Bursa’da meslek lisesinde matbaacılığı öğrenen gençler, hem kazanıyor hem kazandırıyor

Adanali

New member
Bursa’da meslek lisesinde matbaacılığı öğrenen gençler, hem kazanıyor hem kazandırıyor Bursa’da matbaa alanında eğitim veren tek kurum olan kısım, 30 yıldır dalın muhtaçlık duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştiriyor.

Son teknoloji aygıtlarla üretimin sürdüğü okulda bilhassa Bursa’daki tüm kamu hastanelerinin hasta yatış belgeleri, arşiv belgeleri, basılı evrak, broşür ve afiş üzere gereksinimleri karşılanıyor, eğitim kurumları için karneler basılıyor.

Lise çağında ülke iktisadına katkıda bulunmaya başlayan alandaki 168 öğrenciye aylık ödeme de yapılıyor.

BİRÇOK MESLEK ALANINDA EĞİTİM VERİLİYOR

Demirtaşpaşa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Celal Ulusoy, 1946’da açılan lisenin bilişim teknolojisi, elektrik-elektronik teknolojisi, makine teknolojisi, matbaa teknolojisi, mobilya ve iç yer tasarımı ile tesisat ve iklimlendirme teknolojisi alanlarında eğitim verdiğini söylemiş oldu.

“BAŞARILI TEKNİK ELEMANLAR YETİŞİYOR”

Üretim ve istihdam odaklı eğitim anlayışıyla hizmet verdiklerini, evvelarinin mezunların alanlarında çalışması olduğunu belirten Ulusoy, “Alanında deneyimli öğretmenlerimizin verdiği eğitimler daha sonrasında öğrencilerimiz üretim yapabilen, mesleğinde başarılı birer teknik eleman pozisyonuna geliyor. tıpkı vakitte eğitim ve bölüm iş birliğini güçlendirmek istiyoruz. Dalın bizden beklentilerini daha süratli gerçekleştirebilmek için alanında kurumsallaşmış firmalarla toplantılar yapıyoruz.” dedi.

HEM ÖĞRENİYOR, tıpkı vakitte HARÇLIK KAZANIYORLAR

Ulusoy, öğrencilerin okulda hem öğrendiklerini birebir vakitte harçlıklarını çıkardığını lisana getirdi.

Kovid-19 sürecinde üretime orta vermediklerini aktaran Ulusoy, şu ayrıntıları paylaştı:

“Sektörle yaptığımız toplantılarda, değişen teknoloji konusunda kendimizi güncelliyoruz. Bursa’daki tüm kamu hastanelerinin hasta yatış belgeleri, arşiv belgeleri, basılı evrakını, broşürlerini ve afişlerini biz üretiyoruz. birebir vakitte okulların karne muhtaçlıklarını bizler karşılıyoruz. Talep olması durumunda öbür vilayetlerimize de bu çeşitten hizmetleri verebiliriz. Bu yıl şu ana kadar satmış olduğumuz eserlerden dolayı ciromuz 2 milyon liraya ulaştı. Öğrencilerimizin üretime katkılarından dolayı ekonomik hasılatları da mevcut, aylık geliri 2 bin liraya varan öğrencilerimiz var.”

DİZGİ KUSURLARINA KARŞI EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ YARDIM EDİYOR

Matbaa Alanı Şefi Alkan Doğanay ise 25 yıldır bakılırsav yaptığı kısımda hem eğitim tıpkı vakitte üretim faaliyetinde bulunduklarını belirtti.

Dala “aranan eleman” yetiştirdiklerini vurgulayan Doğanay, şu biçimde konuştu:

“Grafik tasarım, matbaacılığın birinci adımıdır. Öğrencilerimizi 9. sınıftan daha sonra kısımlara ayırıyoruz. Baskı öncesi programında öğrencilerimize dizaynları gösteriyoruz. sonrasındasında grafikten gelen çalışmaların kağıt üzerine aktarıldığı çalışmaları öğrencilerimize gösteriyoruz. Baskı daha sonrasında da zımbalama, kesme, paketleme üzere dersleri öğrencilere göstererek bölümün muhtaçlığı doğrultusunda çalışıyoruz. Öğrencilerimiz grafik, matbaa, reklam, tabela dalı üzere birfazlaca yerde rahatlıkla iş bulabiliyor.”

Doğanay, öğrencilerin dizgi etabında Türkçeyi gerçek kullanımını sağlamak ve yanlışları önlemek için edebiyat öğretmenlerinden yardım aldıklarını bildirdi.

Matbaa öğretmeni Raif Çınar da istihdam için nitelikli üretim yapan öğrencilerin yetişmesi emeliyle gayret verdiklerini, kamu kurumlarında ekonomik ömrünü tamamlamamış makineleri onararak kendilerine üretim bandı oluşturduklarını anlattı.

ÖĞRENCİLER, MESLEK ÖĞRENDİKLERİ İÇİN MEMNUN

Öğrencilerden Fadile Demir de meslek sahibi olmak için bu kısmı seçtiğini ve koluna “altın bilezik” takmak istediğini söz etti.

Feride Demir, okuldaki çalışmalarla hem aile bütçelerine katkıda bulunduklarına birebir vakitte kendi muhtaçlıklarını karşıladıklarına dikkati çekti.

Nisa Çalışkan, hasılatlarının kimi vakit taban fiyatı bulduğunu ve kamu kurumlarının siparişlerini almayı beklediklerini aktardı.