Çavuşoğlu: Yunanistan’ın kışkırtıcı adımlardan vazgeçmesi lazım

Trendio

Active member
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun akabinde basını bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin Türkiye ile Yunanistan içindeki bağların ne seviyede olduğu istikametindeki sorusuna Çavuşoğlu, Ege ve Doğu Akdeniz’deki tansiyondan daha sonra iki ülke içinde diyalog başlattıklarını söylemiş oldu.

Ülkeler içindeki istişarelerin bir daha başladığını, inanç artırıcı görüşmeler yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, şöyleki devam etti:

“Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias geldi. Ben oraya gittim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Brüksel’de görüştü. Görüşme olumlu geçti. Meselelerin hepsi çözüldü mü? Hayır. Sıkıntılarımızı diyalogla çözme azmimizi gösterir bu görüşmeler. Umarım her iki tarafta da bu kararlılık ve samimiyet devam eder. Yunanistan’ın provokasyonlardan vazgeçmesi lazım. Telaffuzlara alıştık. Gidiyoruz basın toplantılarında her şey hoş fakat daha sonrasında ardımızdan dostum Dendias birfazlaca şey söylüyor. Bunlara gerek yok. Biz bunları görmezden geliyoruz.”

Yunanistan’ı memleketler arası mutabakatlara sadık kalmaya çağıran Çavuşoğlu, “Yaz aylarında turizm dönemi boyunca Ege’de rastgele bir tatbikat yapılmaması konusunda centilmenlik mutabakatı var. Yunanistan artık NAVTEX ilan ediyor. Ulusal günlerde de NAVTEX ve tatbikat yapmama mutabakatımız vardı. Yunanistan bunu da bozdu. Yunanistan’ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım. Ben biliyorum kendi halkını tatmin etmeye çalışıyorlar. Zira orada onlara baskı hayli. başlatmış olduğumız diyaloğu somut adımlara dönüştürelim istiyoruz. Biz samimi ve kararlıyız.” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın uçuş kısıtlamasını kaldırma sonucu

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın uçuş kısıtlamasını kaldırması tarafındaki sonucu ise olumlu karşıladıklarını tabir etti.

Rusya’nın, Türkiye’deki olay sayılarının yüksek olduğu nedeni öne sürülerek uçuşları kısıtlama sonucu aldığını anımsatan Çavuşoğlu, alınan önlemler ve vatandaşın dayanışmasıyla sayıların 5 binlere kadar düştüğünü kaydetti.

Türkiye’nin sağlıklı turizm konusunda aldığı önlemler ve İnançlı Turizm Sertifika uygulamalarıyla dünyaya örnek olduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Geçen sene salgına karşın 2 milyondan fazla Rus turist Türkiye’ye geldi. bundan evvelki yıl 7 milyon civarında Rus turist gelmişti. Bu sene daha fazla, 2 milyondan fazlaca daha fazla Rus turistin gelmek istediğini görüyoruz. Rus turistlerin en çok mutlu olduğu destinasyon Türkiye’dir. Gerek Türkiye’de gerekse Rusya’da yapılan anketler bunu gösteriyor. O niçinle bu karardan dalımız şad olmuştur. Tahminen daha fazla da Rus turistler mutlu olmuştur.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, kendisinin de Alanya’da Rus komşuları olduğunu ve onların da uçuş kısıtlamasının kalkması tarafında taleplerini lisana getirdiğini belirtti.

İnançlı turizm konusunda iş birliğini yalnızca Rusya ile değil öteki ülkelerle de sürdüreceklerini bildiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Geçen sene Almanya ile yaptığımız iş birliği bir model oldu. Hem bizden hem Almanya’dan bunu öğrenmek için biroldukça ülke bize ve onlara gittiler. Biroldukça ülke Türkiye’ye yönelik kısıtlamaları kaldırmaya başladı. İngiltere kendi ortasındaki ıstıraplardan dolayı çabucak hemen bir karar almadı. Belçika, Hollanda üzere ülkeler almadı, değerlendiriyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın birtakım önderlerle ikili görüşmesinde bu hususlar gündeme geldi. Örneğin Fransa’ya benim ziyaretimden daha sonra transit yolcularla ilgili aldığımız önlemler noktasında ne istiyorlarsa ayrıntıları verdik, onlar da Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardılar. elbette sıhhatimiz değerli, vatandaşlarımızın ve tüm ülkelerin vatandaşlarının. Turizm için ülkemizin ve halkımızın sıhhatini feda etmemiz mümkün değil ancak sağlıklı turizm konsepti altında turistleri ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.”

“Ermenistan’daki seçim

Ermenistan’da yapılan seçimlerin hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, seçimden daha sonra gelecek idarenin daha evvelki yanlışlardan ders almasını temenni etti.

Bölgenin istikrarı tarafında adım atılmasını beklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Umarım bölgenin istikrarının ve barışının tek yolunun komşularla uygun geçinmek olduğunu, komşuların topraklarına göz dikmek yerine komşularla yeterli geçinmek olduğunu anlarlar. Zira savaştan daha sonra Azerbaycan’ın kendi öz topraklarını geri almasından daha sonra hem Türkiye’de hem Azerbaycan’da bölgenin istikrarı için ve bölgenin barışı için adım atma kararlılığı var. Bunu Sayın Cumhurbaşkanlarımızın açıklamalarında her vakit görüyoruz, tüm dünya da görüyor.” tabirlerini kullandı.

Çavuşoğlu, ikili bağların düzelmesiyle birfazlaca projenin hayata geçirilme imkanı olduğunu lisana getirdi.

Bu yaklaşımlardan da en çok Ermenistan’ın istifade edeceğine kaydeden Çavuşoğlu, “Ermenistan geçmişteki yanlışlı siyasetleri yüzünden kendini izole ettiği için, bu konularda öteki Güney Kafkasya ülkelerine bakılırsa geride kalmış bir ülke. Lakin kendi kabahati, bizim değil. Bundan istifade edeceğine nazaran artık hasımlığı bir kenara bırakıp, komşularıyla uygun geçinmek için neler yapabileceğini düşünmesi lazım.” diye konuştu.

Şuşa’ya başkonsolosluk açma konusu

Azerbaycan ile Türkiye içindeki bağlantının müstesna olduğuna değinen Çavuşoğlu, Şuşa bildirisinin de Türkiye ile Azerbaycan içindeki ilgilerin ittifak düzebir daha çıktığının bir evrakı olduğunu söylemiş oldu.

İki önder tarafınca imzalanan dokümanın birfazlaca şeyi kapsadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Özellikle Şuşa’da imzalanması da başka bir mana söz ediyor. Şuşa’da bir başkonsolosluk açma konusunda önderlerimiz karar aldı, Dışişleri Bakanlığı olarak bize düşen nazaranv de en kısa vakitte resmi süreçler tamamlandıktan daha sonra Şuşa’da başkonsolosluğumuzu açmak, başkonsolosumuzu ve çalışma arkadaşlarımızı oraya göndermek. Orada Azerbaycan bayrağı ile birlikte Türk bayrağı da dalgalanmış olacak inşallah.” değerlendirmesinde bulundu.