Çin’den insanlık dışı plan! Uygur Türklerinin nüfusu tehlikede

CODerFluer

New member
Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri üstündeki baskı ve insanlık dışı siyasetleri biroldukça ülke tarafınca soykırım olarak tanındı. Çin’in yabanî zulmü biroldukça insan hakları raporuna da yansıdı.

Alman antropolojist Adrian Zenz tarafınca Uygur Türklerine yönelik asimilasyon ve doğum denetim çalışmaları ile ilgili kapsamlı bir tahlil ve rapor hazırlandı.

MAKUS SENARYO GERÇEKLEŞİRSE…

Raporda Çin’in doğum denetim siyasetleri niçiniyle Uygur Türkleri ve öbür etnik azınlıkların doğum sayısının 20 yıl ortasında 2.6 milyon ile 4.5 milyon azalabileceği açıklandı. Şayet bu senaryo gerçekleşirse, bölgedeki azınlık halkların nüfusu 20 yıl ortasında üçte teğe varan oranlarda azalmış olacak.

Zenz’in raporu, Çin’in Sincan’a yönelik doğum denetimleri konusundaki planlarıyla ilgili Çinli akademisyenlerin ve yetkililerin yaptıkları daha evvel yayımlanmamış araştırmaların bulgularını da içeriyor.

DOĞUM ORANI YÜZDE 48.7 DÜŞTÜ

Resmi bilgiler, Uygurların yaşadığı Sincan eyaletindeki doğum oranının 2017 ila 2019’da yüzde 48.7 düştüğünü ortaya koyuyor.

Zenz’in raporu, Çin’in uygulamalarının soykırım boyutuna gelip gelmediğinin soruşturulması için Batılı ülkelerin daha fazla davet yapmaya başladıkları bir vakte denk geldi. Çin ise soykırım argümanlarını kesin bir lisanla reddediyor.

Bu rapor, kuzey batı eyaletinde Çin’in uzun yıllardır uyguladığı siyasetlerin azınlıkların nüfusuna olan uzun vadeli tesirlerini mercek altına alan birinci akademik araştırma olacak.

“UZUN VADELİ PLANLARIN ARDINDAKİ NİYETİ GÖSTERİYOR”

İnsan hakları kümeleri, araştırmacılar ve kimi bölge sakinleri Çin’in azınlıklara yönelik doğum denetim uygulamaları içinde bilhassa Müslüman etnik azınlıklar olmak üzere Uygurlara dayatılan yeni doğum kısıtlamalarının, çalışanların başka bölgelere gönderilmelerinin ve yaklaşık bir milyon Uygur azınlığının çalışma kamplarında hapsedilmelerinin olduğunu belirtiyorlar.

Zenz, Reuters’a yaptığı açıklamada “Bu rapor, Çin hükümetinin Uygur nüfusuna yönelik uzun vadeli planlarının ardındaki niyeti ortaya koyuyor” dedi.

Rapora nazaran, Çin’in siyasetleri sonucunda Doğu Türkistan’ın güneyindeki baskın Han Çinlilerinin nüfusunu yüzde 8.4’ten yaklaşık yüzde 25’e çıkabilir.