Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa muştuyu verdi: Temel besinlerde fiyatlar inecek

Dogecoin

Active member
Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde satılan kimi temel besin hususlarında indirim yapılacağı müjdeledi. Erdoığan, yapılacak bu indirimlerin piyasanın istikrarını bozanları da hizaya getireceğini vurguladı. DSİ’nin imalini tamamladığı 34 hidroelektrik santralinin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezindeki açılış töreninde Erdoğan, özetle şunları söylemiş oldu:

ÜÇTE BİRİ HİDROELEKTRİK: Hükümete geldiğimizde hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık. Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesine yıllık 1.9 milyar kilovatsaate yakın katkı sağlayacak en yüksek barajımız Yusufeli de bitme kademesine gelmiştir… Halihazırda ülkemizin konseyi gücünün üçte bir hidroelektriktir.

605 HES VE 930 BARAJ: 20 farklı vilayetimizde faaliyete geçecek 34 HES’imiz 653 kilovatsaat heyeti güce ve yıllık 2.3 milyar kilovatsaat güç üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2.7 milyar lira ekonomik yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek HES’lerimiz, uzun yıllar boyunca ekonomimize katma kıymet sağlamaya devam edecektir. Son 20 yılda ülkemize bugün açılışını yapacaklarımızla birlikte 605 yeni HES kazandırmış ve toplam sayısı 730’a çıkarmış olmakla gurur duyuyoruz. Bizdilk evvel bu sayının yalnızca 125 olduğunu hatırlatırım. Sulama ve içme suyu maksatlı olanlarla birlikte toplam baraj sayımız 930’u bulmuştur. GAP’ın Atatürk Barajı’ndan daha sonraki ikinci büyük yapıtı olacak Silvan Barajı yakında su tutmaya ve güç üretmeye başlıyor.

SEFİL GÜRUH: Biz dünyaya kelamımızı ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söylemiş olduk, söylüyoruz… Türkiye’nin elde ettiği her kazanımı güya başına inmiş balyoz üzere gorerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları kederle takip ediyorum. Dünyada kendi ülkesinin felaketinden medet umacak hatta bunu açıkça dileyecek kadar sefil bir güruhun yaşadığı bir öteki yer var mıdır bilmiyorum.

TATLISES’İN OXFORD ÖRNEĞİ: Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi köprüsüyle buluşturacak, bu biçimde bir şey olabilir mi, olmaz. Zira bunlar medeniyet dediğin vakit yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir, buraları anlıyor. Biz ne dedik Batı’da ne var ise Doğu’da da Güneydoğu’da da o olacak. Ne dediler, ‘bu kadar üniversiteye ne gerek var?’ Hani Tatlıses bir gün dedi de Şanlıurfa ile ilgili ‘Oxford vardı da biz mi gitmedik?’ Artık biz hepsini Hakkari’ye kadar taşıdık. Uygar olmak budur.

PİYASA İSTİKRARINI BOZANI HİZAYA GETİRECEK: Marketlerde vatandaşımı dara sokanlar, Tarım Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan bu biçimde koyun-kuzu etinde yüzde 25 indirim başlattık. Tarım Kredi Kooperatifi Lideriyle konuştum, büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 üzere indirimle onların da satışına başlayacağız. Hele hele yüzde 30-35 üzere bir indirim başlatınca benim vatandaşım ona da alışacak. Bu, piyasanın istikrarını bozanları da hizaya getirecek.

‘VATANDAŞI KORUYACAKSIN’ TALİMATI: Bin 300 tane Tarım Kredi Kooperatifinin marketi var. Biz Tarım Kredi olarak indirimi yapacağız. Yalnızca ette mi hayır, Tarım Kredinin öteki mamüllerinde de. Şeker, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçek yağı, aklınıza ne gelirse. Bütün bunlarda da bilhassa 20, 30, 40 çeşit eserde de yoksa tabi bin iki bin üç bin çeşit eser satılıyor. Bu eserlerde de hızla indirime gidilecek. Talimatımız şu, başa baş noktası, sen kar hedefiyle çalışmayacaksın, sen yalnızca başa baş noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

‘Erdoğan yalnızca vazifesini yapıyor’

Hele hele şu doğalgazı çıkardığımız andan itibaren tüm bölgede havanın nasıl değiştiğini de de bakılırsaceksiniz. Abdülhamid Han sondaj gemimizi uğurladık. Lakin Yunanistan fazlaca rahatsız olmuş. ‘Ya bu Erdoğan ne yapıyor’ demiş. Erdoğan bir şey yapmıyor, yalnızca nazaranvini yapıyor… Artık 4 tane sondaj gemimiz, 2 tane sismik araştırma gemimiz var. Artık biz kuvvetliyüz.

‘Bize öfkelerinin niçini oyunlarını oynayamamaları’

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleşti. Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, toplantı daha sonrası yaptığı açıklamada Avrupa’da Türkiye aleyhinde yürütülen propagandaların ve buna yönelik alınacak önlemlerin ele alındığını bildirdi. Avrupa’daki Türkiye aleyhtarı siyasi ve toplumsal alerjinin fazlaca derin tarihi kökleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hak ve özgürlükler konusunda, hukuk devleti kılıfına sığdırılmış kaç faşist uygulamaya imza atanlar, bize karşı tam aykırısı bir çirkeflik ortasındadır. Avrupa’daki vatandaşlarımızın en insani taleplerine bile sırtlarını dönenlerin, ülkemizde diledikleri üzere at koşturma taleplerinin gerisindeki niyeti biz çok âlâ biliyoruz. Bize karşı öfkelerinin niçini, toplumsal ve toprak bütünlüğünü bozdukları, devlet sistemini çökerttikleri yerlerde oynadıkları oyunu ülkemizde de yenidenlayamamış olmalarıdır” sözlerini kullandı.