CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, ‘Yüz yüze eğitim kesinlikle başlamalı’

EsraBetül

Member
CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, okulların kapalı kalması niçiniyle yaşanan öğrenme kayıpları yüzünden hayat uzunluğu elde edilecek gelir kaybının en az yüzde üç olacağına dikkat çekerek, “2021-2022 yılında da okullar açılamaz ise bu kayıp yüzde 6’nın üzerine çıkacaktır’’ dedi.

Okulların kapalı kalmasının kararında eğitime erişim açısından var olan eşitsizliğin artarak devam ettiğini, çocuklarn “iyi eğitimli bir azınlık’’ ve “nitelikli eğitime erişemeyen bir çoğunluk’’ olarak ayrıştırıldığını belirten Altay, şu biçimde devam etti:

“Bu süreçte:

– Ek öğretmen, sıhhat ve paklık nazaranvlisi ataması yapılmamış, okulların fizikî muhtaçlıkları tam manasıyla karşılanamamıştır.

– Ulusal Eğitim Bakanı 2 milyon öğrenciye ulaşmakta zorlandıklarını, 1 milyon öğrenciye hiç ulaşamadıklarını söz etmesine karşın tablet ve bilgisayar gereksinimi olan öğrencilerden yalnızca 664 bin 157’sine tablet dağıtımı yapılabilmiştir.

– Açık ortaokul-liseler ve özel okullar dışında resmi okullarda eğitim nazarann 2 milyon 316 bin 139 öğrenci EBA’ya ulaşamamıştır. Özel okullar ile açık ortaokul-lise dahil edildiğinde EBA’ya erişemeyen öğrenci sayısı 5 milyon 368 bin 142’ye ulaşmaktadır.

Ülkemizde 221 bin tarımda, 171 bin endüstride, 328 bin hizmet kesiminde olmak üzere 720 bin çocuk personel bulunmaktadır. Bu sayıya eğitime erişemeyen öğrencilerde dahil edildiğinde 6 milyon 88 bin öğrencinin dezavantajlı kümede yer aldığı görülmektedir. Öteki bir deyiş ile üç öğrenciden biri sağlıklı bir biçimde eğitim imkânına erişememiştir.’’

100 Bin Öğretmen Atanmalı

Altay’ın teklifleri şu biçimde:

– 6 Eylül 2021 tarihine kadar tüm önlemler alınarak öğrencilerimizin tamamının yüz yüze eğitim-öğretime başlamaları sağlanmalı.

– MEB’in kaynaklarının verimli kullanılması ve MEB’e hemen ek kaynak aktarılması sağlanmalı.

– Muhtaçlık olan 44 bin dersliğin üretimine derhal başlanmalı.

– Kontratlı, fiyatlı öğretmenlik uygulamasına son verilerek en az 100 bin takımlı öğretmen ataması yapılmalı.

– Tüm okullara takımlı paklık nazaranvlisi ve sıhhat çalışanı ataması yapılmalı.

– Okulların gereksinim duydukları paklık gereçleri eksiksiz karşılanmalı.

– Muhtaçlık sahibi öğrencilerin tablet, bilgisayar, internet ya da televizyon muhtaçlığı süratlice karşılanmalı.

– Öğretmenlerin tamamına diz üstü bilgisayar verilmeli.

– Öğrenme eksiklerinden kaynaklı ekonomik ve toplumsal kayıplar, öğrenme uçurumları telafi edilmeli.

– Öğrencilerin toplumsal ve fizikî gelişimsel sorun yaşamamaları için gerekli önlemler alınmalı.

– Acil olarak bilhassa yükseköğretim seviyesinde tüm öğrencilere yetecek seviyede yurt gereksinimi karşılanmalı.

– Öğrencilerin KYK borçları silinmeli.

– Yükseköğretim seviyesinde burs ve kredi fiyatları yükseltilmeli.