Çobanlık yaparken Robert Lisesi’ne girmişti: Hollanda Büyükelçiliği harekete geçti

EliteDizqn

Active member
Tunceli’nin yüksek kesitli yaylalarında ailesiyle bir arada geçimini sağladığı sırada hazırlandığı TEOG imtihanında 120 sorunun tamamını gerçek yanıtlayıp Amerikan Robert Lisesi’ne yerleşmeyi başaran Becerikli Gündoğdu, bu yıl mezun oluyor.

Türkiye birinciliğiyle yerleştiği Robert Lisesi’nin akabinde Gündoğdu’nun Pülümür’ün 2 bin 600 rakımlı Çobanyıldızı Yaylası’nda koyun güderek, Tilburg Üniversitesi’ne hazırlanıyor haberi Hollanda Büyükelçiliği, harekete geçti.

‘SOSYAL MEDYA HESABIMDA KAMPANYA BAŞLATTIM’

Tunceli Müzesi’nde Hollandalı sanatkarların oluşturduğu fotoğraf standına katılan Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate, Uzman Gündoğdu ile bir ortaya geldi.

Mahir’in elde ettiği muvaffakiyetten dolayı tebriklerini ileten Weststrate, “Öncelikle Mahir’i tebrik etmek istiyorum. bu biçimde bir muvaffakiyet sıradan bir şey değil. Ben de haberi yeni aldım. Türkiye’de çıkan İngilizce bir gazete var, bütün diplomatlarının okuduğu bir gazetede Mahir’in başarısı yazılmıştı. Toplumsal medya hesabımda kampanya başlattım. Orada da Becerikli benimle irtibata geçti. Dayanak talebinde bulundu. Ben de bunun üzerine harekete geçtim. Tilburg Üniversitesi’nde fazlaca arkadaşlarım var. Çabucak onlarla görüştüm. Buraya gelene kadar yazışmalar yaptım. Üniversitede imkan sağlanması için bir çalışmamız var. Bir gün de olacak şeyler değil. Olumlu bir sonuç alacağız. Tuncelili Hollanda’da fazlaca var. 3 hafta evvel Tuncelili biri Ekonomik İşler ve İklimden Sorumlu Devlet Bakanı oldu. Tunceli’ye ikinci gelişim, tabiatından ve insanından epey etkileniyorum” dedi.

‘AMACIM ÖRNEK OLMAK’

Hollanda Büyükelçiliği’nin kendisine dayanak vermesini sevinçle karşılayan Becerikli Gündoğdu “Tunceli’den sahiden eğitim alanında bir farkındalık var. Buradaki özne ben olabilirim fakat benim için değil yalnızca tüm beşerler için bir imkan yaratmak gerek. Benim emelimde buradan gidip tek kendim için çalışmak değil, dünya vatandaşı olmak. Öteki öğrencilere örnek olmak, buradaki rekabeti artırarak insanların azmini gayrete dönüştürmek. İnşallah benim Hollanda’da okuyabilmem için de bir imkan bulunur. Benim için uğraş gösteren Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

Yetenekli için Hollanda’da yaşayan Tuncelililer ile irtibat kurduklarını belirten Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu ise “Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate ile bu süreci konuştuk ve bu durumdan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Bu süreci sonuna kadar desteklediğini ve bir efor gösterdiğini biliyoruz. Tilburg Üniversitesi’nin de bu kentte bu biçimde bir öğrencinin oraya giderek okuma isteğini güçlendirmesi gerekiyor. Bizler de belediye olarak oradaki hemşerilerimiz var onlarla irtibat kurarak imkan sağlanması için uğraş gösteriyoruz” dedi.