Cem Davran “Mesleğimin; daha hayli bir yaşama biçimi, var olma hali olduğunu düşünüyorum”

melegimsin

Member
Büyük başarılara imza atmış usta oyuncu Cem Davran, Bilkent Center’da Ankara’nın yaşayan tarihi Ankara Sanat Tiyatrosu, gösterimdeki yeni oyunu “Üçü Bir Arada” ve kendisine dair merak edilen birfazlaca ayrıntısı MAG Kasım sayısında anlattı.

Oyunculuk seyahatine nasıl başladığını “Oyunculuk merakım; hayli küçük yaşta, çocukluğumda başladı. Çocukluk düşüydü… Benim hayalim gerçek oldu. özetlemek gerekirse özeti bu…” sözleriyle lisana getiren Cem Davran, işini bir hayat biçimi olarak gördüğünü söylemiş oldu. Davran “Sahneyi ve yaptığım işi kutsal bir element haline getirmeyi sevmiyorum. Mesleğimin; daha epey bir yaşama biçimi, var olma hali olduğunu düşünüyorum. Orada var olduğumu düşünüyorum. Bir insan daha ne hissedebilir ki…” dedi.

Ekran önünde ve sahnede biroldukça projede yer alan Cem Davran, ikisi içinde bir fark olmadığını fakat tiyatronun merkezde olduğu bir dünya olduğunu belirtti. Davran “Aslında, hepsi birbirinin bir türevi. Tiyatro her şey. Tiyatronun merkezde olduğu ve oburlarının de etrafta dolaştığı bir dünya bu” sözlerini kullandı.

Bizleri neler bekliyor? Bu planlarınızdan bahsedebilir misiniz? Sorusuna karşılık veren Cem davran şunları söylemiş oldu: “Bir sürü tiyatro oyunu… “Samanyolu” isminde; iki kişilik, yeni bir oyun çalışıyoruz. Bundan elli yıl evvel; Tuncel Kurtiz’in oynadığı bir oyun. Ben ve Hakan Gerçek oynuyoruz. daha sonrasında benim oynamayacağım ancak yöneteceğim büyük bir oyun daha var. Bir yaz müzikali sizleri bekliyor. Yeni bir dizi var fakat ona çabucak girmek istemiyorum. İsmi aşikâr olan yahut olmayan epeyce fazla proje var. Projelerin de öykülerin de bir bahtı oluyor. Biz de vakit içinde bahtlarının ne olacağını nazaranceğiz” dedi.

Bilkent Sahne AST’ta sergilenen yeni oyunu “Üçü Bir Arada” ile ilgili de açıklamalarda bulunan Cem Davran, ““Üçü Bir Arada”, Yunus Emre Gümüş’ün oyunu. Biz bu oyunu daha evvel İstanbul Halk Tiyatrosu’nda; Engin Alkan rejisiyle oynadık. Ortaya pandemi girince; bu oyunu bir daha çalıştık, bir daha yorumladık. Devrin ruhuna nazaran düzenledik. birinci vakit içinderda; İstanbul’da sergilemeye başladık. Övünerek söylüyorum ki; şu an tiyatro dalında en epey merak edilen oyun. Oyunun burada sahne alması da beni fazlaca heyecanlandırıyor” tabirlerini kullandı.

Hem AST ile ilgili birebir vakitte şu an Bilkent Center’da bulunan Bilkent Sahne AST ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sorusuna yanıt veren Cem davran şunları söylemiş oldu: “Ben kendimi bildim bileli; Ankara Sanat Tiyatrosu’nun izleyicilerinden biriyim. Ben İstanbul kökenli biriyim, İstanbul Tiyatrosu’nda yetiştim lakin Ankara Sanat Tiyatrosu’nda epeyce değerli büyüklerimiz ve ustalarımız vardı. Türkiye’nin en esaslı sanat kurumlarından biri. Her vakit bir kelamı olan, yaşama değen işler yapan bir yer. Burası ise Zirve Emlak Yatırım’ın yaptığı bir yer… Yaptıkları bu işten dolayı, onları tebrik ediyorum. Birinci duyduğumuzda da fazlaca merak ettik. Bilhassa Türkiye’de ve İstanbul’da, bu epey görülür bir olay değil. Ticari kurumlar, büyük şirketler bu biçimde işler yapmıyorlar. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun bu biçimde bir yerde kurulması beni epeyce heyecanlandırdı. Onlar ismine fazlaca sevindim. Aslında; bilhassa burada oynamamın niçini de budur. Buradaki beşerlerle görüştükten daha sonra çabucak bir oyun koydum. Biletler bir ay öncesinden bitti. Bunun üzerine; ikinci bir tarih daha ayarladık. Ben buraya daima oyun getirmek istiyorum. Bu hareketi hayli değerli buldum; zira burası diğer türlü değerlendirilebilirdi lakin o denli yapmamışlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilkent Sahne Ankara Sanat Tiyatrosu’nda bulunan herkese muvaffakiyetler diliyorum”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı