Çocuklar da umudunu kesti: 205 bin 338 öğrenci LGS’ye girmedi

EsraBetül

Member
1 milyon 38 bin 492 öğrencinin girdiği imtihana iştirak oranı yüzde 83 oldu. 205 bin 338 öğrenci imtihana girmedi. Bu öğrencilerin niye imtihana girmediğine ait bir çalışma bulunmuyor lakin büyük kısmının yoksulluk, çalışmak zorunda olmak üzere niçinlerle haklarını kullanamadıkları iddia ediliyor.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı “Merkezi İmtihan Kıymetlendirme Raporu”na bakılırsa, puanların 100 ile 500 içinde değiştiği dağılımda, öğrencilerin yüzde 5.61’i, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en ağır bulunduğu puan aralığı (yüzde 62.17) ise 200-299 oldu.

EN DÜŞÜK MATEMATİK

Raporda, 2018, 2019 ve 2020 senelerındaki merkezi imtihanlarda olduğu üzere 2021 yılında da kız öğrencilerin matematik haricindeki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı oldukları açıklandı. Her iki cinsiyet kümesinde da yanlışsız yanıt sayısı ortalamasının en düşük olduğu alt test matematik oldu.

Öğrencilerin en başarısız olduğu test ise 4.20 gerçek ortalamasıyla matematik oldu.

LGS Türkiye birincilerinden Özge Alan “Disiplin epey değerli, muhakkak bir program çerçevesinde çalışmak gerekli” diye konuştu.

‘TÜM DERSLERDE DÜŞÜŞ VAR’

Eğitim uzmanı Feray Aytekin Aydoğan, imtihana giren öğrencilerin yüzde 85.99’unun merkezi imtihanla öğrenci alan okullara yerleşemeyeceğine dikkat çekerek, “Sonuçlar salgında yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimde alınmayan tedbirlerin, yaşanılan öğrenme kayıplarının açık ve net kararıdur. 400-500 ve 300-399 puan aralığında olan öğrencilerin sayısının azalması, 200-299 ve 100-199 puan aralığında bulunan öğrencilerin sayısının artışı ise ülke genelinde öğrencilerin eğitim aracılığı ile geleceklerine dair beklentilerinin, umutlarının ellerinden alındığının açık bir göstergesidir’’ dedi.

BU TABLO MEB’E İLİŞKİN

Eğitim İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada “LGS 2021’in tahminen tek mutlu olunacak kararı, kız çocuklarının başarıdaki yükselen ivmesi olmuştur’’ denildi. Açıklama şöyleki:

‘’Geçtiğimiz yıl imtihana giren 1 milyon 472 bin 88 adaydan 181’i soruların tamamına hakikat cevap verirken, bu yıl 1 milyon 38 bin öğrencinin katıldığı imtihanda, 97 öğrenci tam puan aldı. 2020-2021 öğretim yılında 8. sınıfa devam eden öğrencilerin lakin yüzde 83.49’u merkezi imtihana girdi. İmtihana katılan öğrenci sayısının da bundan evvelki yıla nazaran düşüş göstermesi çocuklarımızın giderek bu imtihandan umudunu kestiğini göstermektedir. LGS sayılarının en önemli söylemiş olduği şey, çocuklarımızın bu imtihana ve adaletine itimadı kalmadığıdır.’’