOBİRLİK Genel Lideri Ramazan Erkoyuncu konuşmasında; “ İnsanlık tarihinin başlangıcıyla birlikte tarımın yapıldığı ve birinci yerleşim yeri olan Çatalhöyük ile birlikte pek fazlaca kıymetimiz bu topraklarda filizlendi. Çumra Türkiye’deki üç – beş mümbit ovadan ve çağdaş tarım yapılan bölgelerden birisi…. Ünite alanında elde edilen ziraî eser manasında Çumra; buğdayda, mısırda, şeker pancarında, kavunda, ayçiçeği ve kabak üretiminde rekorlar kırıyor. Bugün bir buçuk milyon ton yıllık şeker pancarı üreten tek bölgeyiz… bir daha bizim bölgemiz ünite alanında elde edilen mısırda Çukurova’nın aldığından 30 daha fazla alıyor. Bu yüzden Çumra ziraî üretim manasında rüştünü ispat etmiş bir ilçe… Bu şenliğin 50 yıla yakın bir geçmişi var. Merhum Durmuş Ali Çalık vaktinde birinci kavun bayramı yapılmıştı. Geçmişten alınan 9 bin yıllık bu deneyim ile bugün düzenlediğimiz tarım bayramı daha birinci günden halkımız tarafınca ağır ilgi ile karşılandı. Bir Çumralı olarak bu biçimdesine memnunluk verici bir görünümden gurur duyuyorum” tabirlerini kullandı.

“Önümüzdeki senelerda Daha Fazla İştirakçiyle Etkinliğimizi Sürdüreceğiz”

Programın açılış konuşmasını yapan Çumra Belediye Lideri Av. Recep Candan, katkılarından dolayı ilçe halkı ve esnafına teşekkür etti. Gelecek yıl daha fazla iştirakçi ve daha geniş kapsamlı bir Tarım Bayramı planladıklarını belirten Lider Candan; “3 gün boyunca coşku ve birinci günkü ağır ilgisini hiç yitirmeyen Çatalhöyük Tarım Bayramı programımızı gerçekleştirdik. İlçe halkımızın ağır iştirakleriyle Tarım Bayramımızın birinci günü birbirinden farklı etkinliklerimizle harika bir başlangıç yaptı. Katkılarından dolayı başta Sayın Milletvekilimize, fuar alanımıza 3 gün boyunca ağır ilgileri ile bizleri memnun eden kıymetli halkımıza, esnaflarımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Düzenlediğimiz bu tarım bayramı Merhum Durmuş Ali Çalık liderimizin yaptığı kavun bayramlarının ve sonrasındasındaki devirlerde nazaranv yapan belediye liderlerimizin yaptıkları tarım bayramlarının bir devamı…Bu tarafıyla mazisi 50 yılı buluyor. Bu vesileyle Çumra’mıza bu vakte kadar hizmet etmiş, taş taş üstüne koymuş tüm geçmişlerimizi ve yöneticilerimizi hayırla, şükranla ve rahmetle anıyor, yaşayanlara da sıhhat, huzur ve mutluluklar diliyorum. Tarım Bayramınızın bu kadar coşkulu ve renkli gerçekleşmesine katkı veren tüm iştirakçi esnaflarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve öbür ilgili kurumlarımıza tüm Çumralı hemşerilerimiz ismine şükranlarımı sunuyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki yıldan itibaren tarım bayramımızı epey daha fazla iştirakçi firma ile ve daha büyük bir alanda, tarımın gözbebeği olan Çumra’mızın bu alanda hak ettiği yeri almasını sağlayacak biçimde bölgesel bir fuar haline daima birlikte getireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı